Home / SEO / Sitenizin Ceza Alıp Almadığını Anlama Yöntemleri
Sitenizin ceza alıp almadığını anlama yöntemleri

Sitenizin Ceza Alıp Almadığını Anlama Yöntemleri

Bir web sitesi sahibisiniz ve arama motorlarının kalite yönergelerini ihlal ettiniz veya siteniz aniden geriledi ise bazı yöntemler ile, sitenizin manuel ceza alıp almadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Google ceza uyguladığı sitelere manuel ceza vermektedir. Bu cezaların genel isimleri “tam spam” ve “Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik” cezalarıdır.

Manuel İşlem Cezaları Nedenleri?

Spam cezası almanız için arama motorlarının kalite yönergelerini üst düzeyde ihlal etmiş olmanız gerekmektedir. Bazı spam cezaları site sahiplerini uyarmak için geçici ve kalıcı olarak verilmektedir. Genellikle kalıcı spam uygulamaları SEO çalışmalarını abartan ve blackhat seo tekniklerini uygulayan sitelere verilmektedir. Genellikle kalite yönergelerini sürekli ihlal eden sitelere uygulanan cezalar tam spam cezalarıdır. Eğer içerik kopyalamış veya düşük kalite içerikleri sürekli yayınlıyor ise, trafik çekme amaçlı içerik ürettiği için “Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik” cezası almaktadır.

Peki, manuel ceza neden alınır;

Cezaların bir çok nedeni bulunmaktadır. Çok sık tekrarlanan hatalar ile cezalar kaçınılmaz hale gelmeye başlar, ceza nedenleri;

 • Tekrarlanan içerikler ve başlıklar
 • Blackhat seo yöntemlerini uygulamak
 • Başka sitelerden botlar ile veya manuel olarak içerik çalmak ve yayınlamak
 • Düşük kalite içerik üretmek
 • Anahtar kelimelerin yoğun kullanımı ile oluşturulan trafik çekme amaçlı içerikler.
 • Farklı sitelerden yükselme amaçlı alınmış site altı ve site yanından alınan dofollow linkler
 • Sürekli domain otoritesi yüksek olan yerlerden tanıtım almak.
 • Paravan siteler ile sürekli ana siteye link çıkışı yapmak.
 • Sadece anahtar kelime barındıran tanıtımlar ile ana domaine tanıtım almak.
 • Ücretli bağlantıların aşırı kullanımı
 • Gizli içerik, reklam ve popup yönlendirmeleri.
 • Hacklink yöntemleri
 • Tekrar eden anahtar kelimeler ile köprü sayfalar oluşturma

Manuel Ceza Nasıl kaldırılır?

Eğer ceza aldı iseniz, yapmanız gereken bu hataları tekrarlamadığınızı ve sitenizi düzeltmeye başladağınızı Google arama motoruna ispatlamak. Bu durum biraz zaman alacaktır ve çok fazla emek vermeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bir anda hatalarınızı düzelterek cezadan çıkacağınız kanısına varmamalısınız. Öncelikle bu hataları tekrarlamadığınızı, içerik kalitenizi, bağlantıları analiz edip ve zararlı olanları engellediğinizi ve aynı istikrarda devam ettiğinizi göstermeniz ve kanıtlamanız gerekiyor. Geri bildirim yaparken, yapılan işlemlerin adım adım anlatılması yine önemli unsurlar arasındadır. Yeniden değerlendirme talebi gönderecek iseniz, gelişi güzel veya boş olarak gönderim yapmamanız gerekmektedir. İşte bu noktada kaliteli bir ekip ile çalışarak yardım alabilirsiniz. Manuel ceza kurtarma hizmetlerini Türkiye de ilk başlatan kişi olarak size çözüm üretebilirim. Manuel ceza almış her 10 sitenin 8’inin tarafımca düzeltiğini biliyor musunuz? Sitenizin Google uyumlu olması ve kalite yönergelerine uygun olması için sitenizde gerekli düzenlemeleri yaparım ve arama motoru dostu bir site ile hatalarınızı tekrar etmeden yeniden eski sıralarınıza kavuşa bilirsiniz.

Spamdan çıkmak için yapılması gerekenler;

 • Arama motorlarının kalite yönergelerine uymak
 • Ücretli ve yükselme amaçlı bağlantı tiplerini kullanmamak
 • Özgün içerikler üretmek
 • Kullanıcı dostu olmak

Webmaster tools arama trafiği > manuel işlemler alanı tıklanarak, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, yeniden değerlendirme sekmesini tıklayıp. Yapılan değişiklikler Google spam ekibine bildirilir. Değerlendirme süreci için net bir tarih veya saat vermek mümkün değildir. İşlem sırasına göre yapıldığı bilinmektedir. Genellikle 7 ila 14 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Eğer cezadan çıktı iseniz, mesajlar alanına gelen bildirimde, siteniz için yeniden değerlendirme isteği onaylandı ibaresini göreceksiniz.

Manuel Ceza Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle webmaster search console’a giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından arama trafiği > Manuel işlemler alanını kontrol etmeniz gerekmektedir. Siteniz Google tarafından cezalandırıldı ise paneline 24 ile 48 saat arasında manuel ceza yansıyacaktır. Siteniz aniden gerilemeye başladı ise ve tekrar eski sırasını almıyor ise, mutlaka ceza alacağınız anlamına gelmektedir. Lakin bazı durumlarda backlinklerden dolayı gerileme durumu söz konusu olmaktadır veya alınan tanıtımlardan kaynaklanan gerilemeler. Bunun için gerileme yaşanan günden sonra 48 saat geçmesini bekleyebilirsiniz, siteniz eski sırasını almıyor ve panelinize manuel ceza yansımamış ise geri bağlantılarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Siteniz manuel ceza almamış ise aşağıdaki görselde göreceğiniz ekranla karşılaşmanız gerekmektedir.

cezasiz

Tam Spam Cezası

Tam spam cezası aldı iseniz panelinize düşecek uyarı. Bu sitedeki sayfaların otomatik olarak oluşturulmuş anlamsız kelimeler, gizleme, başka web sitelerinden içerik toplama gibi saldırgan spam teknikleri kullandığı ve/veya Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ni tekrar tekrar ve çok kötü şekilde ihlal ettiği belirlendi uyarısıdır.

tam spam cezası uyarısı

Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik cezası

Genellikle trafik çekme amaçlı üretilen, anahtar kelimelerin yoğun kullanıldığı, köprü sayfaların üretildiği ve içeriklerini farklı sitelerden birebir alan, küçük editlemeler yaparak yayınlayan, kelime sayısı düşük olan içeriklerden kaynaklanan cezalardır. Ceza almanız durumunda panelinizde aşağıdaki uyarının çıkması gerekmektedir.

katma değeri düşük cezası

Ceza alan site sahipleri genellikle Google’da “tam spamdan cikma yontemleri”, “sitem index almıyor”, “indexim silindi ne yapmalıyım”, “indexim gözükmüyor”, “Yazdığım makaleler index almıyor”, “Sitem kayboldu”, “google ceza” gibi aramalar yaparak sitelerinin ceza alıp almadığını kontrol etmektedirler. Bunun yerine yapılacak arama site: site adresi yazılarak arama yapılabilir ve son index tarihi kontrol edilebilir veya info: site adı yazılarak sitenizin infosunun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir