301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekirse “Redirection” yani yeniden yönlendirme; sabit bir URL’yi, taşınmış domain’e veya başka bir URL’ye yönlendirme işlemi için kullanılan tabirdir ve bu yeniden yönlendirme işleminin birçok farklı etmene dayandırılarak en önemlisi, 301 yönlendirme uygulamasıdır.

301 yönlendirme nedir, neden önemlidir?

301 yönlendirme

 

Kalıcı olarak bağlantı taşıma anlamına gelen 301 yönlendirmesi, bilhassa da SEO konusunda en önemli yönlendirmeler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak 301 URL yönlendirme işleminin, sunucu taraflı bir yönlendirme olduğunu da belirtmekte fayda var.

Temel olarak 301 yönlendirmesi; arama motorlarını ve kullanıcıları, silinen veya yeri değişen bir URL’den, yeniden oluşturulan adrese veya taşındığı URL’ye yönlendirmek için kullanılmaktadır. Bu noktada günümüzün en büyük arama motoru olan Google’da 301’i; hem kullanıcılar hem de arama motorları için tercih edilebilecek en iyi yönlendirme çeşidi olarak tanımlamaktadır.

Ayrıca 301 yönlendirmesi, değişen alan adını komple yönlendirme için kullanılabilecek bir yol olmakla beraber, sadece belirli URL’leri yönlendirmek için de kullanılabilen pratik bir yoldur.

301 URL yönlendirme neden kullanılır?

301 yönlendirme, en çok alan adı taşıma sürecinde kullanılan ve oldukça etkili bir yöntemdir. Hem farklı alan adına taşıma hem de farklı alan adı çeşidine yönlendirme yapamak için kullanılır.

Bir örnek vermek gerekirse, yine arama motoru sonuçlarında etkili bir hal alan SSL sertifikasına geçiş yapıldıktan sonra kullanılabilir: Arama sonuçlarındaki “http://www.” ile başlayan sonuçları, “https://www.” yönlendirmek, en basit çeşit olarak değerlendirilebilir.

301 yönlendirme

Bunların dışında, internet sitelerindeki uygunsuz etiketlerin kaldırılması sonrasında oluşacak 404 hatalarının önüne geçmek için de kullanılabilir. Keza birbirini tekrarlayan içeriklerin, tek bir adreste toplanması örneğinde de 301 bağlantı yönlendirme, en doğru ve işlevli çalışmalardan olacaktır. Üstelik bu çalışmanın sonucu, kullanıcı dönüşümünde artış ve SEO konusunda izlenmiş etkili bir yol anlamına da gelecektir.

301 yönlendirme

301 kullanımı adına farklı bir sebep de aynı içeriklerin farklı bir domain üzerinde kullanılması ile oluşacak “kopya içerik” sorununun önüne geçmektir. 301 yönlendirmesi ile eski içeriğin adresini yeni domain’e yönlendirmek, arama motorları nezdinde oluşacak muhtemel kopya içerik muamelesinin de önüne geçmek anlamına gelecektir.

301 yönlendirme nasıl yapılır?

301 yönlendirme

Aslında “301 yönlendirme nasıl yapılır?” sorusu için aktarılabilecek birçok farklı cevap bulunmaktadır. Zira 301 URL yönlendirme, sunucu tabanlı bir yönlendirme çeşidi olduğundan dolayı, farklı sunucu sistemlerinde, farklı çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu bağlamda 301 yönlendirme çeşitleri olarak, şu tercihler yapılabilir:

Htaccess 301 yönlendirme

Belki de en popüler ve en etkili 301 URL yönlendirme çeşidi olarak Htaccess 301 yönlendirme işleminin gösterilmesi, yanlış olamayacaktır. Zira hem kolay hem de bir o kadar da sorunsuz tepki veren bir yönlendirme çeşididir.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eski-domain.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yeni-domain.com/$1 [R=301,L]

Bu işlem için sadece web sitesinin barındığı sunucu dosyaları üzerinde yer alan “.htaccess” dosyası içerisine, belirtilen kodları özelleştirerek yerleştirmek yeterli olacaktır.

PHP 301 yönlendirme

PHP 301 yönlendirmesi, mevcut bir bağlantıyı, başka bir bağlantıya PHP aracılığıyla yapılan bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse “alanadi.com/cat/seo” adresini, “alanadi.com/seo” adresine 301 ile yönlendirme yapabilirsiniz.

Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );
Header( “Location: http://www.alanadi.com” );

ASP 301 yönlendirme

<% Response.Status="301 Moved Permanently" Response.AddHeader='Location','http://www.yeniadres.com' %>

ASP.NET 301 yönlendirme

protected void Page_Load(object sender, System.EventArgs e)
{
  Response.Status = "301 Moved Permanently";
  Response.AddHeader("Location","http://www.alanadi.com/yeni-sayfa.aspx");
}

“www” ile başlamayan arama sonuçlarını, “www” ile başlayan ve “https” içeren sonuçlara yönlendirmek için:

if (HttpContext.Current.Request.Url.ToString().ToLower().Contains( 
  "http://alanadi.com")) 
{ 
  HttpContext.Current.Response.Status = "301 Moved Permanently"; 
  HttpContext.Current.Response.AddHeader("Location", 
    Request.Url.ToString().ToLower().Replace( 
      "http://alanadi.com", 
      "http://www.alanadi.com")); 
} 

 

Java Script Page (JSP) 301 yönlendirme

<%@ page language="java" contentType="text/html; charset=ISO-8859-1" pageEncoding="ISO-8859-1"%>
<% response.setStatus(301); response.setHeader( "Location", "http://www.yenidomain.com); response.setHeader( "Connection", "close" ); %>

Tüm bu 301 yönlendirme işlemleriyle ilgili olarak ayrıca bir parantez açmak gerekirse, WordPress 301 yönlendirme işlemi için hazırlamış belli başlı eklentilerin yer aldığını, ancak bu eklentilerden ziyade htaccess 301 yönlendirme metodu veya PHP 301 yönlendirme metodu kullanımının daha uygun olacağını belirtmekte fayda var.

Google adres değişikliği aracı kullanımı!

Son olarak belirtmek gerekirse, yönlendirme işlemi farklı bir domain üzerine gerçekleştirilecek ise Google adres adres değişikliği aracı kullanımı ile yönlendirme işlemini tamamlamak gerekiyor.

Bunun için öncelikle yeni adresin Google Webmaster üzerinden kaydedilmesi ve doğrulanması gerekiyor. Akabinde, yine Google Webmaster’dan yeni domain alanına girmek ve sonrasında ayarlar butonundan “Adres Değişikliği” sekmesine geçilmelidir.

“Adres Değişikliği” sekmesindeki adımları takip ederek, domain yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

301 domain yönlendirme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler!

Tüm bunların dışında, 301 yönlendirme işlemi süresince dikkat edilmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Bunlardan ilki, domain yönlendirme sağlayan kullanıcıların; yeni domain’e taşıma işlemini tamamladıktan sonra, eski domain’lerini bir süre daha açık kalmasını sağlamaktır. Zira Google’ın ve diğer arama motorlarının yönlendirme işlemini anlaması ve arama sonuçlarını bu doğrultuda tazelemesi, değişkenlik gösteren bir süre alacaktır.

Ek olarak; yine domain taşıma işleminden sonra eksik kalan etiketler varsa, tüm bu adresler “404” hatasına düşecektir. Bu hataları gidermek için yine 301 yönlendirme işlemi sağlanmalıdır. Bu süreci domain yönlendirme işleminden sonra Google Webmaster Aracı üzerinden takip edebilirsiniz.