Home / SEO / Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?
Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Arama motoru dostu SEO çalışmaları, belki de SEO çalışmalarının olması gereken şeklinin en net tarifi olarak değerlendirilebilir. Tahmin edilebileceği gibi pek çok farklı yöntemler denenerek, Google ve diğer arama motorları üzerinde sıralama elde edilmeye çalışılmaktadır. Ancak sadece en iyi ve arama motorları tarafından yadsınmayacak yöntemler, kalıcı sıralar veya otorite kazandıracaktır. Nitekim arama motoru dostu SEO çalışmaları da bu yolu tarih etmektedir.

SEO çalışmaları kaça ayrılır?

Öncelikle arama motoru dostu SEO çalışmalarının nasıl yapılacağına değinmeden önce, bu konuyu iyi bir şekilde anlamak gerekmektedir. Daha önce de üstünden geçildiği gibi arama motoru optimizasyonu yani Search Engine Optimization çalışmalarında, çok farklı yöntemler denenmekte ve bu yöntemlerle iyi sıralamalar elde edilmeye çalışmaktadır. Bu çalışmalar temel anlamda ikiye ayrılmaktadır: Organik SEO çalışmaları ve manipüle SEO çalışmaları!

Organik SEO yani organik arama motoru optimizasyonu çalışmaları, isminden de anlaşılacağı gibi optimizasyon işlemlerinin organik olarak devam etmesi veya Google, Yandex, Bing, Yahoo ve Weibo gibi arama motorları tarafından yapılan bu çalışmaların organik olarak değerlendirilmesi amacı taşıyan çalışmaların çatı ismidir.

Öte yandan manipüle yani manipüle arama motoru optimizasyonu çalışmaları ise, organik çalışmalardan çok daha uzak gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma şeklinde temel hedef, arama motorları tarafından cezalandırılma riskine karşın en kısa sürede en iyi sıraların elde edilmesidir.

Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları

Çoğu durumda hızlı yükselmek, kalıcı yükselmek veya Google’ın manuel ceza uygulamaları gibi cezai işlemlerden önce gelir. Bu kapsam altında; spam ve hacklink gibi çok daha farklı yöntemler kullanılır. Yine isminden ve açıklamasından anlaşılacağı üzere bu tarz SEO çalışmaları her ne kadar kısa sürede ciddi anlamda yükseliş vaat ediyor olsa da her an cezai işleme maruz kalma riskini taşımaktadır.

Arama motoru dostu SEO çalışması nedir?

Bu iki farklı arama motoru optimizasyonu stratejilerinden, tahmin edilebileceği gibi birçok durum için doğru olanı, organik SEO çalışmalarıdır. Nitekim arama motoru dostu SEO çalışmaları söz konusu olduğunda da en doğru adres, organik SEO çalışmaları olacaktır. Bu çalışmalardaki temel amaç, Google’ın ve diğer arama motorlarının yönergelerine bağlı kalarak ancak küçük ayrıntıları büyük sonuçlara da çevirecek planlamalar yapmaktadır.

Site içi SEO düzenlemeleri, Google’ın ve diğer arama motorlarının beklentileri doğrultusunda hazırlanır ve temel amaç kullanıcıya değer katmak ve kullanıcı deneyimi yüksek bir platform oluşturmaktır. Site dışı SEO çalışmalarında ise yine Google gibi arama motorlarının, doğal olarak algılayacağı ve değer vereceği çalışmalar temel alınır.

Arama motoru dostu SEO çalışmaları, hangi doğrultular ile yapılır?

Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları

Arama motoru dostu SEO çalışmalarında, organik yapı oluşturmak büyük bir önem kazanır. Özellikle site dışı çalışmalar ve link ağı oluşumlarında, Google’ın ve diğer arama motorlarının bu çalışmaları organik olarak şekillendiği düşüncesine varması amaçlanır. Tanıtım yazıları veya diğer tüm link eklemeleri, maksimum geri dönüş ve minimum risk odağında sürdürülür.

Google ve diğer arama motorları, her ne kadar search engine optimization çalışmalarını desteklemese de kimi durumlarda arama motoru optimizasyonu çalışmaları konusunda ipuçları veya tavsiyeler de sunmaktadır. Söz konusu olan bu ipuçlarını ve tavsiyeleri dikkate alarak yapılacak çalışmaların neticesi de arama motoru tarafından iyi olarak değerlendirilir. Nitekim de arama motoru dostu çalışmaların temeli atılmış olur.

Bunlara ek olarak, kimi zaman Google tarafından açıklanmıyor olsa da bazı çalışmalar, ciddi anlamda ara motorları üzerinde negatif etki bırakmakta ve hatta manuel cezalara dahi sebebiyet vermektedir. Spam çalışmalar olarak değerlendirilmese de manipüle çalışmalar etkisi veren bu tip düzenlemelerden de uzak durmak gerekmektedir. Bu çalışmalar, çoğunlukla optimizasyon uzmanları tarafından tecrübe ile elde edilen detaylardır ve aslında en önemli noktaları ifade eder.

Özellikle Google, bilhassa da dış linklerin doğal olarak kullanıcılar tarafından oluşturulmuş ve kullanıcıya değer katan linklerden oluşmasını beklemektedir. İnternet sitesi optimizasyon çalışmalarında da temel hedef bu yöndedir ve Google’ın yapılan çalışmaları doğal olarak gelişen link olduğu düşündürülür. Bu tarz çalışmalar, Google tarafından değer bulduğu kadar, diğer arama motorları tarafından da değerli olarak etiketlenir. Elde dilen bu “değerli” link etiketleri, uzun süreler boyunca önemini kaybetmeden sürdürülebilmeyi vaat eder.

Arama motoru dostu SEO çalışmalarının faydaları nelerdir?

Arama Motoru Dostu SEO Çalışmaları

Organik manipüle çalışmalar konusunda, manipüle işlemlerin temel hedefinin hızlı yükselmek olduğuna dikkat çekilmişti. Elbette ki tüm arama motoru optimizasyonu çalışmalarının asıl hedefi, arama sonuçlarında beklenen anahtar kelimelerde yükselmek ve otorite elde etmektir. Organik yani arama motoru dostu SEO olarak da ifade edebileceğimiz çalışmalar, diğer yönteme göre çok daha meşakkatli ve uzun sürelere yayılan planlama gerektirmektedir. Lakin elde dilen sonuç, harcanan zamanın ve emeğin karşılığını da en iyi şekilde vermektedir.

Arama motoru dostu SEO çalışmalarında elde etiler alan adı otoritesi ve arama sonuçlarında anahtar kelime sıraları; kalıcılık ve maksimum geri dönüş niteliği taşımaktadır. Bu şekilde yükselen sıralar ve artan alan adı yani domain otorite değerleri, Google’ın e diğer arama motorlarının gözünde uzun süre değerini korur ve devamlı desteklenen çalışmalarla neredeyse köklü bir yapı kazanır. İsminden de anlaşılacağı üzere arama motorlarının desteklediği veya aykırı durumlarını ihlal etmediği çalışmalar, tahmin edilebileceği gibi en kalıcı, en güvenli ve en doğru çalışmalar anlamını taşıyacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir