Web Site Menülerinizi SEO için Optimize Edebilirsiniz

Web Site Menülerinizi SEO için Optimize Edebilirsiniz

Sitenizin her yerinde insanların gördüğü menüler düşündüğünüzden daha etkili bir role sahiptir. Web dünyasında yeterli ilgiyi görmeyen menüler özenilerek hazırlanmış gibi dursada yeterince ilgilenilmez. İnsanlar yeni sorgular yapmadan bilgilere veya sitenizde kullanacağı bölümlere hızlı şekilde ulaşmak ister bu noktada devreye menüler girer. Kullanıcı deneyimini artırmak için etkili bir kiritere sahip olan menüler SEO‘nuz içinde ciddi bir önem taşır.

Web sitesi menüleri

Sanırım artık sitenin üst bölümünde bulunan linkleri barındıran küçük çubuklara alıştık. Menü bir sitenin genel içeriklerini anlatan, hızlı erişim sunan sayfalar olarak hazırlanabilir ancak son yılların tasarım alışkanlığı ve insanların buna alışması menüleri giriş alanına sıkıştırarak hazırlamamıza neden oldu.

Birçok web sitesi artık dahili veya harici çubuk menü kullanıyor. Bunun en büyük avantajı oluşturduğunuz linkleri insanları sıkmadan tüm sayfalarda gösterebilmek ancak bazı web geliştiricileri işi abartarak menüye neredeyse tüm kategorilerini ekliyor. Bunu yapmak büyük bir hatadan ibarettir. Sitenizin en fazla ilgi görmesini istediğiniz kategorileri veya sayfaları ön plana çıkartın diğer alanları ise site ikinci menüsü olarak bir sayfada toplayın.

Menüde gereksiz linklere yer vermeyin dememizin ilk nedeni kullanıcılara karmaşık bir menü sunmamak içindir. İkinci nedeni ise arama motoru botlarıdır. Eğer sitenizin girişinde çok fazla linkle karşılaşırlarsa bunların hepsini takip edip tarama yapmazlar ancak sitenizin yükselmesini ve ilgi görmesini istediğiniz kategorileri sıralarsanız daha sağlıklı indexler alıp düzenli taramalar yapılarak ilgili sayfaların hızlı yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Alt menülerin fazla kullanılması

En sık yapılan hataların başında menüye eklenen alt linkler gelmektedir. Google bir sayfada 250 bağlantıya kadar sorun çıkarmadan tarama yapar ancak bu bir sayfada 250 bağlantı verebilirsiniz anlamına gelmez. İç link sayısı ne az nede çok fazla olmalıdır. Siteniz ve sunucu hızınıza göre bunu dengede tutmanız çok önemlidir aksi halde Google taramalarını sağlıklı bir şekilde yapamaz.

  • Etiket bulutları

Menüde bulunan linkler site girişinde olduğu için daha önemli sayfalar üstte tutulur ancak öne çıkarmanız gereken farklı kategori ve sayfalarınız varsa bunları footer veya sidebar’da etiket bulutu halinde gösterebilirsiniz.

  • Blog arşiv bağlantıları

Bu sorun genellikle wordpress tabanlı blog sitelerinde vardır. Tarih ve yazar arşivleri ayrı olarak sitenin arka sayfalarına gönderilir. Bu sayfalar katma değeri düşük index kirliliğinden ibarettir. Tarih ve yazar arşiv listelerini kullanmamanızı tavsiye ederiz.

  • Sık kullanılan kategorilere yer verin

Kategorisinde sık makale yayınladığınız kategori bağlantılarını menüye ekleyin, arama motorları menüde yer alan linkleri daha sık ziyaret edeceği için bu sayfaların güncel olması önemlidir.

  • Alt ve alt alt menüler

Alt menü abartılmadığı sürece kullanılabilir ancak alt menüye ek alt menü oluşturmak kirlilik yaratabilir.

Menülerde neden çok fazla bağlantı önermiyoruz? Sitenizde kullanılan her linkin bir değeri olması gerekmektedir. Menüler her sayfanızda gösterilen bir araçtır ve burada bulunan her linkin bir değeri olmalı, site ve içeriklerle bağlantılı olmalıdır. Katma değeri düşük linkler ve genel içeriğinizle bağlantılı olmayan içerikler eklemek hedefinizden uzaklaşmanıza neden olabilir.

Bizim önerimiz sitenizi Google analytics üzerinden inceleyin, menüde yer verdiğiniz linkler hangi oranlarda tıklama alıyor, hangileri ilgi görüyor bunları ölçerek en iyi sonuçları elde etmeye çalışın. Geçerli bir sebebiniz olmadığı sürece alt menü eklemenizi tavsiye etmeyiz.

Mükemmel menü

Tabi ki “mükemmel menü” olarak sunabileceğimiz bir şablon yok. Bunu sitenizin kategorisi, hedefleriniz ve ziyaretçi hareketlerine göre kendinizin optimize etmesi gerekiyor. Bu optimizasyonu yaparken;

  • Sitem için en iyi menü yapısı nedir?
  • Menüde hangi bağlantıları eklemeliyim?
  • Ziyaretçiler menüde bulunan linklere hangi sıklıkla tıklıyor?
  • Uğraşırsam daha iyisini yapabilir miyim?

Sorularını cevaplamak optimizasyon sürecisinde size yardımcı olacaktır. Zorlandığınız noktalarda yorum yaparak veya iletişime geçerek yardım isteyebilirsiniz.