Bağlantı Kurma Teorileri

Bağlantı Kurma Teorileri

Bağlantı kurma web sitenize diğer sitelerden gelen linkler anlamına gelmektedir. Backlink veya Anchor çapa metinleri , açık url’ler ile sitenize gelen bağlantı türleridir.

Bağlantı türlerini ikiye ayırabiliriz, dofolow ve nofollow bağlantı türleri olarak. Dofollow takip edilmesi gereken link anlamına gelir, nofollow ise takip edilmeyen link anlamına gelmektedir “fakat burada bir durmak gerekiyor” aslında göründüğü gibi değil, konumuz detaylandıkça önemini daha çok anlayacaksınız.

Bağlantı Faktörleri

Trafiğinizi ve sıralamanızı yükselmek için bir çok yöntem kullanırsınız. Bunların başında;

Haber sitelerinden alınan tanıtımlar, alakalı ve alakasız sitelerden gelen linkler, mikro siteleriniz den sitenize gelen linkler, profil ve yorumlar üzerine geniş bir ağ kurmaya çalışırsınız. Peki, bunu neden ve ne kadar doğru yapıyorsunuz? Hiç düşündünüz mü gerçekten boşuna para harcıyor ve aslında iyi yaptığınız bir çok şeyi, yanlış yapılan birkaç teknik hata yüzünden boşa gitmesini sağlıyor olabilirsiniz.

Bağlantı popülerliği halen arama motorları için vazgeçilmez bir unsurdur. Sitenize gelen bağlantıların kalitesi ve alaka düzeyine, özellikle de doğal gelişim sürecine bakılmaktadır. Sitenizi referans olarak sunan sitelerin de bir çok faktöre maruz kalarak sitenize etki etmektedirler. Domain otoriteleri, yine sitesine gelen otoriter linkler ve doğal gelişen linkler sitenize link veren site içinde değerlendirme unsurları arasında yer almaktadır.

Hangi bağlantılar arama motorlarını harekete geçirirler ?

Sitenize gelen her bir bağlantının arama motorları için bir puan olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sitenize yönlendirilen bağlantılara belirli kriterlerden geçtikten sonra hanenize artı veya eksi olarak puanlama sistemi ile işlenmektedir. Gelen bağlantılar içerisinde yer alan anahtar kelime anchor “geri bağlantı metinleri” ve alaka düzeyi, serp sonuçlarında sıralamalarda yükselmenizi sağlanmaktadır. Tabi bu bağlantılar içerisinde etkili ve etkisiz bağlantılar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Hangi bağlantılar etkilidir ve etkisiz bağlantılar nelerdir inceleyelim;

 • Sitenize başka sitelerden linkler; gelmeye başladıkça puanınız artmaya başlar. Boş bir bardak gibi düşünmelisiniz, sitenize diğer sitelerden linkler geldikçe bardak dolmaya başlayacaktır. Dolan bardak içerisinde iyi ve kalitesiz bağlantılar illaki olacaktır. Damlaya damlaya göl olur misali, sitenize gelen bağlantılar zaman ile DR,DA, Trust Rank değerlerinizi arttıracak veya tersine düşürecektir. Temiz bir bardakta olan suyu herkes içebilir, ama bardak içerisine düşen bir kaç damla kirli su, temiz suyunda kirlenmesine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu alaka düzeyini doğru oluşturmaktır ve sitenizi güçlü zırhlar ile çevirmeli, içeriye girecek kötü bağlantıları uzaklaştırmalısınız. Yüksek otoriteye sahip sitelerden gelen linkler, yeni sitelerden gelen linklerden daha etkilidir. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise, 4 adet yeni siteden bağlantı geleceğine alanında otoriter bir siteden tek bir bağlantı gelmesi daha sağlıklıdır. Ağırlık gibi düşünmelisiniz, a sitesi otoriter 10kg, b-c-d-f sitelerinin toplam ağırlığı 8kg olduğunu düşünerek hangisinin daha etkili olduğunu anlayabilirsiniz. Ücretli bir araç kullanıyor iseniz, sitenize gelen bağlantıyı veren sitenin Domain Reating ve URL Raiting değerine bakmanız gerekmektedir ve en önemlisi sitenize bağlantı veren sitelerin trafikli siteler olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Nofollow bağlantılar ;Google kalite yönergelerine göre sitenize ücretli bir bağlantı geliyor ise rel = “nofollow” olmalıdır. Nofollow arama motorları için takip edilmeyen linkler anlamına gelmektedir ve bağlantı izlenmediği SERP sıralama sonuçlarına katkıda bulunamazlar diye bilinmektedir. Arama motorları bu konuda ne kadar dürüst olabilirler, ben bu durumun teorik olarak gerçekleşmediğini düşünenler arasında yer almaktayım. Rel nofollow bağlantıları dünyanın en güvenilir bağlantılarıdır aslında, olaya biraz farklı bakmanız gerekiyor. Bir site sitesinden 1 puan karşı tarafa vermek istemiyor, arama motorları da sitesinden başka bir siteye puan vermek istemediği için doğal olarak siteyi güvenilir ve kuralcı bir site olarak işaretliyor. Karşı tarafa çıkan bu kurallarına uyan bağlantı türü, olumlu yönde DR yükseltmeden SERP sıralamalarını yükseltmiş oluyor. Sadece DR değeri yani puan verilmiyor, lakin alaka ve kurala uyduğu için SERP sonuçlarında artı 1 puan almış oluyor. Yüksek kaliteli yerlerden nofollow bağlantı edinmek kesinlikle önemlidir. Bir siteye sürekli dofollow bağlantı gelmeside ayrıca hem şüpheli hemde doğal değildir.
 • Bağlantılara karar vermek; aslında en çok dikkat etmeniz gereken bölüm budur. Sitenize gelen bağlantıların, site altından veya sidebar alanlarından gelmesi şüpheli bir hareket olacaktır. İçerik içerisinden gelen bağlantıları arama motorları daha doğal bağlantılar olarak görmektedir. Bağlantılardan gelen trafik oranı da yine bağlantının kalitesini ve sıralamayı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. İçeriklerde yer alan bağlantıların giriş ve gelişme bölümlerinde olması bağlantının tıklanabilir ve doğal görünme olasılığını arttırmaktadır. Arama motorları her ne kadar da site altından gelen bağlantıları artık otorite olarak almıyor gibi görünseler de, büyük markaların footer linkler ile ne kadar iyi yerlere geldiklerini bilinmektedir. Halen sıralama unsurları arasında site altı linkler önem taşımaktadır, sadece daha alakalı olup olmadığı araştırılmaktadır.
 • Anchor Text, geri bağlantı metinleri kullanımı; bir çok arama motoru geri bağlantılar içerisinde yer alan çapa metinlerini kullanarak sıralama değeri ve puan sistemi kullanıyor. Google gibi zeki arama motorları ise işin biraz daha detayına inerek bağlantı metinlerinin alaka düzeyini ölçmektedir. 2018 yılında kullanılan bağlantı metinleri tam eşleme yerine artık sıralı eşleme bağlantılar haline dönecek diyebilirim. Ben 1 yıldan uzun süredir, sıralı eşleme bağlantı tiplerini ve açık URL bağlantıları kullanıyorum. Teorilerime göre 2018 yılında bağlantı türleri benim kullanmış olduğum bağlantı türlerine dönüşecek gibi görünüyor. Kısa bir örnekle açıklamak gerekir ise; “seo” gibi bir anahtar kelimede yükselmek için yapılan çalışmalarda “seo optimizasyonu nedir” ve https://www.muslumaslanturk.com.tr/seo-nedir/ şeklinde açık URL’ler ile yapılacak. Anahtar kelimeler arasına yine açık URL’leri bırakmak yeterli olacak. Bir örnekle daha açıklamak gerekir ise, seo nedir https://www.muslumaslanturk.com.tr/seo-nedir/ sorusuna cevap bulabilirsiniz olarak linklemeler SEO çalışmalarında kullanılacak. Tam eşlemeli seo çalışmaları yapanlar gerileyecek, sıralı eşleme seo çalışmaları yapanlar ise ilerleyecek diyebilirim. Alaka düzeyi yüksek bağlantılara sahip olmak çok önemlidir.
 • Rakip site bağlantılarını inceleme; rakiplerinizin bağlantılarını alaka düzeyine göre sıralamanız gerekiyor. Bunu bir puan olarak düşünebilirsiniz. Ana domainden çok alt url’lerine aldıkları bağlantı türlerini incelemenizi tavsiye ederim. İşin sırrı alt url lerden ana domaine verilen linklemelerdir diyebilirim. Yapacağınız çalışmaları alt sayfalara yapmak ve alaka düzeyi yüksek makalelerinizden yükselmek istenilen sayfalara link vermeniz en mantıklı stratejilerden biridir. Ayrıca rakipleriniz size, nasıl bağlantılar kurmanız gerektiği konusunda yükselen makaleler ve tanıtımlar ile yol göstermektedir. Çok iyi bir analiz uzmanı olmanız gerekiyor diyebilirim. Her şeyi not almanız gerekiyor aslında, hedefe ulaşmak için rakiplerin yanlışları ve doğruları tamamen ezberinizde olmalıdır.
 • Sosyal ve yazar linkleri oluşturma; arama motorlarının en güvendiği bağlantılar arasında sosyal medya siteleri gelmektedir. Bir çok sosyal medya sitesinden gelen bağlantı nofollow değere sahip olduğu için arama motorları bu tarz bağlantılara güvenilir bağlantılar olarak bakarlar. Ücretli bağlantılar yerine, sosyal bağlantılar ile güçlendirilmiş bir siteye daha çok değer vermektedirler. Sizin için harika bir önerim var! Misafir yazarlık yapın. Yani sektörünüz ile ilgili genel ve tam alaka düzeyine sahip sitelerde misafir yazarlık yapabilirsiniz ve sitenize harika linkler kazandırabilirsiniz.
 • Tanıtım şemasını değiştirmek; klasik demode olmuş tanıtımlardan uzak durmanız gerekiyor. Ülkemizde nerede ise 2012 yılı seo teknikleri kullanılmaktadır ve ısrarla bu teknikler devam etmekte. Boşa para harcayan bir çok ajans ve amatör seo uzmanı adayı sadece bir kirlilik ve spam site oluşturuyor diyebilirim. SEO gerçek manada araştırma yapılması gereken, kendinize has teknik ve algoritmalar geliştirmeniz gereken bir daldır. Sağdan soldan haberler okuyarak maalesef bir yere gelmeniz söz konusu dahi değildir, bazen şanslı olursunuz ve neyi, ne için yaptığınızı bilmeden bir sıralama alabilirsiniz. Anlamlı ve bilinçli bir yatırım için, ücretli bağlantı tiplerinden uzak durmanız gerekiyor diyebilirim. Doğal ve durmayan bir site olmalısınız. Bu bölüme canlı yayında daha çok değineceğim.
 • Kırık bağlantıları tespit etmek; kırık bağlantılar zamanında sitenize değer katan bağlantılardır. Tabi ki içerisinde zararlı olan bağlantılarda vardır. Lakin, kırık bağlantılar içerisinde size değer katmış ve silinmiş bağlantılar var ise, aynı bağlantıya tekrar sahip olmak için çalışmalısınız.
 • Sponsor içerikler oluşturma; kalitesine güvendiğiniz sitelere sponsor içerikler verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu sadece açık url ler kullanmak olacaktır veya sıralı eşleme ile bağlantı metinlerine sahip olabilirsiniz.
 • Soru cevaplayarak bağlantı elde etme; çok iyi bir gözlemci olarak forumlar ve genel soru sitelerinde anahtar kelimeleriniz ile alakalı soruları tespit etmeli ve yönlendirici linkler sunmalısınız. Bu sizler için verebileceğim en güzel teknikler arasında yer almaktadır. Kendi teorilerime sahip olmak için 12 yıldan uzun süredir arama motorlarını araştırıyor ve hatta kendi arama motorumu yazıyorum daha iyi anlamak ve anlatmak adına. En doğal bağlantı sinyalleri arasında yer aldığını söyleyebilirim.
 • Çağıran bağlantılar kurmak; yine bu teknikte sıklıkla yaptığım çalışmalar arasında yer almaktadır. Aslında yem atma diyebiliriz bu tekniğe makale içerisinde ilk olarak dofollow ile link verip, index aldıktan sonra bağlantıları nofollow’a çevirmek ve sonrasında ise, site adresi değilde site adını bırakmak. Tüm rakip analizi yapanların dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Sürekli incelenen bir kaynağa sahip olmak kadar harika bir duygu olamaz. Farklı olmalısınız neden çünkü herkes aynı şekilde çalışıyor. Küçük farklar yaratmak dahi rakiplerini geçmeye yetecektir.
 • Tanıtıma tanıtım almak; bu tamamen sistematik olarak yapılmalıdır. Tanıtıma tanıtım alınacak site DR değerleri 40 ve altında olan siteler için etkili bir yöntemdir. Birazda geliştirmeniz ve fikir yürütmeniz için bunu çok fazla açıklamayacağım.
 • PBN ağları; ben diğer seo uzmanlarına bu konuda pek katılmıyorum. Kendi PBN ağlarınızı oluşturmaya çalışmak aslında bir çılğınlık, güncel tutmak son derece zor ve genellikle bu tarz ağları kullanan sitelerinde sıralamalardan düştüklerini gözlemliyorum. Sadece zaman kaybı diyebilirim, bunun yerine ücretsiz güçlü kaynakları tercih etmek wix gibi daha doğru geliyor bana. Ayrıca her site için o kadar çok masraf çıkıyor ki, ne kadar akıllıca bir yatırım olabilir, domain,hosting, lisanslı tema, içerik üretilmesi, dış bağlantılar ile güçlendirilmesi. Ne kadar çok zaman kaybettiğinizin farkında mısınız.
 • Geliştirilmiş içeriklerden alınan bağlantılar; evet bu harika bir fikir hem sitenizde hemde anahtar kelimenizin sıralı olarak dahi tuttuğu kaliteli içeriklerden alacağınız bağlantılar onlarca bağlantı zincirine sahip olmaktan kat kat daha iyidir.

şimdi sende artık benim gibi düşünmeye başladı isen, harika artık anlaşıyoruz demektir. Kendi tekniklerinizi oluşturmak için bir çılgınlık yapabilir ve arama motorlarını daha yakından tanımak için zaman ayırmaya başlayabilirsiniz. Bu gün şanslı olduğunuza inanıyor musunuz? lütfen yorumlarda teorilerim hakkında görüşlerinizi bildiriniz.