Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Olumlu Etikileri

Sosyal medyanın SEO’ya olan katkısı günden güne artmaktadır. Bilindiği gibi Google, insanların ilişkide olduğu her şeyi kendisi için kullanır ve sonuçlarında en doğruyu verebilmek için birçok farklı sistem ile entegre çalışır. Sosyal medya konusunda henüz Google’dan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, tecrübelerimiz gösteriyor ki sosyal medyanın SEO’ya katkısı yadsınamayacak kadar çok. Fakat tanıtım yazısı kadar net bir etkiden söz etmek henüz mümkün değil. Bu yüzden sitedeki her şeyi doğru yaptıktan sonra sosyal medya pazarlamasına başlamak çok daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

Ayrıca Matt Cutts’a göre de sosyal medya pozitif bir işaret;

 

 

Kaliteli ve ilgi çeken bir site sosyal medyada konuşulacak, paylaşılacak, etkileşimi yüksek olacaktır. Bu da o sitenin Google sonuçları açısından faydalı olacaktır. Ayrıca sosyal medya sitenin organik ziyaretlerini de arttıracağından önemlidir ve dikkate alınması gerekir. Fakat sosyal medyadaki kriterler henüz netleşmemiştir çünkü bot kullanımı oldukça yaygındır ve birçok sayfada insan gibi davranan botlar görmek mümkündür.  Sosyal medya, şimdilik çok net bir kalite ölçüm aracı olamasa da sağladığı organik ziyaretçi bakımından bile dikkate değerdir.

Sosyal medyanın SEO’ya olumlu etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

 

Trafikteki Artış

Web sitelerinde trafiğin artışı hepimizin istediği ve çabaladığı bir şeydir. Sosyal medyada başarı öncelikle sitemize ziyaretçi çekmemize yardım edecektir. İnsanların sosyal medyada çok etkileşime girdiği siteler dikkat çeken ve haliyle çok ziyaretçi alan sitelerdir.

 

Sosyal Link

Bir sayfanın sosyal medyada kullanıcılar tarafından yoğun şekilde paylaşılması o sayfanın görünürlüğünü arttırmaktadır. Paylaşılan linkler doğrudan ziyaretçi demektir ve linkler her ne kadar no follow çıkışlı olsa da trafik gelmeye devam ettiğinden sayfanın değeri yükselmektedir. Sosyal ağlar bir nevi backlink gibi sitenizin değerini yükseltmekte ve tanıtımına yardımcı olmaktadır.

 

 

Etkileşim

İnsanlarla iletişim kurmak sosyal medyanın büyük bir artısı haline gelmiştir. Artık site sahipleri veya markalar sosyal medya sayesinde kullanıcılarla daha rahat iletişim kurabilir ve onların isteklerini daha rahat anlayabilirler. Eğer kullanıcıların fikirlerini ve söylediklerini dikkate alırsanız sitenizin yükselmesine önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. Kullanıcıları konuşturmak için çeşitli hashtag çalışmaları ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Eğer kullanıcı fikirlerini doğru şekilde inceler ve dikkate alırsanız, sitenizde iyileştirmelere gidebilir, beklentileri karşılayabilir ve haliyle insanların sitenizde daha çok vakit geçirmesine, sitenizi daha çok kişinin ziyaret etmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Alan Adı Otoritesi

Etkileşimi yüksek olan sayfaların yüksek otoriteye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin çok etkileşimi olan bir ticari firma hem potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşabilmekte hem de gün içinde sürekli ziyaret alabilmektedir. Aynı şekilde sosyal medyada etkileşimi yüksek olan bir blogger da sitesine çok kolay ziyaretçi çekebilmekte, her zaman konuşulmakta ve otoritesini yükseltmektedir. Ayrıca sosyal medyalar sayesinde siteler çok daha hızlı index’lenebilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı sosyal medya siteleriniz için önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Sitenizde her şeyi düzgün yaptıktan sonra sosyal medyada da her şeyi düzgün yapmak sizin faydanıza olacaktır. Sosyal medyadaki her etkileşim, sitenizin ziyaret edilme oranını yükselte fırsatıdır. Sosyal medyada hedef kitlenize çok daha kolay ulaşabilir, onlarla zahmetsiz şekilde iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıları sosyal ağlardan sitenize çektikten sonra en az 3-5 dakika sitenizde kalmalarını sağlarsanız çabalarınızın karşılığını mutlaka alırsınız.