Home / SEO / 2018 SEO Teknikleri ile SEO’da Fark Yaratın
2018 SEO Teknikleri ile SEO'da Fark Yaratın

2018 SEO Teknikleri ile SEO’da Fark Yaratın

SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” giderek yaygınlaşıyor. Nerede ise her web sitesi sahibi artık SEO yapıyor diyebilirim. Peki, rakipleriniz ile nasıl mücadele edeceksiniz ve daha iyi bir konum elde edeceksiniz. İşte bu soruların cevabı farklılık diyebilirim.

Fark Yaratan SEO Tekniklerine Geçiş

SEO, için harika ve alışıla gelmişin dışında önerilerim var. Uygulama konusunda bana güvenmelisin ve gelişmeleri beraber takip etmeliyiz. SEO’da başarı farklılık demektir, bu güne kadar 4000 den fazla proje yürüttüğümü bilmeni isterim. Türkiye’de en rekabetli kelimelere SEO yapmış bir SEO Uzmanı olarak, edindiğim tek tecrübe farklı olmak diyebilirim.

Yapay Bağlantılardan Uzaklaşın

Sana bunları anlatıyorken, arada 2 bardak kahve içtiğimi bilmeni isterim. Konsantre olabilmek için öncelikle rahat olmalı ve acele etmemelisin. Bağlantılarını kurarken, ne kadar zeki olduğunu unutma! ve seni kimsenin yenemeyeceğini her gün tekrarla.

Yapay bağlantılar, işte cebini yakacak ve sitene zarar verecek bağlantılar. Ücretli olarak başka sitelerden aldığın bağlantılar için bu terimi kullanabiliriz. Eğer bu hataya düşmedi isen, panik yapmana gerek yok. Zaten hiç bir zaman panik yapma, çünkü seninleyim ve sana seo’yu sevdirmeye ve öğretmeye kararlıyım. 2017 yılına kadar bir çok site sahibi haber sitelerinden alınan tanıtımlar ile yükseldi ve bunu gören diğer site sahipleri yangından mal kaçırır gibi tanıtım almaya başladılar.

Haber sitelerinden alınan veya farklı sitelerden alınan tanıtımların zamanla silindiğini, siteni ne kadar ilerletti ise o kadar da gerileteceğini biliyor musun? Bana ısındığını düşünerek evet dediğini duyuyor gibiyim. Dofollow olarak çıkılan linkler haber niteliği taşımayan içeriklerdi ve bu durum için Google habercilik ilkesine uymayan siteleri ve tanıtım alan sitelere küçük bir ceza verdi. Bu duruma algoritmik ceza diyoruz. SEO yaparken hiç bir zaman yaşamak istemeyeceğin bir cezadır. Detaylı olarak üzerinde duracağım merak etme. Haber siteleri bu durumdan etkilenmemek için yayınlandıktan kısa bir süre sonra bağlantıları nofollow yapmaya başladılar. Manuel ceza alan siteler ise tanıtım kategorisi altında yayınladıkları tüm içerikleri silip, ana sayfaya yönlendirdiler. Hadi silkelen ve düşünmeye başla. Seni referans olarak sunan siteler bir anda referans olarak sunmaktan vazgeçip bağlantılarını kaldırdılar. Acaba iflas mı ettin, siten mi kapandı veya artık referans olarak gösterilecek bir site değil misin? Peki, arama motorları siteni neden artık iyi konumlarda çıkarsın. Hiç mantıklı gelmiyor değil mi? Bu yüzden ücretli bağlantı tiplerinden bir an önce uzaklaşmalısın.

Çok içerik yayınlamak yerine az ve öz içerik yayınla

Çok içerik yayınlamak yerine az ve öz içerik yayınla

Şimdi seninle bir inşaat işine girişeceğiz ve bize lazım olan malzemelerin listesini çıkaracağız. Devam etmeme gerek kalmadan anlattığımı düşünüyorum. Yani siteni açmadan önce gerekli olan tüm materyaller hazır olmalıdır. Proje başlangıcında neler yazacağın ve bunun için sana gerekli olan keywords “anahtar kelimeler” hazırlanmalı.

Artık içerik üretir duruma gelebilirsin. İçeriklerini oluştururken aceleci olmaman gerekiyor. Bu içeriği seninle paylaşmam 2 ayımı aldı. Ne kadar çok yayınlamak için sabırsızlansam da içeriğimi seninle paylaşmak için defalarca ölçüp biçtim ve sana sundum.

Neden Çok İçerik Yayınlamak Zararlıdır ?

Her web sitesi sahibi güncel bir platforma sahip olmak ister. Bir web sitesi içinde güncellik önemlidir. Güncel olabilmek adına araştırma yapılmamış yani gelişi güzel içerikler bir çok web sitesi sahibi tarafından yayınlanmaktadır. Senin için harika önerilerim var ve buna harfiyen uymanı istiyorum.

Öncelikle bilgili olmadığın bir sektör için asla site açma. Hangi alanda bilgili isen o alana yönel. Bilgi sahibi olmadığın bir sektörde içerik üretmen çok zor olacaktır. Mutlaka bir editör yardımı alman gerekecektir ve bu sana ek maliyet demektir. Editör firmalarının büyük bir bölümü farklı kaynakları bir araya getirip, anahtar kelimelere yazıyı boğarak sana teslim edebilirler. Sende güncel tutmak adına bu içerikleri ziyaretçilerin ile paylaşıyor olabilirsin. Arama motorları daha önce verilerinde olmayan içerikler aramaktadır ve bu durum Google’ın en sevdiği şeydir. Yeni içerikler ve profesyonel içeriklerle karşılaşması çok mutlu olmasını sağlar.

Çok fazla içerik üretmeye kalkışır isen, içerik kaliten düşecektir ve bu durum zamanla ziyaretçilerinin siten den uzaklaşmasını sağlayacaktır. Artık tavsiye edilen içeriklerinin olmaması da gerilemeye başlayacağının işareti olacaktır. Bu yüzden acele etme ve her içeriğin için günlerce düşün. Peki, neler yapabilirsin bakalım;

 • Rakiplerin yayınlayacağın içeriği hangi başlık ile sunmuşlar not al ve farklı başlık üretmeyi dene.
 • Rakiplerinin makale uzunluklarını kontrol et, daha uzun yazacağım diye makale kalitesini düşürme.
 • Konu içi makale başlıklarına dikkat et ve geliştirmeye çalış.
 • Makale içerisinde kullandıkları resim adetlerine dikkat et, özgün görseller hazırlamaya özen göster. Bunun için bir an önce photoshop öğrenmeye çalışabilirsin.
 • Eğer teknik bir makale yazacak isen, uzun olabilir bunda sorun yok. Teknik bir makaleni mutlaka görseller, örnekler ve imkanın var ise video ile anlat.
 • Makaleyi referans eden bağlantıların listesini çıkarabilirsin. Kaç adet bağlantıya nerelerden sahip olduklarını not al.
 • Makaleyi yayınlama tarihlerine göz atabilirsin, en güncel içeriği sunacağın için bir tık üzerine çıkman gerektiğini unutma. Çünkü daha önce var olan bir içerik için yayın yapıyorsun. İçeriğinin diğer içeriklerden farkı nedir?, Google senin içeriğini neden referans olarak sunmalıdır? bu soruları kendine sormalısın.
 • Yazacağın içerik soru takılarının cevaplarını içeriyor ise mutlaka madde imleri kullanarak alt başlıklar halinde anlat.
 • İçeriklerindeki satır aralıklarına dikkat edebilirsin, ziyaretçinin okurken yorulmamasını sağlamalısın. İç içe ve uzun satırlar barındırmadığından emin ol.
 • Makale içerisinde yazım hatalarının olmadığından emin olmalısın. Ne kadar özen gösterdiğinin bir kanıtı olacaktır.
 • Kullanılan resimlerin makalen ile alakalı olmasına ve KB değerlerinin düşük olmasına özen göstermelisin. Ana sayfa page speed oranı kadar, makale yani içerik page speed oranları da çok önemlidir. Yazılarının hızlı açıldığından ve tarama hataları barındırmadığından emin olman gerekiyor. Panik yok, bilmemen çok normal. Bunun için yapısal veri test aracı sana yardımcı olacaktır.

İçerik kaliteni korumak için az ve öz içerik yayınlamaya dikkat edebilirsin. Eğer her zaman aynı kalitede içerik üreteceğine inanıyorsan durman için bir neden yok. Takipçilerin için güncel içerikler üretebilirsin. Şimdi biraz daha teknik düşünelim ve devam edelim. Yorulduğunu hissediyorsan, 15 dakika mola verebilir ve gözlerini dinlendirebilirsin. Döndüğünde senin için harika önerilerim olacak.

Gündem Konularda Yatan SERP Etkili Ataklar

Gündem Konularda Yatan SERP Etkili Ataklar

Sektörün ile ilgili gündem konuları takip etmen gerektiğini bilmeni isterim. Ben bu tekniği çok seviyorum ve seninle paylaşmak istiyorum. 2 farklı şekilde yapabiliriz bunu.

Öncelikle güçlü dediğimiz yani Türkiye genelinde tanınan genel blogları sıkı takip etmen gerekiyor. Sitende var olan bir konu hakkında içerik tespit edebilirsen şanslısın demektir. Peki, nasıl ve hangilerine yorum yapman gerekiyor bakalım.

Tartışma konusu yaratacak içerikleri bulman gerekiyor. Sana bir örnek ile anlatacağım; arama motoru yazmaya başladığımda bir haberin sosyal medyada yayıldığını gördüm. Başka güçlü diyebileceğimiz bir firma arama motorunu açıkladı. Popüler sitelerin bu durumu haber yapacağını biliyordum ve kısa bir bekleyiş ardından. Haberleri tek tek görmeye başladım. Tüm haberlerin tartışmaya açık olduğu aşikardı ve krizi fırsata çevirme şansı vardı. Ben SEO’ya trafik çekme sanatı olarak bakıyorum ve seninde böyle düşünmeni istiyorum. Haberler aynı gün içerisinde tartışılır duruma gelmişti ve bende yorum bölümüne kullanıcı yorumu yazdırıp tartışma içerisinde linkimin yer almasını sağladım. Burada biraz farklı düşünmen gerekiyor. Link olarak bakmaman gerekiyor olaya, ben trafik olarak düşündüm ve kazandım. Tartışma içerisinde yer alan linkim sayesinde 2000 tekil trafik çektim diyebilirim. Nofollow linkler doğru yerde durur ise, olumlu sonuçlar görmen kaçınılmazdır.

Bu konuyu aşağıda göreceğin maddeleri işlediğimizde detaylı olarak anlattığımı göreceksin. Şimdi biraz daha farklı düşünmeye başlayalım. Forumlardaki gündem konuları da takip etmen gerekiyor. Bu konulara dahil olabilir ve tekrar krizi fırsata çevirmek için yönlendirmeler yapabilirsin. Peki, alakasız konularda bunu yapabilir misin? Evet kesinlikle yapabilirsin daha doğal görünecektir. Lakin burada anahtar kelime çalışmaman gerekiyor. İsim soyisim ve site adresini barındırabilir, dikkat çekici ve tartışma yaratacak bir yorum yazabilirsin. Harika geri dönüşler alacağından emin olabilirsin.

Rakiplerinin Tanıtımlarını Değerlendir

Bir analiz programına ihtiyacın olduğunu bilmen gerekiyor. Analiz programı alacak durumun yok ise Google’a giriş yaptıktan sonra > Araçlar > Herhangi bir zaman > yazan bölümden 24 saati seçmen gerekiyor. Daha rahat anlaman için aşağıdaki görsele bakabilirsin;

rakiplerini takip et

Anahtar kelimen de 24 saat içerisinde neler yazıldığını ve hangilerinin tanıtım olduğunu tespit etmen gerekiyor. Burada diğer örneklerimi hatırlaman gerekiyor. Ziyaretçi yorumu barındırabilir, eğer bir forum konusu ise dahil olabilirsin. Rakiplerinin nerelerden ve ne sıklıkla tanıtım aldığını not almalısın, sana bir çok kaynak sunacaklardır. Ücretli olanları pek takip etmeni tavsiye etmem, nasıl olsa bu durumdan eninde sonunda zarar görecektir, ama yorum yapan sen olacağın için bu durumdan karlı çıkacak kişi olacağını bilmeni isterim.

Metrik Bağlantılar Yakalamak

Metrix Bağlantılar Yakalamak

Metrik bağlantılar terimi biraz karışık gelecek biliyorum ve sana öğretmek için burada olduğumu bilmeni isterim. Şimdi bağlantı şemalarını anlatmam gerekiyor sana anlaman için; hazırsan bağlantı şemalarına geçelim.

Yukarıda yazdığım maddelerde krizi fırsata dönüşme tekniklerine tekrar göz atman gerekiyor. Bunun için seni bekliyor olacağım ve sana kılavuz şemaları rahat anlatmak için kolay bir yöntem bulduğumu bilmeni isterim.

Bağlantı Türlerimiz;

 • Nofollow
 • Dofollow
 • Açık URL Bağlantılar
 • Resimler üzerinden verilen bağlantılar
 • Gizli bağlantılar
 • Video bağlantıları
 • Flash Öğeler içerisinde yönlendirilen bağlantılar

Yukarıda belirtmiş olduğum bağlantı türlerinin tamamını kullanacağız. Bu yöntem kurumsal ve kurumsal olmayan projeler için kullanılmaktadır. Yine en sık kullandığım teknikler arasında yer almaktadır. Heyecan verici bir tekniğe haydi başlayalım.

Tekniği uygulamak için öncelikle Google kullanımı konusunda marifetli olman gerekiyor, sana 7. Maddede gösterdiğim grafiğe bakıp gelmeni istiyorum. Tüm anahtar kelimelerimiz için araştırma yapmamız gerekiyor. 24 saat içerisinde yayınlanmış tüm anahtar kelimeler ile ilgili blogları, forumları ve yorum yapılacak alanları tespit etmemiz gerekiyor. Burada asıl dikkat etmemiz gereken kural şu, teknik hakkında veri madenciliği yine devreye giriyor.

Bir exel tablosu kullanman gerekiyor. Excel tablo örneği; A, B, C kolonlarından oluşmalıdır. A kolunun da tarih yer alması gerekiyor. B kolonumuz da ise Link adresinin yer alması gerekiyor. C kolonunda ise bırakacağımız anahtar kelimenin yer alması gerekli.

Tablomuzu hazırladıktan sonra bu güne kadar ilk defa duyacağın tekniğe başlayabiliriz. Başkasının sitesine seo yapacağız. Çok ilginç değil mi? Zamanımızı başkalarının sitesine SEO yaparak harcayacağız. Başta çılgınlık gibi gelebilir bu fikir sana. Biraz daha dikkatli okuman ve anlaman için yine en sevdiğin müzği açarak, kahveni hazırla ve tekrar okumak için gel.

Tespit etmiş olduğumuz sitelerde pek link bırakma şansı elde edemeyeceğiz. Ama o kadar çok site var ki. Toplamda yüksek bir orana ulaşmış olacağız. Burada en çok forumlar işimize yarayacak. Konuya dahil olup, ilk olarak görsel üzerinden link vermeyi deneyeceğiz. Bir örnek ile açıklamam gerekiyor sana. Görsel üzerine link verdikten sonra şu sitede şu ürünü gördüm, daha önce bu ürünü alan var mı? Diye bir yorum veya konu açabilirsin. Anchor olmadan gelecek görsel bağlantı sana değer katacaktır merak etme.

Sırası ile diğer sitelerde de bağlantı türlerinde verdiğim şemaya göre çalışmalar yapman gerekiyor. Burada diğer dikkat etmen gereken husus aynı gün veya sürekli aynı bağlantı türlerini uygulamaman olacaktır. Random olmalısın yani değişken formatları ayarlaman gerekiyor.

Gelelim başkasının sitesine SEO yapmaya, bunu nasıl ve hangi sitelere yapacağız?

Farklılık, unutma fark yaratır. Sende bende farklı olmayı tercih ettiğimiz için bir araya geldik. Şimdi dikkatlice okumaya devam et.

Bağlantı elde ettiğimiz sitelere eğer yorum yapma şansını yakaladık ve linkimizi bıraktı isek, bırakmış olduğumuz site genel bir blog ise. Yani anahtar kelimede size rakip olup işinizi kesmeyecek siteler arasında yer alıyorsa başlayabiliriz. Ücretsiz wix, wordpress, joomla, blogger sistemlerinden her hangi birini seçerek yorum yapmış olduğunuz sitedeki konuyu birebir kopyalayıp blog sitende  yayınlaman gerekiyor. Bunu bulabildiğin bir çok blog sitesinde yapabilirsin. Kendimizi değil zaten güçlü olan bir bağlantıyı referans ediyoruz, merak etme o site yükselecek evet ama sadece belirli bir sıralamaya kadar sonra site genel manada anahtar kelimeni geçiren bir site olmadığı için senin önüne geçemeyecektir. Bağlantıyı aldığın siteye blogların ile bağlantı vermiş oluyorsun ve içerisinde senin de linkin yer aldığı için sende aynı etkiyi görüyorsun.  Bunu biraz daha farklılaştırman gerekiyor.

Diğer formatımıza geçelim;

Siteleri keşfetmek, metrik bağlantılar terimini ben alakasız sitelerden siteme alacağım kaliteli geri dönüşler olarak adlandırıyorum. Yukarıdaki teknik, bu teknik türlerini anlaman için anlattığım sadece bir örnek. Metrik bağlantılar asıl burada devreye giriyor. Farklı formatlarda uygulaman için yukarıdaki maddeler sana kılavuz olacaktır.

Nasıl metrik bağlantı bulurum ve kullanırım diyorsun biliyorum. Çok kolay, sana çok sık kullandığım birkaç yöntem ve siteden bahsedeceğim. Örneğin siteme gelen çok güçlü bağlantı olmadığını biliyordum. Bunun için iş ilanları sitelerini kullanabileceğim aklıma geldi. Bu sitelerde iş ilanı verir gibi bir makale oluşturup, müracaat içerisinde web site adresinin yer almasını sağladım. Siteme Türkiye genelinde en kaliteli yerlerden tamamen doğal bağlantıların gelmesini sağladım. Arama motorları için SEO yapmamış oldum, lakin önemli ölçüde ilerleme kaydettim. Neden ? karşı sitelerde bulunan linklerim ile daha rahat index’lenen bir site olmayı sağladım ve karşı tarafta linklerimin sürekli kalmasını sağlayarak konumlarım da SERP arama sonuçlarında ilerledim.

Tanıtımı Tanıtımla Güçlendir

Tanıtımı Tanıtımla Güçlendir

Çok aceleci olmamak iyidir, acele etmek genellikle sık hata yapmayı sağlar ve bununla birlikte daha fazla gider demektir. Siten için rakiplerinin kullandığı ve izlenimlerine göre ilerlettiği yerlerden link alabilirsin bu durum çok normaldir. Daha mantıklı bir tanıtım yazmak senin aleyhine olacaktır. Küçük bir örnek vermem gerekir ise, hangi hizmetleri sunduğunu ve firman hakkında bilgilerin yer aldığı bir tanıtım yazısı olabilir. İnfo hazırlayarak, farklı sitelerin siteni tavsiye etmesini sağlayabilirsin.

Farklı bir sitede bir içerik ile link yönlendirmesi yapmayı planlıyor isen, aynı makale içerisine farklı kaynaklara link çıkışı yapabilirsin bu durum daha doğal olmasını sağlayacaktır. Makale tanıtımları içerisinden sitene 1 adetten fazla link çıkmamaya özen göstermen gerekiyor. Burada diğer dikkat etmen gereken konu ise, makaleyi yazan kişinin senin sitende ki kaynaktan yararlandığı izlenimini vermektir. Kaynak: siteadi.com olarak bir link çıkışı yapılabilir ve çok doğaldır. Anahtar kelimelerden link yönlendirmek istiyorsan tek yapman gereken long yönlendirmeler yapmak olacaktır. Makale başlığına tam link vermek gerekiyor. tanıtımlarda kullanacağın link yapıları için kullanman gereken link formatları;

bağlantı örnekleri

Aldığın tanıtımlar sayesinde ilerledi isen, aslında biraz daha ilerleme şansın var. Tek yapman gereken tanıtımına tanıtım almak olacak. Harika görünüyor değil mi? Siteni daha az riske atarak, tanıtım aldığın yerin sırasını öne çekebilirsin. Bu durum senin sitenin de ilerlemesini sağlayacaktır.

Hayalperest Ol ve Yapabildiğin Kadar Yanlış Yap

Hayalperest Ol ve Yapabildiğin Kadar Yanlış Yap

Bu güne kadar neyi başardı isem, hayallerim sayesinde diyebilirim. 9 yıldan uzun süredir SEO yapmaktayım. 6 yıl hiç bir şekilde ortaya çıkmadan arka planda projeler yürüttüm. Sürekli kendimi yenilikçi olmaya zorlardım, bu benim yapımda var. Mevcut olan yani yapılmış olan şeyleri pek sevmiyorum. Önemli olan yapılmayanı yapmaktır. Bu yüzden sürekli kendime ait teknikler üretmeye devam ediyorum. 150 den fazla kendime özel teknik geliştirdim. Şuan bu tekniklerden sadece 20 tanesini senle paylaştığımı bilmeni isterim.

Bulduğum tüm teknikler için sayısız site batırmışımdır. Aldığım domainler ve içerisinde yer alan makalelere o kadar çok para harcamışımdır ki çılgınlık diyebilirsin bu duruma. Çok hata yapmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Halen yapıyorum, olabildiğince çok hata yapmak için kendimi zorlarım. Bulduğum tüm teknikler yapmış olduğum hatalar sayesindedir. Başarılı olmak için gerekirse defalarca düşeceksin, tekrar ayağa kalkmayı emin sana öğretecektir.

Başarımın sırrı bolca hata yapmak. Şimdi biraz hata yapma zamanı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 22 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,27. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

4 yorum

 1. Yerinizde olmak isterdim üstad resmen sektörde teksiniz. Bu tarz bilgileri çekinmeden paylaşıyorsunuz.

 2. rekabeti olmayan bir kelimede keyword barındıran domainli siteme yaklaşık 2 ay önce 2 adet web sitemden footer link çıktım 1 hafta önce red ettim site ani sıçrama yaptı 13 .sıradan 7.sıraya geldi ve bugun bu videonuzu izliyorum 🙂 başarılarınızın devamını diler, kendimce denedğim ve olumlu sonuç aldığım sıçratma tekniklerini sizinle paylaşabilirim müslüm bey

 3. yazınız cok guzel olmus bılgılerınızı bızımle paylastıgınız ıcın tesekkurler

 4. hocam gayet açık ve net bir şekilde anlatmış. Bizlerde bunlara uygun birşekilde devam etmeliyiz. Teşekkürler hocam başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir