SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

seo arama motoru optimizasyonu hizmetleri

Search Engine Optimization (SEO) Nedir? Neden SEO yapmanız gerekiyor? SEO yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Hangi arama motoru için SEO çalışması yapmalısınız. Tüm detayları ile Arama Motoru Optimizasyonu ve Yardımcı Kılavuz Rehberler.

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu yapmak demektir. Web sitelerinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmaların geneline SEO denilmektedir.

SEO Açılımı Nedir?

SEO Açılımı; Search Engine Optimization demektir. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Google SEO Nedir?

Web sitelerinin Google Arama Motoruna uyumlu hale getirilmesi için yapılan teknik çalışmalardır. En büyük arama motoru Google olduğu için SEO çalışmaları genellikle Google uyumlu yapılmaktadır. Diğer arama motorlarında sıralama kriteri yok denecek kadar azdır, genellikle anahtar kelimeye dayalı sonuçlar çıkmaktadır. Lakin Google’ın 250 den fazla sıralama ve değerlendirme sinyali bulunmaktadır.

İlk SEO kılavuzunu yayınlayan arama motoru Google’dir ve SEO yapmak isteyenler için sayısız yönerge ve kılavuz yayınlamaktadır.

Organik SEO Nedir?

Doğal SEO çalışmalarına Organik SEO denilmektedir. Yani ücretli bağlantılardan uzak durarak, ziyaretçiler için faydalı içerikler üreterek yapılan çalışmalardır. Organik SEO, web sitenizin arama motorlarına uyumlu olması anlamına da gelmektedir. Google araçları ile sitenizin taranan ve oluşturulabilen bir site olmasını sağlayabilirsiniz.

Google SEO Test Araçları;

Yapısal Veri Test Aracı

Mobil Uyumluluk Testi Aracı

AMP Test

PageSpeed Insights

Araçlarını kullanarak sitenizdeki mevcut hataları görebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

Sitenize daha fazla trafik ve müşteri çekmek istemeniz en doğal hakkınız, bunun için seo’ya nereden ve nasıl başlamanız gerektiğini bilmenizdir. Sizin için seo’ya doğru başlayabileceğiniz kaynakları bir araya getirdim.

SEO Çalışması yapmak için Rehberler;

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

Web Yöneticisi Yönergeleri

Webmaster Tools

Türkiye Resmi Blog Sitesi

Webmaster Central Blog

Webmaster Yardım Forumu

Kaynakları ile en doğru seo çalışmalarını yapabilirsiniz. Vermiş olduğum kaynaklar Google SEO çalışmalarında kullanılacak kaynaklardır.

SEO Hizmeti Nedir?

Web siteniz için seo yapamadığınızda bir uzman tarafından yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin yerinize sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapan kişiye SEO Uzmanı, kurumsal olarak çalışmalar yapanlara ise SEO Ajansı denilmektedir. Kısaca sitenizin optimize edilmesi için alacağınız teknik desteklere seo hizmeti denilmektedir.

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Fiyat konusu son derece karmaşıktır. Çalışmaların detayı, anahtar kelime zorluk dereceleri ve dijital pazarlama taleplerine göre değişkenlik göstermektedir. SEO fiyatları her firma ve uzmana göre değişir. Tecrübe ve kullanılan programlar fiyatın artmasına neden olmaktadır. Siteniz için bir seo uzmanı arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme: 17.10.2018