Home / SEO / Haber Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?
Haber Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Haber Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Haber siteleri için SEO çalışmaları, genel anlamda SEO yani Arama Motoru Optimizasyon çalışmalarının tamamını kapsamaktadır. Bunlara ek olarak, Google ve diğer arama motorları tarafından haber sitelerine ve haberlere daha farklı bir yaklaşım getirildiği için dikkat edilmesi gereken farklı SEO çalışmaları da bulunmaktadır.

Haber siteleri için SEO çalışmaları öncesinde dikkat edilmesi gerekenler!

Öncelikle belirtmek gerekirse, haber sitesi çatısı altında yer alacak internet sitelerinin, mutlak suretle; Google NewsGoogle Haberler ve Bing Haberler kapsamında yer alması gerekmektedir. Google ve Bing gibi arama motorları, haber siteleri ve haberler için ayrı indeks alırlar ve bu indekslere arama sonuçlarında öncelik tanırlar.

Haber Siteleri İçin SEO

Bu süreçte özellikle Google, haber sitelerinin Google News kayıt isteklerini ciddi anlamda sürdürülen bir inceleme sürecine dahil eder. Bu süreçte beklenen tüm kriterlerin eksiksiz olarak söz konusu internet sitesinde yer alıp almadığını analiz edilir. Google ve diğer arama motorları için haber siteleri, blog veya e-ticaret sitelerinden çok farklı bir konumda tutulur. Nitekim haber siteleri için SEO çalışmalarının daha detaylı bir hale gelmesinin esas sebebi de tam da bu noktada kendini belli etmeye başlar.

Haber siteleri için SEO çalışmaları!

Klasik SEO çalışmalarında site içi SEO ve site dışı SEO, bütün olarak haber sitelerinin SEO çalışmaları için de geçerlilik sunar.

URL yapısı ve kategori düzeni!

İlk olarak belirtmek gerekirse, iç SEO kapsamında haber siteleri, link yapısını ve kategorizasyonu çok detaylı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmelidir. Çok sık haber üretileceği için birbirini tekrar eden haberlerin, URL yapıları birbirinden farklı olmalıdır. Genel olarak haber siteleri, URL sonlarına içerik ID numarasını da eklemeyi tercih eder. Bu durum, haber siteleri için iyi bir yaklaşım olacaktır.

Öte yandan, belirtildiği gibi kategori düzeni de özenli bir şekilde yapılmalıdır. Birbirini tekrar eden kategori isimlerinden uzak durmak gerekir ve içerikler, her daim yalnızca ilgili oldukları kategorilere eklenmelidir.

İçerik düzeni ve kalitesi!

Google ve diğer arama motorlar, haber niteliği taşıyan içerikleri sıralarken, bilinen SEO içerik kurallarını daha da önemli bir hale getirmektedir. Bilhassa da tekrarlanan veya kopya içerikler, haber siteleri için büyük sorun oluşturabilir.

Hazırlanan haberlerin uzunluğunun doğru ayarlanması, gelen yeni bilgiler doğrultusunda içerikler güncellenmesi, içerik içi link ekleme standartlarının yerine getirilmesi ve anahtar kelime yoğunluğunda çok daha titiz davranmak, başlıca olarak içeriklerde dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

AMP kullanımı!

Özellikle Google arama motoru, AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalara çok önem vermektedir. Söz konusu haber siteleri olduğu vakit ise AMP kullanımı, olmazsa olmaz bir yapı haline gelecektir.

Temel olarak AMP projesinin amacı, kullanıcıların önemli bilgilere yani haberlere, en kısa sürede ulaşmasını sağlamak amacı gütmektedir. Haber sitelerinin de en doğru bilgiyi en kısa sürede okuyuculara sunması gerekliliği, AMP kullanımını da Google tarafından belirtilmeyen bir “zorunluluk” haline getirmiş oluyor. Bilhassa da rakipler tarafından kullanıldığında, daha iyi sıralar elde etmek için AMP kullanmamak, büyük bir hata olacaktır.

Domain otoritesi!

Belki de haber siteleri için yapılması gereken SEO çalışmalarının en başında, domain yani alan adı otoritesi yer almaktadır. Daha önce Google ve Bing gibi arama motorlarının, haber sitelerinin haberlerine indeks sıralamalarında öncelik verdiğine ilişkin bilgi aktarılmıştı. İşte bu sıralamalar, bilhassa da rakip haber sitelerinin önüne geçmek için, domain otoritesi büyük bir öneme sahip.

Genel olarak haber sitelerinin anahtar kelimeler, internet sektörünün en zorlu kelimeleri veya kelime öbekleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı anahtar kelimelerde yükselmeye yönelik yapılacak SEO çalışmaları, haber sitelerinin ihtiyacı olan kelimeler söz konusu olduğunda, biraz daha zorlu ve zamana yayılan süreç anlamına gelir.

Domain otoritesinin artırılması, anahtar kelimelerde yükselmeden önce yapılacak en doğru adım olacaktır. Site dışı SEO çalışmalarının asıl amacının alan adı otoritesini artırmak olduğunda, daha fazla ziyaretçiye ulaşmanın yolu açılacaktır.
Dolayısıyla yapılacak haberlerin, Google ve Bing gibi haber sitelerine önem veren arama motorlarında daha ön planda çıkması için, SEO çalışmalarının esas odağının, domain otoritesi olması gerekmektedir.

Domain otoritesi çalışmalarında, ana sayfa kullanılması gerektiği gibi, alt sayfalar da kullanılmalıdır.

Kategori yetkinliği!

Google ve Bing, haber sitelerinin yaptıkları haberde ne kadar yetkin olduğuna dikkat etmektedir. Bunun için ise SEO’nun olmazsa olmazı olan backlink yapısını kullanır. Bir haber sitesinin kategorisinin veya haberlerinin hem sosyal medya hem de farklı haber siteleri veya bloglar üzerinde kaynak linkli ile birlikte paylaşılması, arama motorlarının söz konusu sitenin alanında yetkin biri olduğunu anlamasına yol açacaktır. Bu durum, dolaylı olarak domain otoritesini de artırmış olacaktır. Nitekim SOE çalışmalarının doğrultusu, yine alan adı otoritesi tarafına yönelmeye başlayacaktır.

Haber kaynaklarının kullanılması!

Hem mobil hem de masaüstü platformlar için kimi uygulamaları, kaynaklardan elde ettiği haberleri, aracı konumu ile okuyuculara sunar. Bu durumlarda, bu platformlar aracılığı ile devamlı olarak backlink kazanımı da sağlanacak ve SEO çalışmalarına etki edecektir.

Flipboard, Nuzzle, Nabız ve Bundle gibi kaynaklar, haber siteleri için iyi birer alternatif olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir