Resmi Google Webmaster Bloğu Açıldı

webmasster türkçe blog açıldı

Google Türkiye resmi webmaster blogu açıldı. Sonunda sevindirici bir haber webmaster yardım forumlardan geldi ve artık Türkçe olarak resmi webmaster blogu yayın hayatına başladı.

Webmaster central blog’dan artık ingilizce olarak takip etmeye gerek kalmayacak. Çeviri yaparken bir çok kelime anlamını yitirdiği için bazı haberleri anlamakta bir çok webmaster zorlanıyordu. Haberi Google Türkiye çalışanı Fatih Özkösemen webmaster yardım forumlarında duyurdu. Bloğun tüm webmasterlara hayırlı olmasını dilerim. Google Top Contributor’luk zamanımda dört gözle beklediğim bir gelişme idi, bu sürecin olumlu olarak tamamlanması gerçekten Türkiye adına çok önemli. Güncellemeleri ve Google hakkında bilgileri resmi ağızdan duymak çok önemli, bir çok blog veya site resmi olmayan hurafe haberler üretmektedir. İlk ağızdan haberi Türkçe olarak duymak harika olacak.

Bu süreçte sorularınız olur ise webmaster yardım forumun dan iletebilirsiniz. Yine blog alanında konu altından sorularınızı iletmeniz mümkün. Google çalışanı @fatih beyin ne kadar ilgili ve alakalı olduğunu bir kez daha görmüş olacaksınız. Bende büyük bir keyifle webmaster yardım forumunda destek veriyor olacağım.

Türkçe yardim kaynakları:
  • google.com/webmasters portalı ile tüm dokümantasyonlara, destek alabileceğiniz farklı kanallara, Search Console da dahil olmak üzere çeşitli araçlara ve birçok eğitim materyaline ulaşabilirsiniz.
  • Yardım Merkezimiz üzerinden Search Console kullanımı ile ilgili talimatları, sıkça sorulan sorulara verdiğimiz yanıtları ve adım adım kullanıcı rehberlerimizi inceleyebilirsiniz.
  • Yardım Forumumuz ile bize sorularınızı iletebilir ve yine sizler gibi diğer birçok web sitesi sahibinden oluşan webmaster topluluğundan tavsiyeler alabilirsiniz.
  • YouTube Kanalımız üzerinden Türkçe dahil diğer birçok dilde yayınlanan canlı Hangout video kayıtlarını izleyebilirsiniz.
  • G+ Topluluğu sayfamızı takip ederek canlı yayın ve diğer etkinlik duyurularından haberdar olabilirsiniz.
Test araçları:
  • PageSpeed Insights ile web sitenizi hızlandıracak performans tavsiyeleri alabilirsiniz.
  • Mobile-Friendly Test Aracı ile web sitenizin mobil cihazlar üzerindeki uyumluluğunu ölçerek bunu nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Yapısal Veri Test Aracı ile yapısal veri işaretlemelerinizi görüntüleyip, standartlar ile uyumluluğunu test edebilirsiniz.
İngilizce diğer bazı kaynaklar:
  • Arama Motoru Geliştirici Dokümantasyonu ile birçok teknik detaya, farklı ürün özelliklerine ait çalışma prensiplerine, kodlama tavsiyelerine, videolar ve web sitesi sahipleri için faydalı olabilecek diğer başka araçlara ait bağlantılara erişebilirsiniz.

Kaynak: https://webmaster-tr.googleblog.com/2017/08/turkce-webmaster-bloguna-hosgeldiniz.html