Home / SEO / Linkwheel Nedir? En Etkili Link Döngüleri Nelerdir?
Linkwheel tanımı ve döngüleri

Linkwheel Nedir? En Etkili Link Döngüleri Nelerdir?

Web site sahiplerinin tamamı serp sonuçlarında iyi sıralamalar için geri bağlantı oluşturmaya gereksinim duymaktadır. Serp sonuçlarında alınan sıralamaların kalıcı olması için her zaman kendi link döngülerinizin olması tavsiye edilir. Linkwheel, link tekerleği ve link döngüsü gibi isimlerle adlandırılan teknikleri ele alarak web sitelerinizin iyi sıralamalarda yer almasını sağlamaya çalışacağız. Bu sayede web sitelerinize daha yüksek trafik alacaksınız.

Linkwheel nedir diye baktığımız da, birbirine çeşitli şekillerde bağlanan bağlantı grubunun olduğunu görüyoruz. Buradan yola çıktığımızda bir link döngüsü oluşturmak için birbirine bağlanan geniş bir bağlantı grubunun olmasının gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Link döngüsü sadece arama motorlarında iyi sıralamalar almanızı sağlamayacaktır. Aynı şekilde içeriklerinizin arama motoru dizinine daha kısa süre içerisinde eklenmesine yardımcı olacaktır.

Linkwheel oluşturulması genellikle blog yazarlarının ve SEO uzmanlarının en çok tercih ettiği dış bağlantı kurma çalışmasıdır. Link döngüleri sayesinde kısa süre içerisinde en etkili sonuçların alınması mümkündür. Her ne kadar kulağa hoş gelse de etkili bir linkwheel döngüsünün oluşturulması kolay değildir. Ciddi anlamda sabır ve emek gerektirdiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Linkwheel Ne Demek?

Linkwheel, çoğu uzmanının üstünde çok fazla durmayı gözünden kaçırdığı SEO stratejileri arasında yer almaktadır. SEO uzmanlarının birçoğu link döngüsünü bir bağlantı kurma stratejisi veya tekniği olarak algılamaktadır.

Genel olarak linkwheel bir siteden diğerine ve sonrasında ana siteye bağlantı verilmesi anlamına gelir ve bu bağlantı deseni olarak nitelendirilir. Bağlantı deseni olarak nitelendirmemizin en büyük nedeni birbirinden farklı link döngüsü sisteminin oluşturulabilmesidir. Yani linkwheel ağı oluşturma konusunda tek bir teknik bulunmamaktadır. Her SEO uzmanı kendi bağlantı stratejisini oluşturabilir.

Ekstra ücret ödemeye gereksinim duyulmamasından dolayı SEO uzmanlarının büyük bölümü linkwheel ağı oluştururken web 2.0 olarak nitelendirilen, sosyal medya yönü ağırlıkta olan blogları tercih etmektedir. Belirli bir prestijleri olmasından dolayı web 2.0 blogların link döngüsü oluşturma konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Web 2.0 bloglarını kullanarak link döngüsü oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak belirli bloglar oluşturmanız ve daha sonra bunların birbiriyle bağlantı kurmasını sağlamanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan web 2.0 blogları kullanılarak oluşturulmuş olan linkwheel ağı, sistemi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Linkwheel ağı oluşturmanın temek mantığı şu şekildedir;

Link döngüsü örneği

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi toplamda 8 adet web 2.0 bloğu oluşturulmuş. Link ağının tam ortasına da çalışma yapılacak olan ana site eklenmiş.

Bu sistemde linkwheel ağı oluştururken 1. Blog 2. Bloğa, 2. Blog 3. Bloğa, 3. Blog 4. Bloğa, 4. Blog 5. Bloğa, 5. Blog 6. Bloğa, 6. Blok 7. Bloğa, 7. Blog 8. Bloğa verilen linklerle bağlanmış. Son olarak 8. Blog da 1. Bloğa bağlantı vermiş. Bu ağ oluşturulduktan sonra tüm web 2.0 blogların çalışma yapılan ana siteye bağlantı vermesi sağlanarak linkwheel ağı oluşturulmuştur.

SEO uzmanlarının büyük kısmı böyle bir link döngüsü oluşturmak için öncelikle web 2.0 blogların oluşturulmasını, son olarak çalışma yapılacak olan ana sitenin oluşturulmasını tavsiye etmektedir. Denenen yöntemlere göre en başarılı sonuçlar bu şekilde elde edilmektedir.

En Etkili Link Döngüleri

Yukarıda vermiş olduğumuz linkwheel oluşturma ağı en eski yöntemlerden birisidir. Arama motoru kullanıcıların hareketlerini rahat bir şekilde takip etmektedir. Yukarıdaki gibi bir linkwheel ağı oluşturmanız durumunda arama motoru botları hareketlerinizi algılar ve bir süre sonra sisteminizi deşifre eder. Bu da ceza almanıza ve ciddi sıralama kayıpları yaşamanıza neden olur. Tüm bu etkilerinden dolayı link döngüsü oluşturulurken kesinlikle arama motoru botlarının sizleri fark etmeyeceği türden bağlantı şekilleri denemeniz gerekmektedir.

En etkili link döngüsü

Yukarıdaki görselde etkili linkwheel ağı oluşturmanızı sağlayacak bir örnek yer almaktadır. Link döngüsü oluşturulurken kesinlikle sadece web 2.0 bloglar kullanılmamalıdır. Sisteme şahsınıza ait olan domainleri de ekleyerek bir link ağı oluşturmaya özen gösterin. Bu sayede sisteme yakalanıp ceza alma olasılığınız azacaktır. Ayrıca uzun süre serp sonuçlarında baş sıralarda yer almaya devam edebilirsiniz.

Link Döngüsü Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tüm web sitelerde sadece kaliteli içeriklere yer vermeye özen gösterin.
 • Kesinlikle sistemde otomasyon kullanmayın. Elinizden geldiğince link ağınızı manüel olarak oluşturun.
 • Sürekli aynı anahtar kelimeler üstünden bağlantı vermek yerine anahtar kelimelerinizi benzer anahtar kelimelerle çeşitlendirin.
 • Serp sonuçlarında kısa süre içerisinde üst sıralarda yer almak için aşırı bağlantı vermekten kaçının.
 • Linkwheel ağlarınızda kesinlikle sosyal medya platformlarını kullanın.
 • Web üstündeki hareketlerinizin arama motoru botları tarafından tespit edilmesini önlemek için belirli zaman aralıklarında ip adresinizi değiştirin ve web çerezlerini silmeyi ihmal etmeyin.

Bağlantı Döngüsü Oluşturmak Zararlı Mı?

SEO dünyasında link döngüsü oluşturmanın zararlı olduğu yönünde yanlış bir algı bulunmaktadır. Oyunu kuralına göre oynadığınız müddetçe linkwheel ağlarının zarardan aksine faydalı olduğunu belirtmek isteriz. Döngü oluştururken en çok dikkat etmeniz gereken şey kaliteli içerik üretmek olmalıdır. Link döngüsünde yer alan tüm web sitelere ana siteye göstermiş olduğunuz ilgiyi göstermeniz gerekmektedir.

Otomatik bir şekilde bağlantılar oluşturulursa, linkwheel sisteminde yer alan sitelerde yinelenen içerik sorunu varsa kesinlikle arama motorları tarafından fark edilip ceza alırsınız.

Link döngüsünde yer alan bir web site botlar tarafından teşhir edilecek olursa doğal olarak sistemde yer alan diğer tüm web siteler bundan etkilenecektir. Bu tip durumlarda kesinlikle sorunlu olan web site tespit edilmeli ve link döngüsünden çıkarılmalıdır. Sizlere verdiğimiz linkwheel oluştururken dikkat edilmesi gereken konulara dikkat ederseniz. Sisteminiz çökmeden uzun süre kullanabilirsiniz.

Linkwheel Oluştururken Kullanabilecek Web Siteler

 • Web 2.0 siteler
 • Makale gönderme dizinleri
 • Wikipedia
 • WordPress
 • Blogger
 • Wix
 • Webnode
 • Webs
 • Weebly
 • Jimdo
 • Tumblr
 • Kendi özel domainleriniz üstüne açılan web siteler

Makalemizin başından beri sizlere anlatmaya çalıştığımız linkwheel sisteminin serp sonuçlarında iyi sıralamalar elde etmenizi sağlayacağı inancındayız. Aksi yönde düşünceleriniz varsa önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Yorumlar

 1. Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir