Referans verilen AMP URL’si AMP sayfası değil

amp url uyumlu değil

Accelerated Mobile Pages eklentisini kullanan wordpress site sahipleri için Google Search Console AMP hatası bildirimi göndermeye başladı. Referans verilen AMP URL’si AMP sayfası değil hatasını görebilirsiniz.

amp hatası

Hatanın nedeni eklentiden kaynaklanan teknik bir sorun. Son sürümünün yüklenmesi ile sorun ortadan kalkıyor. Yapmanız gereken admin panelinizden > Eklentiler > alanına girip Accelerated Mobile Pages eklentisi için güncelleme yapmak olacaktır.

Sitenizde güncelleme öncesinde /amp yazarak baktığınız sayfalarda teknik bir sorunla karşılaşıldı uyarısını göreceksiniz. İşlemi tamamladıktan sonra Search Console üzerinden AMP > Menüsünü tıklayınız. Düzeltmeyi doğrula butonunu tıkladıktan sonra süreç başlayacaktır.

Yaşanan sorun hakkında kişisel bir yorumda bulunmak gerekir ise, eklenti galiba ücretli olacak ilk sinyallerini vermeye başladı. Zamanında bu durumu Yoast SEO eklentisi kullananlar acı bir şekilde bedelini ödeyerek yaşadılar. Siteniz için kritik düzeyde olan eklentileri kesinlikle ücretli sürüm kullanmalısınız.

WordPress siteye sahipseniz, düzenli aralıklar ile eklentilerinizi kontrol etmeli ve yeni sürümleri ile güncellemelisiniz.