Home / SEO / SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Seo fiyatları nasıl belirlenir

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO fiyatları, optimizasyon yapılacak web sitesinin analiz sonuçlarına, içinde bulunduğu sektöre ve rakiplerinin dijital varlığının durumuna göre değişkenlik gösterir. SEO, klasik kalıpların uygulanmasından çok daha fazlasını gerektirir ve her internet sitesi için özel olarak planlanır. Dolayısıyla SEO fiyatları konusunda da çeşitli analizlerin sonuçlarına göre farklılıklar kendini gösterir. Müşterilere teklif iletilmeden önce tüm profesyonel SEO ajansları, öncelikle teklif için ön analiz yapayı tercih eder.

SEO fiyatları neye göre oluşturulur?

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

Arama motoru optimizasyonu yani SEO (Search Engine Optimization), rakip analizi, site içi analizi (on page) ve site dışı analizi (off page) olmak üzere üç farklı ana kulvarda sürdürülür. Tüm bu adımlar, her web sitesi ve her sektör için farklı şekilde devam ettirilir.

Kimi durumlarda sektöre veya internet sitesinin beklentilerine göre yapılacak çalışmanın planlamalarında ciddi değişimler yapılır. Bu değişimler de doğrudan doğruya SEO fiyatları üzerinde farklılaşmalara vesile olur.

Örneğin bir elektronik ticaret sitesinin SEO beklentileri ve rakiplerinin durumu ile bir haber sitesinin beklentileri ve rakiplerinin durumu, çok ciddi bir farklılık gösterir. Bu ciddi farklılıklara, bir de söz konusu olan internet sitesinin site içi ve site dışı kriterleri dahil edilir. Nitekim hazırlanacak SEO teklif formu, tüm bu değişkenler ışığında oluşturulur.

Bir internet sitesinin SEO çalışmalarına başlamadan önceki yaptığı çalışmalar ve sitenin dijital varlığı, SEO analiz sürecinde değerlendirilir. Bu süreçte alınan backlink’ler yani geri bağlantılar, sosyal medya platformları, yazılım detayları ve rakiplerinin o anki geçmişleri iyi bir şekilde analiz edilir. Bu analiz sonucunda elde edilen veriler ile beraber, müşterilerin arama motorlarında elde etmek istediği konumlar karşılaştırılır. En nihayetinde bu karşılaştırmalar sonucunda yapılması gereken çalışmalar planlanır ve SEO fiyatları somutlaştırılmış olur.

SEO fiyatları, hangi kriterlere göre farklılık gösterir?

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

Google, Yandex, Bing ve Baidu arama motorlarında, internet kullanımı ile doğru orantılı bir rekabet vardır. Bu rekabet, internet sitelerinin sektörleri ile ilgili elde etmek istediği anahtar kelime sıralamaları ile sürdürülür.

Tüm internet siteleri, sektörleri ile ilgili SERP yani arama motorlarının arama sonuçları sayfası üzerinde iyi konumlar elde etmek isterler. Pek tabii SEO çalışmalarının temel amacı da budur. Tam da bu noktada, SEO fiyatları üzerinde çok ciddi bir farklılık kendini göstermeye başlar.

Örneğin, ülkeye göre rekabeti çok yüksek olan bir anahtar kelime üzerinde yapılmak istenen SEO çalışmasının ücreti ile düşük rekabetli bir anahtar kelimede sürdürülecek SEO çalışması, birbirinden farklıdır. SEO çalışmalarının zorluk derecesi de anahtar kelimelerle doğru orantılı olduğu için SEO fiyatları, her anahtar kelime için değişiklik gösterir.

SEO fiyatları, elbette ki sadece anahtar kelimelerin rekabet duruma dayanacak kadar sığ bir anlayış içerisinde değildir. Arama motoru optimizasyon çalışmaları yapılacak internet sitesinin site içi SEO durumu da ciddi bir faktördür.

SEO çalışmaları, sadece tek bir yönden ilerletilerek gerçekleştirilmez. Özellikle Google kriterleri üzerinde ciddi bir çalışma yapmak gerekir ve arama motorlarının beklentilerinin hem site içinde hem de site dışında geçerlilik sunup sunmadığı üzerinde analizler yapılır. Bu süreçte site içi ve altyapı noktasındaki zayıflıklar, SEO çalışmalarında ek maddeler haline gelir ve dolayısıyla da SEO fiyatları üzerinde bir artış yaşanmasına sebep olur.

Bunlara ek olarak, Google ve diğer arama motorlarının desteklediği kullanıcı deneyimi ile ilgili çalışmalar da yapılır. Web sitesinin hem özellikleri hem de tasarım detayları incelenir. Bu incelemelerle, kullanıcı deneyimini artırmak adına arama motorlarının tavsiyelerinin rehberliği ile düzenlemeler veya geliştirmeler yapılır. Tüm bu yazılım süreçleri de bir SEO çalışmasının parçası olduğu için, SEO fiyat oluşumunda artı etki gösterir.

SEO fiyatları kapsamına hangi çalışmalar dahil edilir?

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

Özetlemek gerekirse arama motoru optimizasyonu çalışmaları, sadece tek bir yönde ilerlemez ve tek yönde ilerleyen çalışmalar da verimli sonuçlara ulaştırmaz. Dolayısıyla SEO fiyat belirleme işlemleri de sabit değildir. Her web sitesi ve her beklenti için farklı SEO fiyatları hazırlanır. Bu arama motoru optimizasyon fiyatları, müşterilere özeldir ve sabit değildir.

Verimli, kalıcı ve güvenli bir yükseliş için gerekli tüm çalışmalar, SEO analiz sürecinde çıkartılır ve belirlenen zaman dilimleri için fiyatlandırılır. Özetle tekrar belirtmek gerekirse fiyatlandırmalar; web sitesinin beklentileri, site dışı geçmişi, site içi durumu ve sektöründeki rekabet oranları ile paralel olacak şekilde artar veya azalır. Web sitesinin domain yaşı yani alan adı yaşı, hedeflenen kelimeler ve sıralar, ödeme şekilleri ve anlaşma süresi gibi etmenler de doğrudan fiyatlandırma üzerinde etki gösterir.

SEO fiyatları ve ROI ilişkisi nasıl olmalıdır?

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

SEO fiyatları, ekonomide çok iyi bilinen ROI (Return On Investment) yani yatırımın geri dönüşü ile doğrudan ilgilidir. Kısaca özetlemek gerekirse SEO ROI, yapılan optimizasyon çalışmaları sonrasında elde edilecek kullanıcı kitlesinin geri dönüş sağlayacağı maddi orandır.

SEO fiyatlandırmalarında, SEO-ROI ilişkisi çok büyük bir öneme sahiptir. Hem elektronik ticaret sitelerinin satışlarından elde edeceği net kar değerleri hem de içerik üretici sitelerin reklam gelirleri, o zamana kadar yapılan SEO yatırımları ile tutarlı olmalıdır.

Bu konuda SEO teklif sürecinde iyi analizler yapılmalıdır. SEO fiyatları, genellikle rekabet ile doğru orantılı olduğu için, geri dönüş oranları da bu doğrultudadır. Dolayısıyla genellikle ROI ile çelişen tekliflerle karşılaşılmamasına özen gösterilir. SEO çalışmaları ile elde edilecek iyi SERP sıraları ile oluşacak geri dönüşler, hem ajanslar hem de müşteriler tarafından çok iyi bir şekilde irdelenmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir