Home / Google / Google Search Consol’dan Kısıtlı Özellikli Telefon Araçlarını Kaldırdı
kısıtlı özellikli telefon

Google Search Consol’dan Kısıtlı Özellikli Telefon Araçlarını Kaldırdı

Google sınırlı özelliklere sahip mobil cihazlar için yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu. Çoğu web sitesi artık WAP/WML desteği sağlamıyor. Bu durum göz önüne alındığında sınırlı özelliklere sahip telefonlara mobil desteği sunmak için yeni bir tarama sistemi geliştirildi. Yapılan değişiklikler masa üstü ve mobil taramaları etkilemeyecek sadece eski model telefonlarla uyumlu olmasını sağlayacak.

Feature-phone (temel özelliklere sahip telefonlar) için Google botları emekliye ayrıldı. Artık Google özel olarak WAP taramaları yapmayacak, webmasterlar isterlerse eski model telefonlara uyumlu sayfalar oluşturabilecek.

Bazı web siteleri dinamik tarayıcı özelliği kullanarak eski model telefonlarda sitelerin çalışmasını sağlıyorlardı. Diğerlerinde ise Google’un ‘feature-phone’ botları sayfaları tarayarak uyumlu hale getirip dizinlere ekliyordu ancak bu özellik artık kaldırıldı.

<link rel="alternate" media="handheld" href="[current page URL]" />

Sayfalarınızda yukarıdaki kodu kullanarak WAP/WML servisleriyle bağlanan kullanıcılara özel sayfaları manuel olarak oluşturma imkanı sunuyor. Sınırlı özelliklere sahip mobil telefonlarla uyumlu sayfa nasıl hazırlanacağını feature-phone pages sayfasından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Sınırlı özellikli telefon botlarının kaldırılmasıyla Search Consol üzerinde değişiklikler yapıldı. Artık Wap/wml taramalarından oluşan hata sayfaları gösterilmeyecek, bu cihazlar için özel hazırlanmış sayfalara özel site haritası oluşturmanıza gerek kalmayacak. Çoğu web sitesi kısıtlı özelliğe sahip cihazlara özel sayfalar oluşturmaz ve bundan etkilenmezler.

Kısaca, Google eski model telefonlar için sunulan bazı sayfa tarama hizmetleri kaldırıldı. Akıllı telefonların artık dünya genelinde popülerlik kazandığını düşünürsek bu cihazları kullanan kişi sayısı da yok denecek kadar azaldı. Özellikle bu telefonların wifi özelliği olmadığını ve hala GPS bağlantılarını kullandığını göz önünde bulundurursak bu cihazlar üzerinden internet kullanımı yok denecek kadar az.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Saldırıya Uğramış Web Siteyi Kurtarmanın 10 Yolu

Saldırıya Uğramış Web Siteyi Kurtarmanın 10 Yolu

Web siteniz saldırıya uğradığı zaman ne yapacağınızı biliyor musunuz? Endişelenmeyi bir kenara bırakıp öncelikle nereden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir