Google Sayfa Hız Tarama Verileri İçin Chrome Kullanıcı Verilerini Kullanmaya Başladı

google sayfa hızı

Google web sitelerinin ne kadar hızlı olduğunu algılamak için pagespeed aracında değişikler yaptı. Google chrome kullanıcıları ziyaret ettikleri sitelerin ne kadar sürede açıldığı verilerini kaydedecek.

Google, PageSpeed Insights aracının, Chrome kullanıcı deneyim verilerini kullanacak şekilde güncellendiğini açıkladı.Google’un hedefi web’de popüler sayfaların birçok kullanıcı deneyimine dayanarak daha doğru veriler elde etmek, farklı konum ve farklı cihazlardan yapılan ölçümlerle daha iyi veriler elde edilmesi hedefleniyor.

Pagespeed aracı, sayfalarınızın kullanıcı memnuniyeti için önemli bir metrik olan gerçek kullanıcı verilerine dayanarak ne kadar hızlı yüklendiğini gösteriyor.

Sayfalar üç seviyede sıralanıyor;

  •  Hızlı: Sayfa metrik değerlerinin, tüm sayfalarda en hızlı olduğu derecelendirme.
  •  Yavaş: Sayfa metrik değerleri, kullanım düzeyinin altında yavaş olduğunu ifade eder.
  •  Ortalama: Sayfaların kullanılabilir hızlarda olduğunu temsil eder.

Pagespeed insights yeni özellikleri;

  • Sayfaları hızlı, yavaş veya ortalama olarak kategorilendirir. Siteler içerik ve sistem yapısı olarak iki farklı konumda değerlendirilir. Eğer ikisinin yüklenme hızı yüksekse siteniz fast (hızlı) kategorisine eklenir.
  • Optimizasyon puanı, bir sayfanın görünümü ve işlevselliği iyi, orta veya düşük olarak sınıflandırılır.
  • Sayfa Yükü Dağılımları bölümü, bu sayfanın FCP ve DCL olaylarının veri setinde nasıl dağıtıldığını sunar. Bu olaylar, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporundaki tüm etkinliklerle karşılaştırılarak Hızlı (en üstteki üçüncu), Orta (orta üçüncülük) ve Yavaş (alttaki üçüncü) olarak kategorilere ayrılır.
  • Sayfa istatistikleri bölümü, sayfa oluşturmayı engelleme kaynakları gösterir. Bant genişliklerine göre ziyaretçilerin sitenizi nasıl gördüğünü, ne kadar sürede tam yükleme aldığı gibi birçok detayı ve olası olumsuzlukları geliştirmeniz için yapılması gerekenleri gösterir.
  • Optimizasyon önerileri, sayfalar için en iyi uygulamaların bir listesidir. Sayfa hızı bu alanda gösterilmez amacı veri grubu içinde yapılabilecekleri göstermektir.

Yeni raporlama sisteminin görüntüsü;

Tüm siteler bu sistemde rapor gösterilmez. Öncelikle tarama yapılan site veya sayfanın chrome kullanıcıları tarafından ziyaret edilmesi gerekir. Yeterli veri elde edilirse rapor sunulur.

Sonuç

Google ne zaman webmasterların bir alanda kendisini geliştirmesini isterse bir süre sonra bu özelliği sıralama algoritmasına dahil ediyor. Daha önce mobil uyum konusunda bunu yaşamıştık, şuan site hızı doğrudan etkili bir kriter değil ancak 2018 sonuna kadar sıralamaları etkileyen bir kriter haline gelebilir bu nedenle tüm optimizasyonları yaparak hazır olmanız gerekmektedir.