Home / SEO / Web Site Mimarisi Nedir? 3 Dakikada Geliştirme Yolları
Web site mimarisi

Web Site Mimarisi Nedir? 3 Dakikada Geliştirme Yolları

İster online ister gerçek dünyada olsun kaybolmak her zaman korkulan bir durumdur. Nasıl ki ıssız sokaklarda kendinizi kaybolmuş hissetmeniz derin bir belirsizliğe girmenize neden oluyorsa bir web site içerisinde kullanıcıların da kaybolması aynı duyguları hissetmesine neden olur. Web site mimarisi düzgün bir şekilde yapılmazsa ziyaretçilerinizin bu hislere kapılması muhtemeldir.

Yapılan analizlere göre internet kullanıcılarının yaklaşık olarak %63’lük kısmı internet sitelerini sadece 15 saniye ziyaret edip terk etmektedir. Bu durum insanların bilgiye ulaşma konusunda sabırsız olmasından kaynaklanmaktadır. Nasıl ki gündelik yaşam içerisinde aşırı derecede acelemiz varmış gibi davranıyorsak bu davranışlar online ortamda da sergilenmeye devam etmektedir. Okuyuculara aradıklarını vermek, onların sabırsızlığını ölçmemek adına web site mimarisi bilgiye en kolay şekilde ulaşabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Kullanıcıların web sitenize ilgi göstermesi için web sitenizi sezgisel olarak kolay yönlendirilebilen bir şekilde tasarlamanız önemlidir. Bunu hayata geçirmezseniz kullanıcıların web sitenize olan ilgisi azalacaktır. Hatta web sitenizi giriş yaptığı gibi terk eden kişi sayısı her geçen gün artacaktır. Pogo sticking olarak ele alınan bu durum arama motoruna kötü sinyallerin gitmesine ve buna paralel olarak serp sonuçlarında sıralama kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Bu makalede kullanıcı deneyiminin SEO açısından ne kadar önemli olduğuna ve bu doğrultuda ideal web site mimarinin nasıl oluşturulacağına değinerek bu alanda sizleri bilgilendireceğiz.

Web Site Mimarisi Nedir?

Web site mimarisi nedir

Web site mimari, kullanıcıların bilgilere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan yapılandırma şeklidir. Web site mimarinin kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Yani her koşulda bilgiye kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlamalıdır.

Web Site Mimarisi Neden Önemlidir?

Web site mimarisi kullanıcı deneyimini yükselten bir kriterdir. Doğru bir şekilde oluşturulan web site mimarisi, bilgilere en kısa yoldan kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

Bu durum arama motoru örümceklerine kullanıcı deneyiminin artmasından dolayı olumlu sinyaller gönderir. Web site mimarisi kullanıcı odaklı olarak hazırlanırsa okuyucuların web sitede daha uzun süre geçirmesi sağlanır. Kullanıcıların bir içerikten diğerine geçiş yapması yani site içerisinde uzun zaman geçirmesi arama motoruna içeriklerinizin kaliteli olduğu yönünde sinyaller gitmesini sağlayacaktır. Ayrıca web site mimarisinin doğru bir şekilde yapılması, arama motoru botlarının içeriklerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde taramasını sağlayacaktır.

Web Site Mimarisi Nasıl Geliştirilir?

Web site mimarisi geliştirme

Web site mimarisini geliştirmek adına yaptığımız analizler sonucunda birçok yöntem keşfettik. Şimdi maddeler halinde onları ele alarak sizlerin de bunları web sitenize uygulamanızı sağlayacağız.

1. Kullanıcıların gezinmesini kolaylaştırın

Kullanıcıların web sitenize kolay bir şekilde gezinmesini sağlayacak türden web site mimarisi oluşturun. Örneğin bir kullanıcı wordpress eklentileri kategorisine girmiş olsun. Kişi burada en güncel eklentilerin yer almasını ve detaylı bilgilerin bulunmasını ister. Bu yüzden vereceğiniz bağlantılarda kullanıcılara aradıklarını verin.

Kullanıcı bu kategoride yer alan bilgileri inceledikten sonra ana sayfaya geri gelmek isteyebilir. Gezinmeyi kolaylaştırmak adına ana sayfaya bağlantı verilen tasarımlar oluşturun. Alt sayfadan ana sayfaya ulaşılması maksimum olarak 3 adımda gerçekleştirilmelidir. Ana sayfaya ulaşmak eğer daha fazla adım gerektiriyorsa bunun uygun bir web site mimarisi olmadığı söylenebilir.

2. Web site mimarisi oluştururken aynı alandaki popüler siteleri örnek alın

Sektörünüzün devi olarak nitelendirebileceğiniz web siteler şüphesiz kullanıcı deneyimi en yüksek olan web sitelerdir. Bu tarz yerlerde web site mimarisi kusursuz denilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Sizler hataya düşmemek için web site mimarisi oluştururken sektörünüzdeki bu web siteleri örnek alabilirsiniz.

3. Web site mimarisi modelinde sabit kalın

Web site mimarisinin web sitenizde tüm sayfalarda aynı yapısal özellikte olması gerekmektedir. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettikten sonra web site mimarine alışır. Bu alışkanlığı yeni yayına sokulan içeriklerde de görmek isterler. Yeni içeriklerde farklı bir site mimarisinin kullanılması kullanıcı deneyiminin düşmesine neden olabilir.

4. Site içi bağlantıların anlamlı olmasını sağlayın

İçeriklerinizde kullandığınız iç bağlantıların ilgili makaleyle paralel anlamlar içermesi gerekmektedir. Alakasız makalelere iç bağlantılar vermek kullanıcı deneyiminin düşmesine neden olur.

Örneğin elmanın faydaları nedir şeklinde bir makalemiz olsun. Bu makalede gidip de en yeni wordpress eklentileri makalesine bağlantı vermek anlamsız olacaktır. Kullanıcı deneyimini kaliteli hale getirmek için site içi bağlantıların her zaman anlam bütünlüğünü korumasına özen gösterin.

5. Ana sayfadan alt sayfalara maksimum 3 adımda ulaşılsın

Bir kullanıcı web sitenin ana sayfasına giriş yaptıysa, ana sayfadan alt sayfalara maksimum olarak 3 tıklama yaparak ulaşmalıdır. İlgili alt sayfalara ulaşmak için 3’ten fazla tıklama yapılması kullanıcı deneyiminin düşmesine neden olur.

Bu durumun üstesinden gelmek için web sitenizin üst menüsünde kategorilere yer verin. Üst menüye kategori linklerini bırakmanız okuyucuların içeriklere maksimum 3 tıklama sonrasında ulaşmalarını sağlayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir