Home / SEO / SEO Nasıl Yapılır?
SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO arama motorları için sitenizi optimize etmek demektir. Yani arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi için yapılan teknik çalışmalara verilen isimdir. İngilizce terimi Search engine optimization dur ve bu kelimenin baş harflerinin kısaltması ile de SEO kelimesi oluşmaktadır.

SEO Başlangıç Rehberi

Bir siteniz var ve SEO yapmak istiyorsanız ilk öncelikle adım adım seo klavuzlarını okumanız gerekiyor. SEO öğrenmek son derece meşakatli bir işlemdir. Google gibi lider arama motorları sıralama faktörleri olarak 200 den fazla sinyal kullanmaktadır. SEO yapmaya başlamadan önce her bir sinyal hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor diyebilirim. SEO adımlarını öğrenirken sabırlı ve disiplinli olmanız gerekiyor. Aşırı arama motoru optimizasyonu sitenize zarar verebilir. İlk kaynaklar ile başlamanız gerekiyor. Aşağıda başlagıç rehberlerini okuyarak işe koyulalım;

Klavuzlarını okumalısınız. SEO hakkında başlangıç seviyesine ulaştıktan sonra sırası ile aşağıdaki adımları tamamlanız gerekiyor.

Domain Seçimi

Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken konu, lokasyon bazlı bir çalışma yapılacak ise, lokasyon anahtar kelimeleri geçen ve com, net, com.tr olan domainleri tercih edebilirsiniz. Yani ülke uzantılı domainleri tercih etmenizde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Lakin ulusal bir çalışma olacak ise bilinir com uzantılarını tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. Domainler içerisinde anahtar kelimenin geçmesi akılda kalma ve ilgililik oranını arttıracaktır. Lakin bir marka domain ise bu faktörleri aramanıza gerek yok. Domain seçimi yaparken 1, ve, – gibi takıları ekleyerek domain almanız son derece yanlış ve markalaşma, SEO açısından zararlıdır. Domainlerin uzun süreli alınmasını tavsiye ediyorum, yapılan projenin uzun soluklu olduğunu arama motorlarına da göstermek ek bir avantaj sağlayacaktır. Domain bilgilerinin de açık olması son derece önemlidir. Arama motorları domainin kime ait olduğunu görmek isteyecektir.

Hosting Seçimi

Hosting seçiminde bulunan lokasyonda hosting seçişmesi önemlidir. Sunucu yanıt süresi sorunları ile karşılaşmamak için. Türkiye de hizmet veren bir sitenin hosting ide Türkiye de bulunan bir server içerisinde olmalısını tavsiye ediyorum. Diğer önemli husus SEO Hosting diye adlandırılan hosting konularına itibar etmemenizdir bu tarz konular genellikle pazarlama için açılan başlıklardır ve diğer hostinglerle arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Hurafe bilgiler ışığında ilerlendiği için bir çok yanlış bilgi piyasada dolaşmaktadır. Ayrı bir ip adresinizin olması SSL için gereklidir. Yani farklı bir site ile aynı ip adresi üzerinde bulunmanız Google arama motoru için hiç bir şeyi değiştirmez. Aynı ip üzerinde spam bir site olup olmaması sizi en ufak şekilde dahi etkilememektedir. Sadece farklı ip SSL sertifikası için alınmaktadır. Alacağınız hosting için bilinir firmaları tercih etmeli, php kullanılacak ise, cpanel ve %99 uptime süreli hosting firmalarını tercih etmelisiniz.

Tasarım Kodlama

wordpress kurulum

Dünya genelinde en çok kullanılan alt yapı php dir ve wordpress sistemler kullanılmaktadır. WordPress özel temalar ile başlamak her zaman daha avantajlıdır. Neden mi? WordPress için bir çok SEO eklentisi bulunmaktadır ve yine wordpress pluginleri ile çok hızlı çözümler üretebilirsiniz. WordPress kuracak iseniz kurmanız gereken bazı eklentiler;

  • Total Cache veya Super Cache
  • Yast SEO veya All in SEO Pack
  • Sitemap all in seo kullanılacak ise, google xml sitemap kurmanızı tavsiye ediyorum. Yoast SEO içerisinde hazır sitemap bulunmaktadır ve sorunsuzdur. Lakin All in SEO için aynı durum geçerli değildir. Google Sitemap XML kurmanız daha iyidir.
  • AMP Hızlandırılmış mobil sayfalar.
  • Pubsubhubbub
  • WordPress Ping Optimizer

Eklentilerini wordpress kurulacak ise tavsiye etmekteyim.

Site İçi Optmizasyon

Kurulum işlemleri bittikten sonra yukarıda yazılan eklentiler kurulmalıdır ve asıl işimiz bu noktadan sonra başlamaktadır. Yani iç düzenlemelerin zamanı gelmiştir. Kurulacak olan eklentinin Yoast SEO olduğunu düşünelim ki tavsiye ederim. Tüm sayfalar için title ve description alanlarının doldurulması gerekmektedir. Arama yapan ziyaretçilere daha iyi bir izlenim sunmak ve sitenizi tercih etmelerini sağlamak için bu alanları boş bırakmayınız. SEO süsleme sanatıdır da diyebiliriz aslında. Ziyaretçiyi siteye çekmek ve arama motorlarının sitenizi daha iyi tanımasını sağlamak için yapılan bu çalışmalar sonucunda kullanıcı deneyimi oluşmaktadır. Kullanıcı deneyimi Google arama motorunun bir numaralı ve en önemli unsurudur. Tek değişmeyen algoritmasıdır diyebiliriz.

Mülk Ekleme ve Dizinlere Ekleme

google search console

İç düzenlemeler bittikten sonra Google Webmaster Search Console üzerinden mülk eklemeniz gerekmektedir. Google Mülk Ekleme yönergelerini takip edebilirsiniz bu işlem için. Kısaca tarif etmek gerekir ise, öncelikle bir gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor. Gmail hesabı açtıktan sonra webmaster Search Console’ye giriş yapıyorsunuz. Özellik ekle simgesini tıkladıktan sonra sitenizin adresini ekliyorsunuz. Sitenizi doğrulamanızı isteyecektir biz genellikle üst alanda sunduğu dosyayı indir seçeneğini uygularız. İndirmiş olduğunuz dosyayı FTP’nizde Public_Html klasörü içerisine bırakmanız gerekiyor. İşlem sonrasında doğrulama işlemi bitecektir. Devam seçeneğini tıklayarak sonlandırıyoruz. Sıra siteniz için oluşturmanız gereken öğeleri Google’a göndermek. Öncelikle WordPress için bir robots.txt ve sitemap.xml oluşturmalıyız.

WordPress Robots.txt Ayarları

Kullanılan eklentiler otomatik olarak oluşturmaktadır. Lakin sizde arama motorlarının taramasını istediğiniz sayfalar için engel koymak isteyebilirsiniz. admin paneli gibi. Bunun için örnek WordPress robots.txt dosyasını sitenizde kullanabilirsiniz. Oluşturulan Robots.txt dosyasını Webmaster Search Console > Tarama > robots.txt alanından gönder yapabilirsiniz.

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /wp-admin/admin-ajax.php

User-agent: Mediapartners-Google*
Allow: /
User-agent: Googlebot-Image
Allow: /wp-content/uploads/
User-agent: Adsbot-Google
Allow: /
User-agent: Googlebot-Mobile
Allow: /

Sitemap: https://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml eğer yoast kullanıyor iseniz sitemap_index.xml olacak unutmayın.

Sitemap Site Haritası Oluşturma

Kullanılan her iki eklentide sitemap oluşturmaktadır. Lakin özel yazılım kullanıyor iseniz, sitemap.xml oluşturmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Oluşturulan sitemap dosyasını webmaster Search Console > Tarama > Site haritaları alanından, üst alanda bulunun site haritası ekleme / test etme sekmesini tıklayarak gönderebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde dizinlere eklendiğinizi göreceksiniz. Şuna dikkat etmek gerekiyor, dizine ekleme işlemi beklemede yazdığına çok aldırış etmeyin çünkü anlık olarak güncellenmediği için panelinize yansıması zaman alabilir. Google arama motorunu açarak “site:siteadi.com” yazarak sitenizin dizinlere eklenip eklenmediğini görebilirsiniz.

Yukarıdaki unsurlar temel maddelerdir. Sonrasında ise site dışı seo işlemleri başlamaktadır. Bunun için diğer makalelerimi takip edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir