Google Tarama ve Dizine Ekleme Hızı Yükselme İpuçları

Google Tarama ve Dizine Ekleme Hızı Yükselme İpuçları

Google’ın internet sitelerini tarama ve bu tarama işlemi sonucunda elde ettiği yeni bağlantıları dizine dahil etme süreci, kimi site yöneticileri tarafından yeterli bulunmamaktadır. Geç indeks alma veya dizine aktarma sürecinde yaşanan farklı sorunlar, bilhassa da yeni açılan web siteleri için dikkat çeken bir sorun haline gelebiliyor. Neyse ki bu süreçte, takip edilebilecek bazı adımlar ile yeni içeriklerin Google dizine dahil edilme sürecini, ciddi bir oranda azaltmak mümkün.

Google site tarama işlemini nasıl sağlıyor?

Web sitelerinin daha hızlı taranması ve daha hızlı dizine eklenmesi için yapılması gereken detaylara değinmeden önce, aslında Google’ın dizine ekleme veya tarama sürecini nasıl sürdürdüğüne de bir açıklık getirmek gerekiyor.

Doğrudan doğruya Google tarafından yapılan açıklamalara göre Google, dizine eklenen web siteleri için özel bir algoritmaya sahip. Söz konusu bu algoritmanın temelleri arasında ise, web sitelerinin sunucu bant genişliğini korumak yatıyor. Yani kimi durumlarda web sitesi yöneticileri geç taranma sürelerinden şikayetçi olsalar da aslında Google için bu durum, negatif olarak değil pozitif bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi Google ve diğer arama motorları, web sitelerini taramak için söz konusu web sitesine tarama yazılımlarını yani tarama botlarını yönlendirir. Bu botlar, söz konusu web sitesi için aslında birer ziyaretçi konumundadır ve web sitesinin yer aldığı sunucunun bant genişliğine etki etmektedir. Google tarafından yapılan açıklamalara göre de çok sık tarama yapılan web siteleri, söz konusu bu bant genişliği durumundan negatif etkilenebilir. Nitekim geliştirilen algoritmalar, bot tarama işlemini minimum tutarak, sadece gerekli olan zaman dilimlerinde web siteleri taramaktadır. Böylece hem gerekli olan dizine ekleme süreci gerçekleştirilmiş olur hem de web sitelerinin bant genişliği üzerinde negatif etkiler kendini göstermez.

Durumun böyle olmasına karşın kimi durumlarda web sitesi yöneticileri, yeni içeriklerinin en kısa sürede Google dizininde yer alması beklemektedir. Bu süreçte Google’ın kendi tarama sürecine etkide bulunmak mümkün değildir. Ancak çeşitli adımları takip ederek, özellikle yeni içerikleri kısa bir sürede Google dizinine ekleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Google tarama ve dizine eklenme süreci nasıl hızlandırılır?

Google’ın yeni içerikleri manuel olarak dizine ekleme işlemini sağlamak için, temel olarak iki farklı adım bulunmaktadır. Söz konusu olan bu her iki adım da manuel olarak sağlanmaktadır.

İlk yöntem, web sitesinin tamamını tarama isteği değil, yeni yayınlanan içeriğin veya sayfanın taranma isteğinin Google’a bildirilmesi üzerine kuruludur. Bunun için ilk olarak, https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url bağlantısına ulaşmak gerekiyor.

Bu sayfa üzerinde Google, dizine eklenmesi istenen sayfanın veya içeriğin tam URL’sini istemektedir. Bu ekleme yapılırken, link’in tam anlamıyla doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Google Tarama ve Dizine Ekleme Hızı Yükselme İpuçları

Link eklemesi sağlandıktan sonra “İstek Gönder” butonuna tıklandığı vakit, Google’ın tarama yazılımları söz konusu olan bağlantıya ulaşacak ve 1 dakikadan kısa bir süre içerisinde söz konusu olan URL’yi, Google dizini kapsamına dahil edecektir.

Bir diğer Google tarama ve dizine ekleme sürecini hızlandırma yöntemi ise, “Google Gibi Getir” özelliğidir. Bu özellik, bir önceki maddede yapılan URL tarama işlemine kıyasla, web sitesinin tamamının taranmasını sağlayan bir yöntemdir.

Google Tarama ve Dizine Ekleme Hızı Yükselme İpuçları

Bu özellik için ilk olarak “Google Search Console” sayfasını ziyaret etmek gerekiyor. Ardından taranması istenen web sitesi seçilmelidir. Sonrasında ise açılan sayfanın sol kolonu üzerindeki “Tarama” sekmesi alındaki “Google Gibi Getir” bölümüne geçiş yapılmalıdır.

Bu bölüm altında, iki farklı tarama işlemi isteği de talep edilebilir: Masaüstü site taraması ve mobil site taraması!

Her iki tarama da ayrı ayrı gerçekleştirilebilir. Bir diğer önemli detay da sitenin tamamının taranmasının talep edilmesi veya ilk adımda olduğu gibi sadece bir URL’nin taranmasının talep edilmesidir. Google, günlük olarak 10 adet site tarama isteğine cevap vermektedir. URL tarama kısmında ise günlük 500 adetlik bir sınır bulunmaktadır.

Google Tarama ve Dizine Ekleme Hızı Yükselme İpuçları

Eğer sitenin tamamının taranması bekleniyor ise, hiçbir ekleme yapılmadan “Getir” butonuna tıklanabilir. Eğer belli bir URL eklenecek ise alan adının devamındaki bölüm tamamlanmalı ve akabinde “Getir” butonuna tıklanmalıdır.

“Google Gibi Getir” özelliği ile de tıpkı ilk maddede olan URL tarama sayfası gibi kısa bir süre içerisinde Google dizine dahil edilme süreci tamamlanmış olacaktır.