Home / SEO / Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Google bağlantı reddet aracını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir İnternet sitesinin dijital dünyadaki varlığı ve referansları anlamına gelen backlink yani geri bağlantı, bu sebeple en iyi şekilde yönetilmesi gereken kısımlar dandır. Tanımlamasından da anlaşılabileceği gibi bir web sitesinin en iyi referanslar ile dijital varlığı oluşturması veya bu varlığını iyileştirerek devam ettirmesi için, çok seçici bir süreç devam ettirilmelidir. Nitekim bu süreç için de en popüler arama motorlarından olan Google, disavow tool yani Google bağlantı reddet aracı sunmaktadır.

Lakin Google bağlantı reddet aracı kullanırken, tahmin edildiğinden çok daha temkinli ve özenli davranmak gerekmektedir. Zira mevcut referanslarınızı ve dijital varlığını bozmamak ve iyileştirerek korumak, tüm dijital girişimlerin yegane amacı olmaktadır.

Google bağlantı reddet aracı yani Google disavow aracı nedir ve neden kullanılır?

Öncelikle Google bağlantı reddet aracının ne olduğu ve neden kullanıldığı konusuna açıklık getirmek gerekiyor. Bu bağlamda Google disavow aracı, isminden de anlaşılacağı üzere Google Webmaster’a kayıtlı olan web sitesine gelen bağlantıların, Google tarafından göz ardı edilmesini sağlamak için kullanılmaktadır. SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarında da site dışı bağlantılar, büyük bir öneme sahiptir ve özenli bir şekilde edinilmesi gerekmektedir. İstem dışı ve zararlı olduğuna inanılınan web sitesine gelen bağlantının, Google arama motoru tarafından dikkate alınmaması istendiği durumlarda, söz konusu bu araç kullanılmaktadır.

Google disavow aracının neden kullanıldığı konusu da, aslında tanımlama ile doğrudan ilgilidir. Web sitesine gelen ve hem SERP üzerindeki sıraya hem de alan adı otoritesine olumsuz etki gösterdiğine inanılan veya düşünülen backlink’lerin yani geri bağlantıların, Google tarafından dikkate alınmaması talebi için kullanılır. Nitekim bu davranış ile birlikte, kabaca hem sıralama hem de otorite konusunda zararlı olduğuna inanılan backlink’ler, kolay bir şekilde temizlenmiş olur.

Google bağlantı reddet aracını kullanırken, dikkatli bir yol izlenmesi gerektiğine ilişkin bilgiler aktarılmıştı. Bu bağlamda reddetme yapılacak bağlantıların belirlenme süreci, en önemli adım olarak değerlendirilebilir. Web sitesinin SERP üzerindeki yerini geriye çeken web siteleri, temel olarak engellenmesi gereken bağlantılardan oluşmaktadır.

Zararlı bağlantıları tespit ederken, hangi maddeler izlenmelidir?

Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Söz konusu bu zararlı bağlantıların tespit edilmesi sürecinde de izlenmesi gereken belirli önemli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar; alaka düzeyi, alan adı yani domain otoritesi, bağlantının geldiği sitenin amacı ve gelen bağlantının bulunduğu sitenin Google tarafındaki durumu olarak sıralanmaktadır.

Alaka düzeyini kontrol edin!

Gooogle disavow yani Google bağlantı reddet aracı kullanarak backlink reddetme işlemi yapılacak link’lerin belirlenme sürecinde, ilk olarak gelen backlink’in bulunduğu sitenin alaka düzeyi kontrol edilmelidir. Örneğin teknoloji ile ilgili olan bir web sitesine, moda sitesinden gelen bir backlink, Google için iyi bir bağlantı değildir. Nitekim bu tip alakasız backlink’ler, bağlantı reddet kapsamında yer alabilir.

Domain yani alan adı otoritesini analiz edin!

Reddedilecek bağlantı ile ilgili yapılması gereken bir diğer analiz maddesi ise, link’in geldiği İnternet sitesinin domain yani alan adı otorite durumudur. Siteye gelen backlink’in bulunduğu web sitesinin domain otoritesi ve trust flow değerleri çok daha aşağıda kalıyor ise, belirli durumlarda bu bağlantılar da reddetme sürecine dahil edilebilir.

Ancak bu noktada iyi bir analiz yapılmalıdır. Zira sırf gelen backlink’in bulunduğu domain otoritesi veya trust flow değeri düşük diye o bağlantıyı reddetmek, SERP üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Backlink bulunan web sitesinin kategorisini kontrol edin!

Bazı web siteleri, tamamıyla link çıkışı yapılmak üzerine kurulmuştur ve deyim yerindeyse bu web siteleri, birer link çöplüğü haline gelmiştir. Nitekim söz konusunu bu web sitelerinden gelen backlink’ler, reddedilecek bağlantılar arasına katılabilir.

Her ne kadar öncelikli olarak bu tip başlıklar ile backlink analizi yapılsa da, bu tip sitelerden gelen link’lerin, söz konusu web sitesini kesin olarak aşağı çektiğini söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla SERP üzerinde sıra kaybı yaşandığını konusunda, çok ciddi bir şekilde emin olunmalıdır.

Google bağlantı reddet aracı ile reddedilecek bağlantıların belirlenmesi sürecindeki en kesin kabul edilebilecek yöntem, karşılaştırma yöntemidir. İlk etapta Google Webmaster Tools veya herhangi başka bir SEO analiz uygulaması ile siteye gelen banck’linklerin tarihleri, liste olarak kaydedilmelidir. Aynı şekilde, web sitesinin belirlene anahtar kelimelerinin tarihlere göre nasıl bir yol izlendiği de liste haline getirilmelidir.

Bu süreçte anahtar kelimelerde sıra kaybı yaşanan tarihler belirlenmeli ve bu tarihlerdeki siteye gelen backlink’ler çıkarılmalıdır. Çıkarılan bu backlink’ler iyi bir şekilde analiz edilerek, bağlantı reddet yapılıp yapılmaması konusunda daha rahat bir analiz yapılabilir.

Google bağlantı reddet aracı yani Google disavow aracı kullanım detayları!

Reddedilmesi gereken ve zararlı olduğu kesin olarak belirlenen backlink’ler listelendikten sonra, Google bağlantı reddet aracı eklemelerine geçiş yapılabilir. İlk olarak https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1 bağlantısı ile Google Webmaster Tools’a kayıtlı olan sitelerin yer aldığı bölüme geçilmelidir.

Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu bölümde bağlantı reddet yapılması istenen web sitesinin seçilmesi gerekmektedir. Seçim yapıldıktan sonra açılan sayfadaki “Bağlantı Reddet” butonuna tıklanmalıdır. Daha öncesinde bağlantı reddetme yapılacak web siteleri liste haline getirilmeli ve bu web sitelerinin listesi, “.txt” formatı ile kayıt edilmelidir.

Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu noktada bir ek paragraf açmak gerekirse, eğer bağlantının geldiği web sitesi tamamıyla engellenecek ise, “domain: websitesi.com” şeklinde eklenmelidir. Eğer sadece gelen bağlantı engellenecek ise, doğrudan doğruya bağlantının bulunduğu link’in tamamı listeye eklenmelidir.

Google Bağlantı Reddet Aracını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu listenin yüklenmesinden sonra “Gönder” butonuna tıklanması ile beraber Google, söz konusu liste ile ilgili bir bildirim gösterecektir. Bu bildirimde hatalar ve başarılı reddetme işlemleri yansıtılacaktır.

Google bağlantı reddet yapıldıktan sonra kaybedilen sıralar geri gelir mi?

Başarılı bir reddetme işlemi yapıldıktan sonra kaybedilen sıraların geri gelmesi, tamamıyla reddetme işlemi yapılan backlink’lerin doğru tespit edilip edilmemesi ile ilgilidir. Eğer yerinde bir tespit yapılarak gerçekten zararlı bir bağlantı reddedilirse, bir süre sonra söz konusu sıralarda yeniden bir iyileştirme olduğu gözlemlenebilir. Lakin eğer ki bağlantı reddet yapılan backlink iyi bir tespit ile reddedilmemiş ise, beklenen sıraların geri gelmesi bir yana dursun, daha fazla sıra kaybı söz konusu olabilir. Dolayısıyla daha önce de dile getirildiği gibi Google bağlantı reddet aracı kullanılmadan önce, reddedilmesi gereken sitelerin çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Aksi halde pozitif geri dönüşler bir yana dursun, daha fazla SERP üzerinde kayıpların yaşanacak olması, işten bile değiştir. SEO çalışmalarına başladığınız zaman en iyi yardımcınız olacak, bağlantı reddet aracını kontrollü kullanmayı unutmayınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir