Home / Backlink / En Özel Backlink Alma Yöntemleri
backlink çalışma stratejileri

En Özel Backlink Alma Yöntemleri

Backlink öldü, backlinkler artık tarihi oldu şeklinde her gün yeni bir paylaşımla karşılaşılsa da backlinklerin en önemli SEO kriterlerinden birisi olduğunu bilmelisiniz. Doğru strateji izlenerek kaliteli yerlerden backlink alınması sıralamalarınızın yükselmesini sağlayacaktır.

Backlink, arama motoru gözünde bir web sitenin başka bir web siteye kefil olması anlamına gelir. Bu etkisinden dolayı özellikle benzer içeriklere sahip olan yerlerden geri bağlantı alınması her zaman yüksek etkiye sahip olmuştur.

Bu güne kadar backlink alımı yapmamış olan kişiler için en özel backlink alma yöntemleri hakkında sizlere bilgi vereceğim. Geri bağlantı alma konusundaki en başarılı makalelerden birisi ile sizleri baş başa bırakmak istiyorum.

Rakip Sitelerden Backlink Alma

Rakip siteden backlink alımı

En etkili backlink türlerinin başında rakip sitelerden backlink alınması yer almaktadır. En etkili link türü olsa da alınması en zor olan backlinkin rakip sitelerden alınanlar olduğunu da belirtmek isterim. Direkt olarak size rakibiniz backlink vermeyecektir. Bunu alabilmek için alternatif metotları düşünmeniz gerekiyor.

Atalarımızın da belirttiği gibi para her kapıyı açmaktadır. Eğer hızlı bir şekilde yükselişe geçmenizi sağlayacak backlinklere sahip olmanız gerekiyorsa belirli bir ücret teklif ederek rakiplerinizden backlink alabilirsiniz.

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey ilgili anahtar kelimede üst sıralarda çıkan sayfaları tespit etmek olmalıdır. Daha sonra ilgili sayfaların sahipleriyle iletişime geçin ve bağlantı almak istediğinizi belirtin. Dilerseniz karşı taraftan dilerseniz siz ücreti belirleme yoluna gidin. Elbette alacağınız bu geri bağlantı normal bağlantılara oranla daha pahallı olacaktır ancak emin olun ki etkisini diğer bağlantılara göre daha fazla göreceksiniz.

Forumlardan Backlink Alımı

Forum backlink

Çok eski zamandan beri kullanılan geri bağlantı alımlarının başında şüphesiz forumlardan backlink alınması yer almaktadır. Belirli kriterleri uyulduğu müddetçe en etkili geri bağlantıların başında forumların yer aldığını belirtmek isterim.

Forumlardan backlink alırken alakadar sayfaları bulmaya çalışın. Ayrıca çok eski makalelere link bırakmayın. Elinizden geldiğince yani açılmış olan konulara cevap vermeye çalışın. Hatta ilk cevap veren kişi olmaya dikkat edin. Sorulan soruyu ilk cevaplayan kişi olursanız, aradan uzun zaman geçse bile Google üstünden ilgili forum konusuna gelen kişi ilk olarak sizin bırakmış olduğunuz bağlantıyı tıklayacaktır. Bu da trafik çekmenize ve otorite kazanmanıza ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Yorum Yaparak Backlink Alma

Yorum backlink

Alınması en kolay linklerin başında yorum backlinkleri yer alır. Doğru kullanıldığı müddetçe iyi sıralamalar alınmasında etkilidir. Anahtar kelimenize uygun formda yayın yapan web sitelerin yorum bölümlerine linkinizi bırakarak alakadar bir şekilde yorum yazın. Yazdığınız yorumun kalitesine göre yorumunuzun onaylanması kolaylaşacaktır.

Yorum backlink alma yolunu seçecek olursanız, ilgili anahtar kelimede Türkiye genelinde iyi sıralamalar almış olan yerleri tercih edin. Kalitesiz yerlerden alacağınız yorum backlinkleri yarardan çok zarar görmenize neden olur. Ayrıca bir makalenin yorum kısmında aşırı derecede fazla link çıkışı varsa bu tip yerlerden de uzak durun. Mümkün oldukça yorum kısmından en az bağlantı çıkan kaliteli yerleri tercih etmeye özen gösterin.

Web Site Tanıtarak Backlink Alma

Tanıtım backlink

İnternet dünyasında web siteyi tanıtarak backlink alma yöntemi en yaygın yöntemlerden biridir. Haber sitelerinden, genel bloglardan, forumlardan ya da alakadar içeriğe sahip web sitelerden tanıtım yazısı yayımlatarak backlink alabilirsiniz.

Web site tanıtımlarını yapmak adına kurulmuş olan çeşitli platformlar da bulunmaktadır. Sadece site tanıtımı yapmaya odaklanmış olan bu yerler kimi zaman zararlı olabilir. Bundan dolayı tanıtımınızı yapacağınız yerleri belirlerken ince eleyip sık dokuyarak hareket etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede en kaliteli yerlere ulaşıp en kaliteli backlinkleri temin edebilirsiniz.

Rakip Sitelerin Backlink Kaynaklarından Yararlanma

Rakip backlink

Gelişen internet teknolojisi sayesinde artık rakip sitelerin makalelerine hangi platformlardan geri bağlantı aldığını tespit etmek çok kolaydır. Ahrefs gibi analiz programlarının ücretli sürümlerini alıp rakip siteleri analiz edebilir ve backlink kaynaklarının neresi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Makalemizin başında sizlere rakiplerden backlink almanın etkisinin büyük olduğunu belirtmiştik. Aynı şekilde rakiplerin geri bağlantı aldığı yerlerden de geri bağlantı almak bir o kadar faydalıdır. Rakibin yükselmesini sağlayan yerler şüphesiz sizlerin de yükselmesini sağlayacaktır.

Rakip sitenin link aldığı yerleri tespit ettikten sonra telefon ya da mail yoluyla ilgili web sitelerle iletişime geçin ve backlink almak istediğinizi belirtin. Kaliteli geri bağlantı kaynağı aramaya uğraşmaktansa böyle bir yol izlemeniz etkisi yüksek olan kaynakları kolay bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

Basın Bülteni Şeklinde Backlink Alma

Basın bülteni

Son zamanlarda geleceğin backlink türü olarak kabul edilen geri bağlantı türü basın bülteni şeklinde alınan backlinklerdir. Bu geri bağlantı türünün diğerlerinden en büyük farkı aslında web siteye bağlantı verilmeden tanıtımın yapılmasıdır.

Bir tanıtım yazısı hazırladığınızı düşünün ve link vermeden tanıtım yazısı içerisinde sitenizin ismini geçirin. Her ne kadar Search Console üstünde görünmeyecek türden bir geri bağlantı türü olsa da arama motoru botları sizden bahsedildiğini anlayacak ve bu bağlamda web sitenize değer katacaktır. Bu tip bağlantılarda herhangi bir cezaya maruz kalma ihtimali de düşük olduğundan dolayı risksiz ve etkili bir backlink türü olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle bazı sektörlerde geri bağlantılar aşırı derecede şikayet edilmektedir. Eğer sizler de bu tarz bir sektörde yer alıyorsanız bağlantılarınız şikayet edilebilir. Emeklerinizin ziyan olmaması için basın bülteni şeklinde bağlantı almanızı tavsiye ederim.

Dizinlerden Backlink Alınması

Dizin backlink

Dünya genelinde kendisini kanıtlamış olan birçok web dizini bulunmaktadır. Sizlerin en çok bildiği dizin şüphesiz DMOZ adı verilen dizindir. Dmoz kısa süre önce kapatılmış olsa da Google ile paralel çalışma prensibine sahip olan farklı ve kaliteli dizinler de bulunmaktadır. Bu tarz yerlere web sitenizin eklenmesini sağlayarak kaliteli geri bağlantılar alabilirsiniz. Özellikle eklemede seçici davranan dizinler en kaliteli dizinlerdir. Bu tarz yerlerden geri bağlantı gelmesi aşırı derecede etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Misafir Yazarlık Yaparak Backlink Alımı

Konuk yazar backlink

Dünya genelinde önemli sıralamalara sahip olan web sitelerin büyük kısmı misafir yazar olarak makale yayımlamak isteyen kişileri kabul etmektedir. Özellikle sizin içeriklerinize benzer ya da kısmen benzer yayımlar yapan web sitelerde konuk yazarlık yaparak kaliteli backlinkler almanız mümkün.

İnsan ister istemez kendi web siteme makale yazmak varken neden bir başka kişinin web sitesine makale yazayım diye düşünebilir. Böyle düşünmenizin tamamen yanlış olduğunu sisteme dahil olunca anlayacaksınız. Misafir yazar olarak kaleme almış olduğunuz makalelerin içerisinden kendi web sitenize bağlantı vermeniz emin olun etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Google sisteminin misafirlik yazarlığa savaş açtığı bilinmektedir. Bu yüzden sistemin sizi fark etmemesi için elinizden geldiğince doğal olmaya özen gösterin. Ayrıca bir şeyin zararlı olduğu söyleniyorsa emin olun bu sistemi delmesinden dolayı söylenmektedir. Usulüne uygun olarak bu tarz şeyleri yapmanız kaliteli backlinkler almanızı sağlayacaktır ve etkisini kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Sosyal Medya Üstünden Backlink Alımı

Sosyal medya backlink

Günümüzde en çok kullanıcısı olan web sitelerin başında sosyal medya siteleri yer almaktadır. Bu yüzden sosyal medya üstünden link alınması ciddi trafik artışlarının yaşanmasını sağlar. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya siteleri arasında Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ yer almaktadır. Bu tarz yerlerde makaleleri paylaşmanız başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Özellikle Google+ profillerinde yapılan paylaşımların Search Console üstünde dofollow olarak göründüğünü bilmelisiniz. Çok sayıda kişi Google+ hesabında sizin paylaşımlarınıza yer verecek olursa bu da etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu etkisinden dolayı özellikle Google+ sayfalarında paylaşım yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Backlink almak kadar backlink vermenin de olumlu etkileri bulunmaktadır. Sürekli backlink alarak doğal görünemezsiniz. Bu yüzden doğal görünmek adına sadece kaliteli olduğunu düşündüğünüz platformlara backlink verin. Özellikle tercihlerinizin Google hizmetlerine dair olan sayfalar olmasını tavsiye ederim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,33. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

2 yorum

  1. faydalı bilgiler için teşekkür ederim.elinize sağlık..

  2. mujgan öztürk

    gercekten her kelimesini dikkatlice okudum benim için çok etkili oldu profesyonel seo cu değilim kendi siteme seo çalışması yapmaya çalışıyorum cok karmasık yazılar okudum sizin yazınız sayesinde cok fazla bilgi edindim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir