Canonical Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Bazı durumlarda iki ayrı link aynı sayfaya ve haliyle aynı içeriğe ulaşmak için kullanılabiliyor. Bu durum arama motorları index’lerinde site sahipleri için sıkıntılar oluşturabiliyor. Canonical kavramı bu durumun önüne geçmek için bulunan bir çözüm.

Canonical URL Neden Gereklidir ve Nasıl Kullanılır?

Canonical URL’ler ile arama motorlarına doğru linkinizi bildiriyorsunuz ve diğer linklerin göz ardı edilmesini istemiş oluyorsunuz. Böylece sitenizde tekrarlanan içerik görülmesini önlüyorsunuz.

Örneğin;

linkleri aynı sayfaya gitmektedir. Arama motoru bu 3 linki birden index’lerse, 3 linki de “tekrarlanan içerik” olarak algılar. Bu da sitenin SEO puanına zarar verir. Her sayfa için aynı durum söz konusudur ve her sayfa bize SEO açısından puan kaybettirecektir. Birçok site duplicate content yüzünden ceza almıştır. Bu konu oldukça önemli bir konudur ve üzerine düşülmelidir.

Canonical URL’ler en başta dediğimiz gibi duplicate content yüzünden ceza almanızı önler. Bu hatanın çözümü için uzun uğraşlara veya satırlarca kod yazmaya gerek yoktur. Sadece rel=”canonical” etiketini sitenize uyarlamanız yeterlidir.  Örneğin; <link rel=”canonical” href=http://muslumaslanturk.com.tr/> gibi bir kod oluşturmalısınız. Burada linkinizi “/” işareti ile bitirmeyi unutmamalısınız.

Böylelikle arama motorlarına “benim doğru linkim bu” mesajını vereceksiniz ve duplicate content yüzünden oluşan hatalardan sakınacaksınız. Canonical metatag’ini Google, Yahoo, Bing gibi başlıca arama motorları tanımıştır.

 

 

Bu kodu linkler içerisindeki kodlama kısmında meta tag’lerin altına ekleyebilirsiniz.

WordPress altyapısı kullanıyorsanız bazı SEO eklentileri bu işlemi otomatik olarak yapmaktadır. (Örneğin Yoast eklentisi ile bu işlem oldukça kolaydır ve ayarlar kısmından yapılabilir.)

Canonical etiketi hatalarından en çok yapılanları iki kere canonical kullanmak ve kodu yanlış yazmaktır. Adresi tam yazmadığınızda kod çalışmayacaktır.

<link rel=”canonical” href=”index.php”>

değil

<link rel=”canonical” href=”http://muslumaslanturk.com.tr/index.php”> olmalıdır.

Ayrıca <head> ve  </head> etiketleri arasında yazılmamış etiketler de arama motoru botları tarafından fark edilmeyecektir.

Canonical URL’leri kontrol etmek için çeşitli eklentiler mevcuttur. Canonical URL Location Checker ile şüphelendiğiniz linkleri kontrol edebilirsiniz örneğin. Ayrıca farklı eklentiler yardımı ile hataları düzeltebilirsiniz.

Bütün linklerinizi tek tek kontrol etmek pek mümkün olmayacağından, site haritanızdaki linkleri kontrol ederek zaman kazanabilirsiniz.