Home / SEO / SEO Rehberi
SEO Rehberi Klavuzu

SEO Rehberi

SEO Rehberi ile sizde en az bir seo uzmanı kadar başarılı sıralamalar elde edebilir, kendi Seo’nuzu yapabilirsiniz.

Güçlü SEO teknikleri farklılık gerektirir

Tanıtımlarınıza tanıtım almayı denediniz mi? Etkili bir SEO yapmak istiyor iseniz kesinlikle farklı olmayı denemeniz gerekiyor. Bu gün yapmış olduğum canlı yayın videosunu izleyerek SEO’adına kendinize çok şey katacağınıza eminim.

İlk sayfada çıkan sitelerden tanıtım almayı deneyin, veya yan anahtar kelimelerinde dahi ilk sayfa 2nci sayfa olmuş bir site var ise, makalesinden veya sıralamaya girdiği içeriğinden tanıtım alın.

Blogger sitelerden ani linkler vermeyin. Blogger site açtı iseniz, öncelikle en az 1,5 ay geçmesini bekleyin.

Tanıtım Kriterleri

Tanıtım alınacak ise, siteniz için ardarda aynı anahtar kelime için tanıtım almayın.

Tanıtımları yükselmek istediğiniz 3 veya 5 anahtar kelime için karışık olarak almaya özen gösterin.

Tanıtımlarınız içerisinde çıplak url eklemeyi unutmayın.

Tanıtım alırken ilk satırdan link vermeyi unutmayın.

Domain otoritesi sizlerden düşük olan yerlerden tanıtım almayın.

Tanıtım alırken alexa değerine bakarak alın sizden geride ise yine almayın.

Tanıtım alımı yaparken sadece haber sitelerini değil, blogları da tercih edin.

Tanıtım alımlarında 2 den fazla link çıkmamaya özen gösteriniz.

Tanıtım alırken aynı anahtar kelimenin bir tanesini tanıtım aldığınız siteye veya, wiki gibi güçlü kaynaklara vermeyi unutmayınız.

Tanıtım alırken sadece anahtar keliminizi bold yapmamanız gerekiyor.

Tanıtım alımı yaparken dikkat edilecek diğer husus, haber sitesinin veya bloğun outlink çıkışlarının kontrol edilmesidir. Sürekli tanıtım satan bir siteden eğer blog ise, 150 adetlere kadar ulaşmış ise tanıtım almamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Haber sitelerinden alınan tanıtımların kategorilerinde yayınlatılmasını isteyiniz. Sizi adsız veya reklam, sponsor gibi kategorilerde yayınlamasına müsaade etmeyin.

Haber sitelerinden alacağınız tanıtımlardan önce, günlük ve haftalık outlink çıkışlarına bakarak, çok tanıtım satan yerlerden tanıtım almaktan kaçınmanız gerekiyor.

Diğer dikkat edilecek husus, news kayıtlı yerlerden tanıtım alırken, dikkatli olun rakipleriniz tanıtımlarınızı şikayet edeceği için, domain adına tanıtım almaya ve Domain otorite değerini yükseltmeye özen gösterin.

Tanıtım alırken domain adınıza tanıtım alarak, ilk tanıtımların bu şekilde olmasını sağlayın. Öncelik domain otorite ve marka değerini oturtmaktır.

Footer link alımları yaparken içeriği farklı olan genel içerik yayınlayan ve çok fazla yani günde 10 15 içerik giren yerlerden almamaya özen gösterin.

Backlink Çalışmanın Sırları

Mutlaka bir analiz programına sahip olun, rakiplerinizin backlink kaynaklarınına bakarken dofollow backlink kaynaklarından. Domain otoritesi 40 ve üzeri olan backlinkleri tercih edin. Yorum alanlarına kimi zaman açık url atmayı unutmayın.

Daha farklı bir şekilde yorum yapmak için Google’ı kullanmayı öğrenin

site:.edu inurl:blog gibi aramalar yapın, bu arama terimlerini çoğaltın, comment gibi yorum alanı bulacağınız siteler araştırın.

İçerik Güncelleme ve İçerik Yazma Kriterleri

İçerik yazmak artık bir sanat haline gelmiş durumda, içerik yazarken dikkat etmeniz gereken konular;

En etkileyici ve yan anahtar kelimeleri de araştırılarak yazılan içerik.

İçeriklerde özgün görsellerin ve alakalı görsellerin kullanılması.

İçeriklerde videoların kullanılması.

İçerik alanında sosyal medyada paylaş alanlarının olması.

İçerik için yorum yapılabilir olması, gerekirse disqus eklentisinin kurulması.

Teknik makalelerin güncellenmesi.

İçerisinde tarih geçen haberlerin değiştirilmemesi ve bu günün tarihine alınmaması.

Bağlantı metinleri – Anchor Telafuzu (Enkır oranları)

Bağlantı metinleri karışımınız sadece bir anahtar kelime için %60 ları geçiyor ise risk taşıyorsunuz demektir. Siteniz sadece bir anahtar kelime üzerine kurulu olamaz bu durum hem trafik alma oranınızı hem de spam yaptığınızı kanıtlamaktadır. Bağlantı metinleri enkır oranlarınız mutlaka bir adetten fazla olmalıdır. %35 %25 %15 %5 oranında anahtar kelimelerinizin önem sırasına göre projelendirebilirsiniz.

Rakip Analizi

Rakiplerinizi sadece linkleri ile değerlendirmemeniz gerekiyor. Rakiplerinizin içerik kalitesini de değerlendirmeniz gerekiyor. Hatırlar iseniz daha az ve etkili içerik ile rakiplerinizi nasıl geçebileceğinizi muslumaslanturk.com.tr de anlatmıştım. İçerik bir yere kadar sizlere yardımcı olacaktır, sonrasın da rakiplerinizi çok sıkı kontrol etmeniz gerekiyor. Bazı hatalara düşmemeniz gerekiyor, örneğin rakip gidip tanıtım aldı diye sizde tanıtım almayın. Öncelikle bu tanıtımın o site üzerinde etkisini kontrol etmeye çalışın ve rakibiniz hangi anahtar kelimeler de ve ne kadar sıklıkla çıplak url ye tanıtım alıyor kontrol edin.

Rakip ağırlıklı olarak yorum backlink yapmış ise, siz tanıtım ile rahatlıkla geçebilirsiniz. Eğer rakibiniz sadece tanıtım almış ise footer link ile işi çözebilirsiniz evet risk düzeyi bulunmaktadır ama zaten risk demektir.

Reddet yapmaya bakar bu kadar panik yapmanıza kesinlikle gerek yok. Rakip ne kadar çok tekrarlanan içerik üretmiş bunu kontrol edin ve siz anahtar kelimenizin tüm kombinasyonları için bir planlama yaparak, en az içerik adedi ile rakibinizi geçmek için sosyal medya çalışmaları ile destekleyerek yüklenin, gerekir ise sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

SEO Tavsiyeleri

Moz’un yaptığı bir araştırmaya göre ilk sayfada olan sitelerin %55 https, ssl sertifikalı siteler. Bu oranın 2017 yılı sonralarında %70 civarına çıkması bekleniyor.

AMP kurulumunu gerçekleştirin.

Çeşitliliğe önem verin, sürekli aynı kanallar ve backlinkler üzerinde yoğunlaşmayın. Rakiplerinizin bulamayacağı yerlerden tanıtım almaya özen gösterin ve kendi paravan ağlarınızı oluşturun. Paravan oluştururken dikkat etmeniz gereken konular, ip, whois, gmail hesapları, tarayıcı ve lokasyon. Paravan siteleriniz en az kendi siteniz kadar güçlü olması gerekiyor.

Paravan sitelerinizden ilk olarak footer link çıkışı yapmayın. Öncelikle makale içlerinden yönlendirme yapabilir veya banner reklam yayınlayabilirsiniz.

İçerikleriniz içinden mutlaka otoriter siteler link çıkışı yapın. Kaliteli outlinklere sahip olmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Rakiplerinizin hiç yapmadığı şeyleri keşfedin, sosyal medyayı küçümsemeyin, canlı yayınlar ve hizmetlerinizi anlatan videoları öne çıkar yapabilirsiniz. Takipçi kasmaya özen gösterin.

En etkili içeriği yazarak kimi zaman içeriğinizi birebir olarak paravan ve bloglarınız da kullanın ve referans gösterin.

Tumblr yi hafife almamak gerekiyor. Kimi zaman bazı siteleri sollayıp geçebiliyor, bu yüzden tumblr yi sosyal medya gibi değil, paravan ağ olarak kullanmanız gerekiyor.

Manuple seo yapanlar için, farklı bir teknik verebilirim. WordPress veya tumblr, wix gibi yerlerden site oluşturarak tanıtımları buralara yönlendirebilirsiniz.

Sitenizi mutlaka kaliteli rehberlere ekleyin.

Bazı SEO analiz programları ile online analizler yapın bir çoğu sitenize dofollow olarak link verecektir.

Pingleme servislerini çok kullanmayın. Bunun yerine getir işlemi ve add url yapabilirsiniz. Sürdürülebilir bir yöntem olmadığı için sosyal medyada içeriklerinizi paylaşarak daha hızlı index almalarını sağlayabilirsiniz.

Domain otoritesi yüksek olan yerlerden tanıtım alacağınız zaman, sadece domain adınıza ve ana domaine tanıtım alın, içerisinde ikinci bir link geçirmek istiyor iseniz, alt sayfaya alabilirsiniz.

Tanıtım önemli bir unsurdur. Basın bülteni şeklinde tanıtım almayı da unutmamanız gerekiyor sadece domain adınız geçmesi gerekiyor ve link bırakmamaya özen gösterin. Örnek seo şefi bunu başlıklarda da yapmanız çok önemlidir. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise, seo şefi kurumsal seo danışmanlığı hizmetlerinde indirim başlattı gibi olabilir.

Başlıklarınızın, 70 karakteri geçmemesine ve url lerinizin 70 karakteri geçmemesine dikkat edin.

Başlıklarınızda ve h2 ler de anahtar kelimeniz mutlaka geçmesi gerekiyor. Alt başlıklarda da anahtar kelimenizin kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

İçeriklerinizin meta açıklamalarını doldurmayı ve meta açıklamalarında nahtar kelimenin geçmesine dikkat edin.

Ana sayfanızda en önemli anahtar kelimelerinizi h1 yapın ve altına kısa bir açıklama ekleyin. İçeriklerinizde anahtar kelime oranının %2,5’i geçmemesine dikkat edin. Anahtar kelimeniz mutlaka ilk paragraf içerisinde yer alsın.

Otomatik sosyal medya paylaşımları yapmayın, özellikle Google plus paylaşımlarınızın açıklamalarına özet yazın ve yapabilme imkanınız var ise tüm sosyal medya paylaşımlarında bunu uygulamaya özen gösterin.

İçeriklerinizi bildiğiniz sosyal medya hesaplarında paylaştınız ve bitti ise, yeni sosyal medya siteleri arayarak düzenli olarak paylaşın. Bir günde tüm içeriklerinizi sosyal medyada paylaşmayın. Özellikle folkd yi kullanmanızı tavsiye ederim. Anahtar kelime bırakmayı da unutmamanız gerekiyor.

Edu sitelerden bir şekilde link edinmenin yöntemini arayabilirsiniz. Yorum backlink dahi olabilir.

Link alımı yaparken önemli olan konu şudur, ilk olarak 3 aylık bir link alımı yapın. Link olumsuz etki verebileceği için çok fazla parayı riske atmamış olursunuz. Daha da önemli olan konu ise link olumlu etki verdi ise, linkinizin o sitede sürekli kalmasını sağlamalısınız.

Footer link hakkında genellikle sorulan bir soruya da cevap vermek isterim. Bazı siteler +18 sitelere footer link satıyorlar ve sizlerinde linkleri burada yer alıyor diye kaldırıyorsunuz, bunu yapmayın Google site ayrımı yapan bir kuruluş değildir. Footerdan 10 dan fazla çıkış yapmış olan sitelerden de footer link almayın.

Nerede tanıtım yayınlatırsanız yayınlatın öncelikle tanıtımın 6 aydan fazla kalacağının garantisini alın ve doğru kategoride yayınladığından emin olun.

Yüksek değerlere sahip haber sitelerinden tanıtım alacak iseniz, nofollow olarak almanızı tavsiye ederim, aksi durumda manuel ceza kaçınılmaz duruma geliyor.

Sitenizi ilk açtığınızda hemen tanıtım almayın, ilk olarak sosyal medya reklamı ve banner reklam denemeleri yapabilirsiniz. Sonrasında ise kademeli olarak yükseltmek için öncelikle sizle alakalı bloglardan, sonrasında ise haber sitelerinden tanıtım alabilirsiniz. Çok yakında doğru habercilik ilkesini başlayacağı için Google, haber siteleri artık tanıtım alınan siteler olmayacak. Genel bloglar daha fazla değerlenip, niche siteler pirim yapmaya başlayacak.

Rakiplerinizin en çok trafik alan içeriklerini tespit edin ve bu içerikler üzerine yoğunlaşarak daha farklı bir başlık ile daha iyi bir içerik çıkarmayı deneyin.

Tüm başlıklarınızın benzersiz başlıklar olmasını deneyin harika sonuçlar elde edeceksiniz.

SEO Teknikleri ve A’dan Z’ye SEO Rehberi Canlı Yayını

Canlı yayın katılımı için öncelikle teşekkür ederim. Beklentimi her zaman karşılayan takipçilerime umarım faydalı yayınlar yapmaya devam ederim. SEO Teknikleri ve nasıl uygulandığını canlı yayınımı izleyerek öğrenin!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

backlink çalışma stratejileri

En Özel Backlink Alma Yöntemleri

Backlink öldü, backlinkler artık tarihi oldu şeklinde her gün yeni bir paylaşımla karşılaşılsa da backlinklerin …

12 yorum

 1. Hocam bu rakip analizi gerçekten çok sıkıntı. Piyasada güzel bir analiz sitesi yok gibime geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Müslüm Aslantürk

   Piyasada harika analiz programları mevcut. Ücretli olanlardan ahrefs, semrush, moz, seoprofiller gibi gayet sağlam analiz programı bulunmakta. Eğer tek başınıza alacak bir güç yok ise bir kaç arkadaş birleşerek alım yapabilirsiniz.

 2. Bugüne kadar izlediğim en iyi seo yayını. Pek çok seminere katıldım, hatta seo eğitimi de aldım. Böyle bir yayın ne gördüm ne duydum. Hocam kesinlikle siz bu işin duayenisiniz. Sizin yayınlarınız sayesinde sitem ilk 1 de ve yerini bırakmıyor. O kadar faydalı işler yapıyorsunuz ki, övmekle bitiremem.

 3. “Tanıtımlarınıza tanıtım almayı denediniz mi?” cümlesinden sonra pür dikkat okuduğum makale. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

 4. harika bir video oldu. 2 kez izledim notlar aldım. uygulamalara başladım. sonuçlar için tekrar teşekkür etmeye geleceğim

 5. Yayın bana gorede efsane bir yayın oldu. 1sn kaçırmadan dinledim. Seo uzmanı dediğin işte budur. Müslüm hocam sizi gıpta ile takip ediyorum. Gelmiş geçmiş Türkiye’nin en iyi seo uzmanı sizsiniz.

 6. Hocam ne olursunuz daha çok canlı yayın yapın. Her canlı yayını en az 5 defa izledim. Seo denilince ilk olarak aklıma bu site geliyor. Bakıyorum hocam bir içerik yazmış mı, bizler sizin sayenizde birşeyler öğrenmeye başladık ilk defa bir seo uzmanı her şeyi açık açık anlattı ne kadar teşekkür etsek azdır.

 7. Benimde bu güne kadar izlediğim en iyi seo videosu diyebilirim. Hocam ben canlı yayını kaçırdım ama sitenizde yayınlamanız harika olmuş. Bende sayenizde iyi konumlar elde edenler arasındayım.

 8. Çok teşşekürler hocam

 9. Adam King beyler dağılın. 7 yıl oldu hocamla çalışıyoruz, sayısız sitemi ilk sayfa yaptı. Seo nun bana göre Türkiye de hakkını veren tek kişi diyebilirim. Canlı yayın çok iyi geçti, bu kadar taktik kimse vermez kolay kolay. Farkını yine göstermiş muslum bey.

 10. Yener Kendirci

  Hocam kesinlikle yaptığınız iş taktir edilecek bir iş öncelikle bunu belirtmek lazım. Sayenizde bir çok insan seo’yu gerçek manada öğrenmeye başladı. Artık Google hakkında birileri bir yorum yaptığında ilk olarak buraya girip bakıyorum. Haberin doğruluğunu siz teyit edene kadar inanmıyorum. Sayenizde benimde iyi konumda artık bir sitem oldu. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu seo rehberi kaynağı da bir çok arkadaşımıza yol gösteren bir klavuz olacaktır.

 11. Çok kaliteli bir yayın ve içerik üstad sektöre can kattınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir