Home / Search Console / Google Search Console Bağlantı Raporu Nedir?
bağlantı raporu

Google Search Console Bağlantı Raporu Nedir?

Google Search Console üstünde yer alan bağlantı raporu bölümü, hangi sayfalarınıza bağlantı verildiğini ve verilen bağlantı sayısının kaç olduğunu görmenizi sağlayan kısımdır.

Bağlantı raporu bölümünde yer alan tablolar maksimum 1000 satırlık bilgileri içerir. Bu yüzden çok sayıda bağlantı alan web sitelerde verilerin listelenmesi kesintiye uğrayabilmektedir. Sistemde verilen kök alan adına göre gruplandırılır. Protokol (http/https), alt alan adı (m., www) ve alt dizinler birleştirilerek birlikte gruplandırılmaktadır. Birleştirilme yapıldığından dolayı aşağıdaki örnekte yer alan tüm bağlantılar muslumaslanturk.com.tr şeklinde ele alınmaktadır.

  • muslumaslanturk.com.tr
  • m. muslumaslanturk.com.tr
  • muslumaslanturk.com.tr /pet_store/
  • https://muslumaslanturk.com.tr
  • http://muslumaslanturk.com.tr

Google Search Console bağlantı raporu bölümünde çeşitli bilgiler yer almaktadır. İlgili rapordan ulaşabileceğiniz bilgiler şu şekildedir.

En Çok Bağlantı Veren Alan Adları

Bu kısımdan sitenize bağlantı veren web siteleri görebilirsiniz. İlgili kısma bağlantı raporu>en çok bağlantı veren siteler tablosu adımlarından ulaşabilirsiniz. İlgili kısımdan web sitenize en çok bağlantı veren yerlerden en az bağlantı veren yerlere göre sıralanmış bir listeyle karşılaşacaksınız. Bu kısımda sadece alan adlarını göreceksiniz. Alan adlarına tıkladığınız zaman bağlantı gelen ilgili alan adının alt sayfalarını da görmeniz mümkündür.

İlgili web sitelerden kalitesiz olduğunu düşündüğünüz yerler varsa ilgili web sitelerle iletişime geçerek bağlantılarınızı kaldırmalarını isteyin. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse Google bağlantı reddet aracını kullanabilirsiniz.

En Çok Bağlantı Verilen Sayfalar

Hangi web site sayfalarının diğer web sitelerden en çok bağlantı aldığını görmenizi sağlayan bölümdür. Bağlantılar raporu>En çok hedeflenen sayfalar tablosu bölümünden ilgili kısma giriş yapabilirsiniz.

Bir sayfaya hangi web sitelerden bağlantı geldiğini görmek için ilgili sayfanın URL’sini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu tıklama işlemi sonrasında karşınıza ilgili sayfaya bağlantı veren web siteler çıkacaktır. Aynı şekilde ilgili web siteleri tıklayarak hangi sayfalarından size bağlantı geldiğini de görmeniz mümkündür.

Belirli Bir Siteden En Çok Bağlantı Verilen Sayfalar

Belirli bir sitenin hangi sayfalarınıza bağlantı verdiğini görmek adına kullanabileceğiniz bölümdür. Bağlantılar raporu>En çok bağlantı veren alan adları tablosu>Alan adı bölümünü kullanarak ilgili kısma geçiş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan URL’lere tıklayarak hangi sitelerden ilgili URL’ye bağlantı geldiğini görebilirsiniz.

En Çok Bağlantı Verilen Metin

Web sitenizi işaret eden web sitelerde hangi bağlantı metninin kullanıldığını göreceğiniz kısımdır. Bir bağlantı eğer metin içermiyorsa boş olarak gösterilmektedir. İlgili kısma geçmek için Bağlantılar raporu>En çok bağlantı metni tablosu bölümüne geçiş yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir olumsuzluk gözlemlediyseniz bağlantı reddet gibi araçları kullanarak olaya müdahale edebilirsiniz.

Belirli Bir Siteden Gelen Bağlantılar

Belirlenmiş olan bir web siteden web sitenize gelen bağlantıların tamamını görebileceğiniz kısımdır. İlgili bölüme geçiş yapmak için Bağlantılar raporu>alan adı>URL bölümüne geçmeniz gerekmektedir. Hangi web siteden hangi bağlantıların geldiğini görmek istiyorsanız ilgili bölümde yer alan URL’yi seçmeniz yeterli olacaktır.

Kendi Sitemden En Çok Bağlantı Verdiğim Sayfalar

Bu bölümde web sitenizden en çok hangi sayfanıza bağlantı verildiği ile alakalı bilgiler yer almaktadır. Bağlantılar raporu>Dahili olarak en çok bağlantı verilen sayfalar tablosu adımlarını izleyerek ilgili bölüme geçiş yapabilirsiniz. Listede yer alan URL’leri tıklayarak bağlantı detaylarını görebilirsiniz.

Sayfama Bağlantı Veren Sayfalarım

İlgili kısımdan web sitenizde yer alan hangi sayfaların hangi sayfalara bağlantı verdiğini görebilirsiniz. Bağlantı raporları> Dahili olarak en çok bağlantı verilen sayfalar tablosu>[URL] adımlarını takip ederek ilgili bölüme geçiş yapabilirsiniz. Açılan pencerede yer alan sayfa URL’lerinden herhangi birini tıklayarak bağlantı detaylarını inceleyebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Site haritaları raporu

Google Site Haritaları Raporu Nasıl Oluşturulur?

Google Search Console mülkünüzde yer alan site haritaları raporu; yeni web site haritasının gönderilmesi, yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir