Home / SEO / En Kapsamlı 15 Arama Motoru
alternatif arama motorları

En Kapsamlı 15 Arama Motoru

İnternet üstünden yapmış olduğumu aramalar doğrultusunda en doğru bilgilere ulaşmamızı sağlayan kaynaklar arama motorlarıdır. Bu etkisinden dolayı interneti kolaylaştırıcı yönde etkilerinin olduğu söyleyebilir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda en kapsamlı 15 arama motoru sistemlerini mercek altına almaya çalıştık. Her ne kadar arama motoru denildiği zaman akla sadece birkaç web site gelse de aslında insanların işlerini kolaylaştıracak yönde kapasitesi olan daha çok sayıda arama motoru bulunmaktadır.

En kapsamlı arama motorları kendi arasında popülerlik derecesine göre de sınıflandırılmaktadır. En çok veriyi indexlerine dahil etmiş olan sistemler şüphesiz en çok tercih edilen ve en kapsamlı olan arama motorlarıdır. Bunların arasında yer alan Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları en kapsalı olanlarıdır diyebiliriz. Şimdi belki de adını ilk defa duyacağınız, öğrendikten sonra işlerinizi ciddi anlamda hızlandıracak türden arama motorlarını ele alacağız.

1) Google

Google

Arama motoru denildiği zaman akla gelen ilk yer şüphesiz Google’dır. Arama motoru dışında daha birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor olması Google sisteminin en kapsamlı arama motoru haline gelmesini sağlamıştır.

Dünya internet kullanıcısı sıralamasında baş sırada yer alan Google, 1998 senesinden bu yana aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni kullanıcı odaklı olarak gelişme göstermesidir. Kurulup hizmet vermeye başladığı günden bu yana kendi içerisinde yapmış olduğu güncellemeler sayesinde yapılan aramalara en doğru sonuçları sunan arama motorunun Google olduğunu söyleyebiliriz.

2) Yahoo Search

Yahoo

İnternet dünyasının en eski arama motorlarından birsi olması Yahoo Search sisteminin en kapsamlı arama motorlarından birisi olmasını sağlamaktadır. Bu sistemden sonra çıkan Google gibi sistemlerin gerisinde kalmasının en büyük nedeni köklü değişikliklere gitmemiş olmasıdır. Şuan Microsoft tarafından desteleniyor olması popüler kalmasında etkili olsa da kendini geliştirmediği müddetçe en kapsamlı arama motoru sıralamasında kesinlikle lider konumuna gelemeyecektir.

3) Bing

Bing

En kapsamlı ve en popüler arama motorlarından birisi de Bing’dir. Yeniliğe açık olması ve her geçen gün sistemine kullanıcı odaklı özellikleri eklemesi popüler olarak kalmaya devam etmesini sağlamaktadır. Birçok kişi tarafından MSN Search ve Live Search olarak da bilinmektedir. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde sizler de Bing tutkunu olabilirsiniz.

4) Yandex

Yandex

Rusya kökenli bir arama motoru olarak doğan Yandex, dünya ülkelerine açılarak arama motoru dünyasının en çok tercih edilen sistemlerinden birisi haline gelmiştir. Çoklu dil desteğinin olması dünya pazarına kolay bir şekilde açılmasını sağlamıştır. Yandex, Google gibi çok kapsamlı bir arama motoru servisidir. Bünyesinde arama motoru özelliği dışında internet işlemlerini kolaylaştıran çok sayıda sistem bulunmaktadır. Bu da Yandex’in en kapsamlı arama motorları listesinde yer almasını sağlayan bir husustur.

5) Baidu

Baidu

Çin internet dünyasının hakimi olan Baidu, Google yetkililerinin dizinlerini Çin kökenli sitelere kapatmasıyla birlikte popüler hale gelmiştir. Dünya nüfusu açısından lider olan Çin, nüfusunun yüksek olması sayesinde popülerlik kazanmıştır. Baidu arama motorunun diğer dünya ülkeleri tarafından da tercih edilmesinin en büyük nedeni, bilgi paylaşımıyla alakalı bir sınırlamanın olmamasıdır. Birçok dünya ülkesinde paylaşılması yasak olan bilgiler, Baidu sisteminde yer almaktadır. Bundan dolayı da yasakları delmek isteyen kullanıcılar için Baidu biçilmiş bir kaftan sayılabilir.

6) AOL Search

Aol

Amerikan Online kısaltması olarak internet dünyasında yer alan AOL Search, arama motoru dışında sunmuş olduğu hizmetlerle de bilinmektedir. Bu ek özellikleri sayesinde en kapsamlı arama motorları sıralamasında yer almayı hak etmiştir. AOL Search özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde popülerdir.

7) ASK

ASK

İnternet üstünden indirilen programlarla birlikte yama olarak kurulmaya teşvik edilmesinden dolayı ASK, yıl içerisinde çok sayıda kullanıcıyı çekmeyi başaran bir arama motorudur. Programlarla birlikte kurulmaya teşvik edilmeyecek olsaydı kesinlikle bu kadar popüler hale gelmezdi. Dil desteğinin yetersiz kalmasından dolayı ülkemizde kullanılmayan ya da düşük kullanıcıya sahip olan bir arama motoru olsa da Hindistan gibi nüfusu yüksek olan birçok ülkede tercih edilen bir arama motoru olduğunu söyleyebiliriz.

8) Dogpile

Dogpile

Bu arama motorunun kendi index veritabanı olmayıp popüler olan arama motorlarından bilgileri alarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı aracı özellik taşıyan bir arama motoru olduğu söylenebilir. Her ne kadar Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının indexlerinde yer alan verileri kullanıcılara sunsa da en alakalı sonuçları sunabilme özelliği olduğundan dolayı her geçen gün popüler olmaya devam etmektedir.

9)Goodsearch

Goodsearch

Goodsearch özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde popüler olan bir arama motorudur. Sistemden elde etmiş olduğu gelirin büyük kısmı vakıflara bağışlamasından dolayı duyarlı kullanıcıların en çok tercih ettiği arama motorlarından birisi haline gelmiştir. Kısa süre içerisinde böylesine hızlı büyümesinin en büyük nedeni arkasından Yahoo gibi büyük bir kuruluşun olmasıdır.

10) Contenko

Contenko

İnternet dünyasında meydana gelen en güncel değişiklikleri bünyesine katmasıyla tanınan, kullanıcı dostu bir arama motorudur. Henüz yeterli düzeyde popüler olmasa da kısa süre içerisinde daha popüler hale geleceği düşünülmektedir. En yüksek kullanıcıyı Hindistan, Filipinler ve Brezilya üstünden almaktadır. Kısa süre içerisinde zirveyi zorlayacak bir arama motoru varsa o da kesinlikle Contenko olarak karşımıza çıkan bu arama motorudur.

11) İnfo

info

Birçok arama motoruna göre yeni kurulmuş bir sistemdir. 2003 yılında kullanıcılarla buluşmuştur. Bu arama morunu listemize dahil etmemizin en büyük nedeni kendi ağını oluşturmuş olmasıdır. Kullanıcılarının büyük kısmı Arjantin ve Meksika üzerindendir. Hızlı büyümesi sayesine her geçen gün daha fazla bilinir hale gelmektedir.

12)Mywebsearch

Mywebsearch

İnternet üstünden daha fazla kullanıcıya ulaşmak için programlarla birlikte yama olarak gelmesi can sıkıcı bir duruma sebep olsa da bu durum Mywebsearch sisteminin popüler olmasında etkili oldu. Hindistan ve Filipinler üstünden gelen büyük bir kullanıcı kitlesine hitap etse de kullanıcı deneyimini arttırmadığı müddetçe daha fazla popüler olması ve kapsamlı hale gelmesi mümkün değil gibi görünüyor.

13) Alhea

Alhea

Genelde internet üstünden indirilen programlarla birlikte yama olarak gelen, kaldırılması için ciddi anlamda uğraşılan arama motorlarından birisi de Alhea’dır. Kullanıcıları bilgisayarlarına sızarak kendisini kullanmaya zorlayıcı yönde özelliğinin olmasından dolayı her geçen gün kullanıcı kaybetmeye devam etmektedir. Kullanıcıları kullanmaya zorlayıcı özelliğinden dolayı her geçen gün hitleri artıyor gibi görünse de kesinlikle bunun sebebi vermiş olduğu hizmet kalitesinden ötürü değildir. Bu yüzden bir süre sonra yok olmaya mahkum olacağı düşünülüyor.

14) Excite

Excite

Oldukça karmaşık bir ara yüze sahip olsa da Excite en kapsamlı arama motorlarından birisidir. Amerika Birleşik Devletleri gibi batılı ülkelerde her geçen gün popüler olan Excite, eğer kullanıcı dostu bir ara yüze geçecek olursa kesinlikle kısa süre içerisinde daha popüler hale gelecektir.

15)Yaani

Yaani

Bir GSM şirketi olan Turkcell öncülüğünde oluşturulmuş olan Yaani adlı arama motoru, sadece mobil uygulamalar üstünden kullanıcılarına ulaşmaktadır. Diğer arama motorlarına rakip olacak düzeyde çalışmaları içerisinde barındıracağına dair çok sayıda açıklama yapılmış olsa da Türk kullanıcılardan yeterli oranda olumlu geri dönüş alamamıştır. Yapılan kampanyalar çerçevesinde özellikle Turkcell kullanıcılarına yönelik çeşitli hediyeler sunması her geçen gün kullanıcı sayısının artmasını sağlasa da geri dönüşlerin yapılan yatırıma değecek düzeyde olmadığını, bu yüzden bir süre soran rafa kalkacak türden bir proje haline geleceğini düşünüyoruz.

İnternet dünyasında bunların dışında daha çok sayıda arama motoru vardır. Birçoğu birbirine benzer özellik taşıdığından dolayı sadece katma değeri yüksek olan arama motorlarını incelemeyi uygun gördük. Ülkemizde de yerli arama motoru yapımına dair çalışmalar olsa da gerekli desteği görmemesinden dolayı birçok proje yarım kalmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir