Home / SEO / Meta Başlıklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Meta başlıklar hakkında bilmeniz gerekenler

Meta Başlıklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir şey yapmadan önce ön bilgilendirmeye ihtiyaç duyarız. En basitinden bir kitap alırken ön söz veya özetini okuruz başka türlü kitabın ne hakkında olduğunu bilemeyiz. Kitabın belli bölümlerine göz atmak anlam kopukluklarına neden olurken anlamamızı zorlaştırır. Bu nedenle özetine veya ön sözüne bakmak zorunda kalırız. Burada bize anlam bütünlüğü bozulmamış şekilde en kısa şekilde kitabın ne hakkında olduğundan bahsedilir.

Arama sonuçlarında çıkan snippet’ler (site başlık ve açıklamaları) aynı özelliğe sahiptir. Ziyaretçi bir sayfayı ziyaret etmeden önce içeride neler yazdığını başlık ve açıklamalardan kontrol eder. Eğer aradığı bilgiler yer alıyorsa içeriğin tamamını görüntüler ancak aradığı bilgiler yer almıyorsa ve açıklamalar yeterli değilse diğer sitelerin açıklamalarını kontrol eder.

Başlık ve açıklama alanlarını gösteren örnek bir arama sonucu

Bir arama sonucu snippet’i ne kadar içerikle alakalı, açıkayıcı, dikkatçi çekici olursa kullanıcıların arama sonucunda tıklama sayısı artar. Geçmişte, snippet’ler 3 kaytan geliyordu:

  1. Sayfanın içeriği
  2. Meta açıklamaları
  3. DMOZ kayıtları

Eğer siz bir sayfa açıklaması eklemediyseniz, arama motoru sayfanızın içinden seçtiği bir bölümü arama sonuçlarında gösterecektir. Genellikle sayfanın ilk cümleleri sayfa açıklaması olarak gösterilir ancak alt başlık veya farklı bir anahtar kelime ile içeriğiniz gösteriliyorsa ilgili kelimelerin geçtiği cümle gösterilir.

Meta açıklamaları eklemek her zaman sitenizin olumlu puan kazanmasına yardımcı olur. bir meta açıklaması yazarken, sayfanızı en kısa şekilde, en net bilgilerle özetleyen cümlelere yer vermeniz gerekmektedir.

Bir dönem arama motorları meta bilgilerini DMOZ’a eklenen açıklamalardan çekiyordu ancak projenin iptal edilmesinin ardından arama motorları DMOZ’dan bilgi almayı durdurdu.

İyi bir meta açıklamasının nasıl olmalıdır?

En iyi meta açıklaması, sayfa içeriğini doğru ve anlaşılır şekilde anlatan en kısa yazıdır. Bu metinler sitenizi ziyaret edecek kişilere ön bilgilendirme yaparak ikna etme alanıdır. Özellikle mobilde meta açıklamalarının okunma oranı daha yüksektir. Kısaca, başlık ve meta açıklamasını ziyaretçileri ikna edecek şekilde, en anlamlı ve kısa şekilde yazmanız gerekmektedir.

En yaygın meta açıklama hataları

Meta açıklamalarının sadece arama motorları tarafından görülüyor olması ve site kaynak kodlarında yer alması, bazı web yöneticilerinin bu alanı boş bırakmasına neden oluyor. Eğer sitenizde çalışan içerik editörleri varsa meta açıklamalarının önemini ve nasıl yazmaları gerektiğini öğretmelisiniz. Sık karşılaşılan hatalardan bir diğeri de aynı açıklamanın birden fazla kullanılmasıdır. Bir metin birçok sayfa açıklamasına ekleniyor, bu davranış sitenizin yanlış algılanmasına neden olabilir. Ayrıca, sadece anahtar kelime kullanmak, düşük kaliteli cümleler, konuyla alakasız açıklamalar ve spam içerikli açıklamalar arama deneyimini olumsuz etkiler.

Meta açıklamalar için bir karakter sınırı var mıdır?

Meta açıklaması için herhangi bir sınır bulunmaz ancak arama motorları sonuç ekranında kısıtlamalar yapar. Siz 500 karakterden oluşan bir açıklama yapsanız da arama motorları bunu 300 karakterle sınırlayabilir bu nedenle anlamlı şekilde en kısa açıklamayı yapmanız gerekmektedir. Son zamanlarda karşınıza sıklıkla çıkan uzun meta açıklamalarını görebilirsiniz.

uzun meta açıklamaları

Sitenizde meta açıklamaları ve diğer zengin kartlar yer almasın istiyorsanız. “nosnippet” etiketini kullanarak site genelinde engelleme yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 7 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,57. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir