Home / SEO / Neden daha az içerik yayınlamanız gerekiyor ?
Neden daha az içerik yayınlamanız gerekiyor ?

Neden daha az içerik yayınlamanız gerekiyor ?

Web site sahipleri yükselmek istedikleri kelimeler için sitelerin de optimizasyonlar yapmaktadırlar. Bu süreçte yükselmek istenilen kelime için içerik ve sayfalar oluşturma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu klasik davranışlar arasına girmektedir. Aslında yükselmek istenilen kelime için daha az içerik üretmeniz gerekmektedir. Son yaptığım canlı yayında bu konu hakkında detaylı bilgiler sundum, konu altında yer alan canlı yayın videomu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Neden Az İçerik Yazmak Zorundasınız?

Kelimelerin zorluk dereceleri bulunmaktadır. Yani daha basit anlatmak gerekir ise aranma hacimleri diyebiliriz. Aranma hacimleri yüksek olan kelimeler genellikle yüksek hit ve daha fazla ziyaretçi getiren kelimeler oldukları için, site sahipleri sitelerini açtıklarında genellikle en zor kelimeden başlayarak SEO yapmaya çalışırlar. Zor kelime ile başlandığı için anahtar kelimeyi yükseltmek adına birden çok içerik yazmak isterler, işte tüm sorunda burada başlamaktadır. Her yazılan ve tekrar eden başlıklar ile sitenize yarardan çok zarar sağlarsınız. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise; “kurumsal seo, kurumsal seo danışmanlığı, kurumsal seo danışmanlığı nedir” içeriklere bakarsanız aslında hepsi aynı içerik içerisinde birleştirilecek kelimeler ve hizmetlerdir. Bir hizmeti birden çok başlıkta anlatmak bir pastayı dilimlere ayırmak demektir. Her dilim kendince küçük ve güçsüz elementler oluşturmaktadır. Bu yüzden rekabeti yüksek olan kelimelerde, otoriter bir içerik sahibi olamamış olursunuz. Bazı SEO Uzmanları birden çok içerik üreterek üstteki hatayı yaparak, tüm içeriklerden birbirlerine link vermektedirler. Peki, bu nasıl bir fayda sağlayacaktır. Örneğin en iyi içeriğiniz ile 200 gibi bir sıralama aldı iseniz. Diğer içeriklerinizin tamamı aslında gereksiz içeriklere dönmektedir. Burada anlatmak istediğim 3 adet yazılan içerikten sadece 1 tanesi ile sıra alma şansınız vardır. Bu yüzden 3 adet içerik üretmek yerine tek içerikte toplayarak otoriter içerik üretmeniz daha iyi bir sıralama almanızı sağlar.

En Çok yapılan İçerik hataları

Web site sahipleri ne kadar çok içeriği olursa o kadar iyi bir sıralama alacağını ve daha otoriter bir site olacağını düşünür. Bu süreç içerisinde bir çok hata yapılmaktadır. En çok yapılan içerik hatalarına bakalım;

 • Tekrar eden başlıklarla içerik üretmek
 • İçeriklerde alıntı görsel kullanmak
 • Alakasız görsel kullanımları
 • Teknik konuların görsel ve video olmadan anlatılması
 • Anahtar kelimelerin sürekli bold yapılması
 • Tüm içeriklerden sürekli yükselmek istenilen anahtar kelimeye link vermek
 • Ana sayfaya sürekli aynı anahtar kelimede link vermek
 • Alt sayfalar için zayıf içerik üretmek
 • Kategori açıklamalarının doldurulmaması
 • Gereksiz sayfaların hizmet olarak üretilmesi, tekrar eden başlıklarla oluşturulan sayfalar.
 • Ziyaretçiye fayda sağlayacak, dikkat çekilecek noktaların renklendirme veya kalın puntolar ile belirtilmemesi.
 • Alıntı içerik yayınlamak
 • Sürekli kısa içerik yayınlamak

gibi bir çok teknik hata yapılmaktadır. Ben genellikle yaptığım çalışmalar da, ilk öncelikle içerik analizi yaparım. Tekrar eden içeriklerin tespiti yapıldıktan sonra, gereksiz olan içerikleri kaldırır ve 301 yönlendirme ile doğru makaleye yönlendiririm. Anahtar kelimeniz için az ve en anlamlı içeriği üreterek başarıya ulaşmanız daha kolaydır.

Yeni SEO hizmetimi ve içerikler hakkında yaptığım yorumu video dan izleyebilirsiniz. Yine video içerisinde canlı yayın esnasında tarafıma yöneltilmiş olan sorular ve cevaplara ulaşmanız mümkündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

6 yorum

 1. Yeni bir bakış açısı getirmişsiniz hocam. Sayenizde bunuda öğrenmiş olduk ve gerçekten çok mantıklı. Bende aynı hataya düşenlerdenim. Içerik birleştirme kesinlikle yapacağım. Umarım canlı yayınlarınız devam eder.

 2. Kesinlikle katılıyorum, üstad gerçekten tespitleriniz okadar yerindeki bence Türkiye böyle bir seo uzmanı olduğu için gurur duymalı.

 3. Çok içerik yayınlamak gerçekten sakıncalı, sonuna kadar katılıyorum.

 4. Ben bu durumla daha önce karşılaşan biri olarak kesinlikle katılıyorum. Sitemde çok fazla içerik üretiyordum, en iyi konumlarda olan bir sitem vardı ve aniden gerilemeye başladı. Sorunu çok uzun bir dönem araştırdım. Tam pes edecekken, içerikleri kontrol etmem gerektiğini düşündüm. Artık daha az ve daha kaliteli içerik yayınlıyorum, SEO yapmak çok içerik yazmak değil hocamın dediği gibi, önemli olan en iyi içeriği üretmek.

 5. ben bu fikrinize katılıyorum, inanın bir sitemde nerede ise her gün 3,4 adet içerik girdim halen sitem bir yere gelmedi. Diğer sitemde ise nadiren konu giriyorum ama iyi araştırmalar yapıyorum. En iyi içeriği yazmak için hocamında dediği gibi kimi 1 hafta kadar sürüyor içeriğimi oluşturmak. İçerik yazarken acele etmemek gerekiyor, gelişi güzel içerik yazmak sadece siteye zarar veriyor ve kullanıcı deneyiminide düşürüyor.

 6. Kesinlikle katılıyorum binlerce sayfalık çöplük gerçekten hamallık oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir