Haziran 2019 Çekirdek Güncelleme

Google Algoritma Güncellemesi

Google Haziran 2019 çekirdek güncelleme yapacağını bildirdi. Her yıl yapılan geleneksel çekirdek algoritma güncellemesini bu defa Google 1 gün önceden duyurdu. SEO gündeminde neler değişecek!

Bir önceki güncellemede en çok göze çarpan değişiklik mobil hız üzerinde gerçekleşmişti. Bu yıl yapılacak olan güncelleme içerisinde bir çok yeniliğin geleceğini tahmin ediyorum.

Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi Neleri Kapsayabilir?

Google 2019 yılında büyük ataklar yaparak, Google asistant’ı devreye aldı. Yine AMP üzerinde geliştirmeler yaparak, AMP kullanımının artmasını sağladı diyebilirim. Bir arama motorunun ilk prensibi her zaman arama yapan kişilere en iyi sonuçları sunabilmek ve aynı anda reklam pazarlayabilmektir.

Güncelleme içerisinde Google Asistant sonuçlarında reklamların ve serp sonuçların daha iyi performans vermesi için bir gelişme olacağını düşünmekteyim. Dün itibari ile Google Analytics, Google Search Console, Gmail, Google Ads servisleri hizmet veremeyecek duruma geldi. Bu durumda reklam tarafında ve Google ürünlerinde de bir güncelleme yapıldığını göstermektedir.

Çekirdek algoritma güncelmmesi geniş çaplı bir güncellemedir ve içerisinde nerede ise tüm kalite yönergelerini barındırmaktadır. Geçen hafta Google serp sonuçlarını favicon olarak göstermeye başladı ve bunun çok olumlu sonuçlar verdiğini reklam üzerinde tespit etmiş oldu. Artık bir favicon dahi sıralama kriteri arasında yerini almaya başladı.

Öncelikle sesli arama teknolojisine yüklenilecek, sonrasında AMP ve Asistant için reklam çalışmaları ağırlık kazanacak. Aramaların büyük bir bölümü mobil üzerinde gerçekleştiği için Google PC indexlerini dikkate almıyor diyebiliriz artık. Mobil hız yine bu güncelleme içerisinde olacaktır.

Güncelleme içerisinde backlink kriterlerinin olduğunu düşünmüyorum. Henüz gözlemlediğim anahtar kelimeler üzerinde her hangi bir değişim gerçekleşmedi. Sorun sadece Google servislerinde görünüyor. Güncellemenin Türkiye SERP sonuçlarına yansıması yine 1 hafta kadar sürecektir. Dün akşam itibari ile bazı anahtar kelimelerde minik değişimler gerçekleşti diyebilirim. Google’ın sanki tüm sonuçları 1 hafta önceye aldığı izlemi var. 1 hafta önce gördüğüm sıralamalar dün itibari ile tekrar gerçekleşti. Yanlış yapılan bir şeyler yüzünden Google bildirmediği bir güncellemeyide mutlaka geri çekecektir.

Bu süreç içerisinde geri bağlantılarınız için bir değişiklik yapmamanızı tavsiye ederim. Yapmanız gereken sadece içerik yayınlamaya devam ederek sakince beklemek olacaktır.