Home / SEO / Nofollow Link Nedir? SEO için Faydaları Nelerdir?
nofollow bağlantı teknikleri

Nofollow Link Nedir? SEO için Faydaları Nelerdir?

Nofollow bağlantılar SEO camiası tarafından tartışılan bağlantılar arasında halen gündemini korumaktadır. Google 2015 yılında nofollow bağlantıları başlattığında, bir çok webmaster ve SEO’cu kullanıp kullanmama konusunda kararsız kalmıştı.

Google’ın amacı bloglar için spamı önlemekti ve bunun için nofollow bağlantı düzenini geliştirdi. Ücretli bağlantılar ile haksız rekabet ortamı oluyordu ve bir an önce müdehale etmek gerekiyordu. Google ücretli bağlantılara da çözüm bulmak adına nofollow bağlantıların kullanılması gerektiğini bildirmişti.

Diğer yandan Google kefil olmadığınız bağlantılar için de nofollow kullanmanız gerektiğini bildirmektedir. Kısa bir örnekle açıklamak gerekir ise, bir makale oluşturdunuz ve sitenizde yer almayan bir kavram için dış bağlantı vereceksiniz eğer bu bağlantı ücretli ise, yani sponsor olarak bu içeriği yayınlıyor iseniz. Makale başlangıcında sponsor içerik olduğunu belirtip, anahtar kelimeden nofollow link vermeniz gerekiyor. Eğer bilinen popüler bir kaynağa link veriyorsanız amacınız ücretli bağlantı değil ise, örneğin bir youtube, wiki gibi bir kaynağa link verilecek ise, nofollow olarak çıkış yapmanıza gerek yok. Çünkü güvenilir ve kefil olduğunuz bir bağlantıya link veriyorsunuzdur.

Google için link sinyali değişmedi, nofollow için halen takip edilmeyecek bağlantı olarak bakıldığı bildirildi. Google çalışanı Nathan Johns 13 yıldan uzun süredir bağlantı düzeni için bir değişiklik olmadığını da bildirmiştir.

Nofollow Linkin Faydaları

Web sitenizin arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması için bilinen bir çok yöntemi uyguluyorsunuz, lakin hiç nofollow bağlantıların ne kadar etkili olduklarını düşündünüz mü?

Şimdi sizlere bir kaç nofollow bağlantı tekniğimden bahsedeceğim, nerelerde ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Nofollow bağlantılar nasıl kullanılır?

SEO hizmeti verdiğim bir çok kurum için nofollow bağlantılardan asla vazgeçmem, çünkü doğal ve kesinlikle etkili yöntemlerimin ilk bölümlerini oluştururlar.

 • Aynı sektörden veya aynı içerikleri bulunduran sitelerden “nofollow” bağlantı almayı deneyin. Neden? : Çünkü aynı potansiyel kategoriden alacağınız hitler sizin tanınır olmanızı sağlayacaktır. Tam hedefte olan linkiniz her zaman merak uyandıracak ve tıklanır bir bağlantı olacaktır. Bu sayede marka bilinirliğini arttırabilirsiniz. Eğer içerik kaliteniz sağlam ise, ziyaret edenler artık sizin daimi takipçileriniz arasında yer alacaktır.
 • Etkili Nofollow Sosyal medyaların kullanımı. Neden?: Sosyal medya hesaplarından gelen bağlantılar nofollow linklerdir ve Google arama motoru için evet kesinlikle bir sıralama sinyali ve kriteri oluşturmazlar. Çok şaşırdığınızın farkındayım, evet bildiğiniz bir çok sosyal medya sitesinde isterseniz milyon adette paylaşım yapın, maalesef sıralamanızı etkileyen bir unsur değildir. Doğru nofollow kullanımı sosyal medya için nasıl yapılır? Sosyal medya hesaplarınızda eğer hedef kitle, yani takipçi yok ise, boşa kürek sallıyorsunuz demektir. Buradaki amaç takipçisi olan sayfalar ve sosyal medya hesaplarınızdan içeriklerinize trafik çekmek, sitede kalma oranını arttırmak ve içeriklerin paylaşılmasını sağlayarak doğal bağlantılar ve trafikler elde etmektir.
 • İçeriklerinizin referans olarak yayınlanmasına izin verin. Türkiye de maalesef tamamen yanlış yapılan bir sistemdir diyebilirim. İçeriklerini farklı sitelere verip, dofollow olarak backlink almaya çalışanlar işte tüm gerileyen siteler de bu sitelerdir diyebilirim. Şaşırtıcı değil mi? Beni takip ediyorsan ki biliyorum takip ediyorsun. Bu konu hakkında araştırmalar yaptığımı göz önünde bulundurarak, yorumlarımı pür dikkat dinlemelisin. İçeriğinizi birebir kopyalamış bir site, sizlerle aynı alanda hizmet verdiği veya kategorisi olduğu için sitenize olumlu değer katacaktır. Lakin bağlantının nofollow olarak gelmesine dikkat etmeniz gerekiyor ve hatta canonical ile bağlantının sizi referans olarak sunması gerekiyor. Hiç kullanmadığınız bağlantılardan bir örnek vereyim. Kaliteli olduğunuzu düşündüğünüz bir içeriğinizin sadece bir kaç satırını alıp, farklı bir sitede yayınlatmanız dahi bağlantı almanızı sağlamış olur. Yani bağlantı almak için illaki bir anahtar kelime anchor link olması gerekmemektedir. Farklı bir site içerisinde Müslüm Aslantürk kelimesinin dahi geçmesi, sitemin bağlantı almasını sağlamış olur. Basın bülteni çalışmalarında sık sık kullanırım. Çok güçlü sitelerden kesinlikle nofollow ve marka adı geçirerek bağlantı alırım. Nofollow bağlantıların ne kadar güçlü olduğunu umarım anlamışsınızdır. Nofollow bağlantılar arasında yer alan marka adı, domain adı ve içerikten kısa bir satır size inanılmaz etkili sonuçlar verecektir.

WordPress Kullanıyor iseniz Nofollow for external link eklentisini kullanarak sitenizden çıkan bağlantıların nofollow olmasını sağlayabilirsiniz.

nofollow eklenti kullanma

Eklentiyi kurduktan sonra ayarlar bölümünden, nofollow olmamasını istediğiniz domainler için özel ayar yapabilirsiniz.

Heyecanlandığının farkındayım, hadi şimdi anlattıklarımı denemeye başla ve sonuçları benimle yorum alanından paylaş.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 18 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,89. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

4 yorum

 1. Müslüm hocam selamlar, ben sitemde all in seo kullanıyorum ve konuyu açarken alttaki seçeneklerde nofollow this post seçeneğini işaetliyorum. Daha sonra nofollow test sitelerinde sayfayı tarattığımda verdiğim linkler dofollow olarak gözüküyor. Sizce sistemlerde mi bir hata var, yoksa all in seonun nofollow olayı mı sıkıntılı?

  • Müslüm Aslantürk

   tarık selam, sorun yaşadığın site adresinden örnek bir konu linki gönderirmisin inceleyelim. All in seo ile değilde yazımda belirttiğim eklentiyi kullanman daha sağlıklı olacaktır. Sen tüm yazıyı nofollow yapıyorsun anladığım kadarı ile ve eğer durum öyle ise siten için olumsuz bir durum oluşuyor.

 2. Nofollow link yararları ile ilgili okuduklarımın içindeki en iyi içerik teşekkürler.

 3. Adam her zaman king sektörün ilahi büyük bir ilgi ile takip ediyorum üstadım sizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir