Google SEO Çalışması Nedir, Nasıl Yapılır?

Google SEO Optimizasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Google SEO optimizasyonu, temel olarak yapılan SEO yani Search Engine Optimization çalışmalarının esas hedefinin, Google arama motoru alınarak sürdürülmesi durumuna hitaben kullanır ve bu yöndeki arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bütünü olarak değerlendirilebilir. Temel anlamda yapılacak arama motoru optimizasyon işlemlerinin Google arama motorunun kriterleri üzerinden şekillendirilmesi anlamına gelmektedir.

Google SEO Nedir?

Google SEO Optimizasyonu

Google, Yandex, Bing, Ask ve Weibo gibi arama motorları, özelleştirilmiş algoritmalar kullanır ve her biri, temel anlamda benzerlik gösterse de kendilerine has kriterleri bulunmaktadır. Blog sitelerinden, elektronik ticaret sitelerinden veya haber sitelerinden, farklı standartlar beklerler ve bu standartlar doğrultusunda arama sonuçlarında internet sitelerine yer verirler.

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan arama motorlarından olan Google da internet sitelerinin sıralandırırken, farklı kriterler ve algoritmalar kullanır. İşte tam da bu noktada Google SEO optimizasyonu tabiri devreye girer. Zira, eğer bir internet sitesinin bulunduğu bölgeden dolayı temel hedefi Google arama sonuçları ise, en çok Google’ın SEO kriterleri üzerinde yoğunlaşması ve beklentilerinin eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir.

Google arama motoru optimizasyonu çerçevesinde de Google’ın web sitelerinden beklediği kriterler ve arama algoritmaları çok iyi bir şekilde analiz edilir, somut netice veren çalışmalar sıralandırılır ve Google sıralamalarında iyi yerler elde etmek isteyen internet siteleri üzerinde uygulanır.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirtildiği gibi her ne kadar arama motorlarının birbiri ile benzer standartları bulunsa da yapılacak çalışmalar, her arama motorunda çok farklı etkiler gösterebilir. Google arama algoritması da çok sık değişim gösteren ve dinamik olarak ilerleyen bir yazılımdır. Bu bağlamda Google SEO optimizasyonu uygulaması öncesinde, ilk olarak Google’ın internet sitelerinden beklediği kriterler, harfiyen yerine getirilmelidir.

Google; haber sitelerinden, blog sitelerinden ve e-ticaret sitelerinden farklı çalışmalar beklemektedir. Söz konusu bu beklentilerini, temel olarak kendi blog sayfalarında yayınlamaktadır. Nitekim ilk olarak arama motoru optimizasyonu yapılacak sitenin, kategorisine göre söz konusu bu standartları iyi bir şekilde irdeleyip, eksik bırakmadan uygulaması gerekmektedir. Bu noktada en önemli adımlar arasında, Google’ın beklentilerine yönelik site haritalarının ve robot.txt dosyasının hazırlanması yer almaktadır. Google arama motoru, diğer arama motorları gibi site haritalarına ve robot.txt dosyalarına hedefli indeksleme işlemi gerçekleştirir. Bunlara ek olarak kategori düzeni, kalıcı link yapıları ve site tasarımı da beklentileri bire bir karşılayacak şekilde tamamlanmalıdır. Her ne kadar sadece bu buz dağının görünen kısmında yer alan kriterleri yerine getirmek somut sonuçlar ortaya çıkarmayacak olsa da ilk adım için olmazsa olmazlar arasında yer alacaktır.

Bunlara ek olarak Google, mobil teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, hem masaüstü hem de mobil site tasarımlarına çok ciddi bir önem katmaya başlamış durumdadır. Öyle ki internet sitesi yöneticileri ve tasarımcıları için, tasarımlarının ne derece hızlı veya uygu oluğunu temel olarak gösteren araçlar bile yayınlamaktadır. Bu araçlar arasında en çok kullanılan ve önemi artan, Google PageSpeed Test aracıdır ve Google, hızlı internet sitelerine öncelik tanımaktadır. Dolayısıyla Google SEO optimizasyonu çalışamaları arasında, site hızı da hiç olmadığı kadar önemli bir hale gelmektedir. Diğer site içi çalışmalarda, bu kıstas da hiçbir durumda es geçilmemelidir.

Bu standartların yerine getirilmesini takriben, iç SEO ve dış SEO çalışmalarına detay kazandırılmaya başlanmalıdır. Bu noktada Google SEO çalışmaları, diğer arama motorlarına nazaran çok daha farklı bir boyut kazanmaya başlayacaktır.

Google SEO Optimizasyonu

Belirtildiği gibi Google’ın arama algoritması, diğer arama motorlarına kıyasla çok aha sık değişim gösteren ve kimi zaman köklerine dönen bir yapıdadır. Backlink yani geri bağlantı çalışmaları, paravan çalışmaları, dizin kayıtları ve pek çok farklı SEO yani Search Engine Optimization teknikleri, tecrübelerden ve değişimlere yönelik yapılan test çalışmalarına dayandırılarak gerçekleştirmelidir.

Bu bağlamda Google SEO optimizasyon çalışmaları, Google’ı ve Google’ın arama algoritmasının nasıl çalıştığını çok iyi bilerek planlanmalıdır. Bu noktada iyi bir Google SEO uzmanı ile görüşme yapılmalı veya ciddi deneme-yanılma teknikleri uygulanmalıdır. Belirtildiği gibi Google, dinamik bir yapıdadır ve beklentileri temel olarak aynı kalsa da özellikle site dışı çalışmalarda büyük değişiklikler sergileyebilir. Nitekim herhangi bir manuel ceza ile karşılaşmamak için, mutlak suretle tecrübe ile netleştirilmiş site dışı ve site dışı çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Google SEO çalışmalarının diğer arama motorlarından farkları!

Google SEO Optimizasyonu

Belirtildiği gibi Google, hem ülkemizde hem de dünyanın çok bölgesinde en çok kullanılan arama motoru olma unvanına sahiptir. Nitekim bu unvan, en çok kullanıcı sayısı ve internet sitelerine ziyaretçi kazandıracak en önemli platformu anlamını da ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple, diğer arama motorlarına kıyasla Google, çok ciddi arama algoritmaları çalışmaları sürdürmekte ve dinamik yapısını her daim korumaktadır.

Değişen ve gelişen isteklere ayak uydurmak adına Google SEO çalışmaları, çok planlı ve disiplinli olarak gerçekleştirilmektedir. Spam işlemlere başvurmak, ilerleyen dönemlerde çok ciddi sorunlara vesile olabilir. Bu bağlamda en doğru ve en kalıcı etkileri gösterecek çalışmaları gerçekleştirmek gerekmektedir. Diğer arama motorlarından farklı olarak Google, herhangi bir uygunsuz işlem yakaladığı durumda, zaman kaybetmeden cezai işlem uygular. Dolayısıyla diğer arama motorlarına yönelik yapılacak çalışmalardan farklı olarak, Google SEO çalışmaları çok daha özenli ve planlı yapılmalıdır.