Home / SEO / Rakip SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Rakip SEO Analizi

Rakip SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer arama sonuçlarında iyi bir sıra istiyorsanız, rakipleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Rakipleriniz ne yapıyorsa, siz daha iyisini yapacaksınız. Böylelikle onlardan daha üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır. Fakat rakip sitelerin analizini doğru bir şekilde yapmazsanız sürekli onlardan geri kalmaya mahkum olursunuz. Bu yüzden rekabet oranı düşük olan kelimelerde pek önemli olmasa da orta ve yüksek rekabetli kelimeler için rakip analizi SEO’nun vazgeçilmez kavramlarındandır.

Rakip SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız, sıralama çalışmalarında sizlere yol gösterecektir. Lakin rakiplerinizin yaptığı tüm çalışmaları dikkate almamanız gerekiyor. Rakipleriniz bazen yanlış çalışmalar yapabilirler. Bu yüzden Rakip SEO Analizi yapılacak ise, birden çok rakip üzerinde analiz yapılmalı ve ortalama değerler bulunmalıdır. Sitelerinde kullandıkları anahtar kelime yoğunluğu, dış bağlantıları, arama motorlarında yükselmek için yaptığı diğer çalışmaları analiz etmeniz gerekiyor. Rakip analizinde dikkat edilecek en önemli husus ziyaretçiye verdiği değerdir. Rakiplerinizin sitelerini incelerken, ziyaretçilere sunduğu olumlu yönleri tespit etmeli ve bir adım önüne geçmek için düzenlemeler yapmalısınız. Rakip SEO analizi kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Site İçi SEO analizi ve Site Dışı SEO analizi olarak.

rakip-analiz

Site içi SEO analizi

Rakip analizi için öncelikle site içi seo kavramına bakmanız gerekiyor. Rakibinizin sitesinde hangi sosyal mecraları kullandığı, kullanıcılarına ne tür davrandığı, ne tür içerikler ürettiği ve hangi bileşenlere sahip olduğu gibi alanlarda inceleme yapmalısınız. Fakat dediğimiz gibi hedefimiz rakip siteyi kopyalamak değil daima daha iyisini yapmak olmalıdır. Eğer sitenin aynısını yapmaya çalışırsanız fazla ilerleme şansınız olmayacaktır.

Rakip siteleri gtmetrix gibi hız ölçüm araçlarından taratın ve sitenizi hızlandırarak onlardan daha iyi hız puanlarına sahip olmaya çalışın.

Reklam yerleşimi için de rakip sitelerinizi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz ve çeşitli denemeler ile en yüksek kazancı elde edebilirsiniz.

seo-hakkinda

Site dışı SEO Analizi

Site içi SEO’ya göre daha zor olarak görülen bir bölümdür. Fakat dışarıdan görüldüğü kadar bir zorluğu yoktur. Aslında bu zorluk kavramı elimizdeki analiz araçları ile doğru orantılıdır. Site dışı SEO analizinde site içinde olduğu gibi basit bir şekilde tarama yapmak yerine analiz araçlarını kullanarak backlink analizi, hedef kelime analizi yapacağız.

Hedef kelime analizinde rakibimizin Google üzerinden hangi kelimelerden ziyaretçi kazandığını göreceğiz ve bu kelimeler için çalışmalar yapacağız.

Backlink analizinde ise örneğin rakibimiz x sitesinden link bulunduruyorsa biz x’den daha iyi olan y sitesinde link bulundurmalıyız.

Rakip siteleri analiz edebileceğiniz bazı araçları aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Bu araçların neredeyse hepsi ücretlidir ama limitli gösterim suna da günlük 3-5 civarı ücretsiz sorgulama yapmanıza izin veriyorlar.

  • MOZ (Ücretli)
  • Ahrefs (Ücretli)
  • Majestic (Ücretli)
  • Alexa (Kısmen Ücretsiz)
  • Open Link Profiler (Ücretsiz)
  • Monitor Backlinks (Ücretli)
  • Web Me Up (Ücretli)
  • Cognitive SEO (Ücretli)
  • Semrush (Ücretli)

ahrefs

Yukarıdaki resimde gördüğünüz sistem Ahrefs’dir. Kullanım ücretleri yüksek olsa da piyasadaki en iyi sistemlerden biridir ve birçok özelliği bulunmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

2 yorum

  1. Rakip Seo analizi için iletişime geçerseniz sevinirim üstadım. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir