Home / SEO / Google SEO Nedir?
Google SEO Nedir?

Google SEO Nedir?

Google SEO, Google arama motoru hedef alınarak yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen addır. Yani diğer hiçbir arama motoru düşünülmeden sadece Google’ın kriterlerine göre çalışma yapmaktır.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu arama motoru olarak Google’ı kullanıyor. Buda yapacağımız çalışmaları Google üzerine yönlendirmek için en büyük nedenlerden biri. Ayrıca sadece o değil, diğer arama motorlarının algoritmaları Google’dan daha geri olduğu için kaliteli site ve içerikleri ön plana çıkaran bir sisteme sahip.

google

Google’ı hedef alarak yapacağınız SEO çalışmalarında en büyük etkenlerden biri özgün ve ziyaretçilerin beğendiği bir siteye sahip olursanız Google’ın sizi seveceğidir. Bundan dolayı yapacağınız işlemleri sadece arama sorgularında üst sıralara çıkmak için değil ziyaretçiyi memnun etmek ve kaliteli bir içerik sunmak için gayret harcamalısınız.

Google’a Yeni mi başlıyorsun?

Yeni bir site ile bu işe başlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey siteniz tamamen hazır olana kadar sitenizin index almamasını sağlamak olacaktır. Bu şekilde siteniz tamamen hazırlandığında eksiksiz ve hatasız bir şekilde sitenizi Google’a tanıtmış olacaksınız. Sonrasında ise sitenizi Google Webmaster uygulamasına ekleyin ve doğrulayın. Bu sitenize verilen bağlantıları, Google üzerinden hangi kelimelerden hit aldığınızı ve sitenizle ilgili hataları öğrenmenizi sağlayacaktır.

google-hizmetleri
Google Servisleri

 

Not: Sitelerinizde olabildiğinde Google servislerini kullanmaya özen gösterin. Örnek olarak sitenize hit takibi yapmayacaksanız bile Google Analytics hesabı oluşturun ve takip kodunu sitenize ekleyin. Ayrıca iletişim gibi alanlarda ise Google Form sistemini kullanabilirsiniz. Ne kadar fazla Google hizmeti kullanırsanız Google size o kadar değer verecek ve sıra yükselmenize yardımcı olacaktır.

Google’ı kandırmaya çalışmayın!

Yapacağınız çalışmalar tamamen organik ve doğal bir şekilde ilerlesin. Google birçok farklı algoritma ve spam algılama sistemine sahiptir. Sitenize zaralı kodlar eklemeyin, bu sadece kısa zamanlı olarak belki sitenizi yükseltebilir fakat sonuç olarak siteniz tamamen arama sonuçlarından silinebilir.

siyah-sapka

Ziyaretçi Memnuniyeti

Google için ziyaretçi memnuniyeti çok önemlidir. Google Analytics üzerinden sitenizden hemen çıkma oranını görebilirsiniz. Eğer bu oran yüksek ise sitenize giren kullanıcılar sitenizi beğenmiyor yada aradığı şeyi bulamadan kısa süre içinde sitenizden çıkıyor anlamına gelmektedir. Sitenizde kalma süresini arttırmak için kullanıcı etkileşim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Örneğin sitenizin yan menüsüne ilgi çekici bir anket etkileyebilirsiniz, bu sayede kullanıcıları memnun edebilir ve hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. SEO Google çalışmalarında önemli olan ilk temel prensip kalite yönergelerine uymaktır.

sistem

Not: Ziyaretçilerinizi reklama boğmayın. Sitenize popup ve splash gibi kullanıcıyı rahatsız eden ve hemen çıkmasına neden olan reklam türlerinden uzak durun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir