Home / SEO / Web Site Optimizasyonu İçin 6 Meta Tag Tavsiyesi
meta kullanım örnekleri

Web Site Optimizasyonu İçin 6 Meta Tag Tavsiyesi

Meta tag, bir web sayfasının ne ile alakalı olduğu hakkında arama motorlarına ve web site ziyaretçilerine bilgi vermeyi sağlayan etiketlerdir.

Meta taglar, arama motorları tarafından bir web sayfasının ne ile alakalı olduğunu anlamayı kolaylaştırır. Arama motoru botları yazılan içerikleri ne kadar kolay bir şekilde kavrarsa o oranda iyi sıralama alınır. Bu etkisinden dolayı meta tag şüphesiz SEO açısından hayati önem arz eden bir konudur.

Web sitelerde kullanılan meta taglar bölümünde yer almaktadır. Özel yazılımlarda bu tagların kullanılması zor olsa da WordPress gibi yazılımlarda meta taglar için ayrılmış bir bölüm olduğundan dolayı kullanılmaları nispeten daha kolaydır.

Meta Tag Kullanmak Neden Önemlidir?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi meta taglar, web sitenize gelen kullanıcılara ve arama motoru botlarına daha fazla ayrıntılı bilgi vermektedir. Meta taglar sayesinde bir içerisin içerisinde yer alan önemli noktaları vurgulamak ve bu sayede arama sonuçlarında daha ön planda çıkmak mümkündür.

Arama motorlarının tamamı kullanıcı dostudur. Meta taglar web sitelerin kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Meta taglar bilgi arayan kişilere ne kadar kısa ve öz bir şekilde bilgi verirse o derecede kullanıcı deneyimi artar ve iyi sıralama alınmasını sağlar.

Tabi ki meta tagların tamamı web sitede yer alan içerikler hakkında bilgi verilmesini sağlamaz. Kullanılan tagların büyük kısmı ayrıca site içerisinde gezinmenin kolay hale gelmesini de sağlar. Çok sayıda meta tag olsa da bizleri SEO ile ilgili olan kısmı ilgilendirmektedir. Yani bu makalede tüm meta taglara değinmektense SEO ile alakalı olanları ve bunların etkilerini ele almaya çalışacağız.

Web Site Optimizasyonu İçin Meta Tag Kullanımları

SEO ile alakalı olan meta taglar arasında başlık etiketi, meta açıklaması, arama motoru robotları için kullanılan meta taglar, resim alt açıklamaları, canonical taglar ve header taglar (h1,h2 ve h3) yer almaktadır. Şimdi bunları detaylı olarak inceleyelim.

1) Başlık Etiketi Kullanımı

Başlık etiketi kullanımı

Kullanıcıların yaptıkları aramalar sonrasında, yayımlanan sayfaların neyle alakalı olduklarını öğrendikleri ilk kısım başlıklardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda başlık uzunluğunun 55 karakterden uzun olmaması gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca çapa metinleri içermesi, iyi sıralamalar almak için dikkat edilmesi gerekilen bir husustur.

Başlıkları hazırlarken kullanıcıya değer katmak ilk hedefiniz olmalı. Ne kadar anahtar kelime içerirse içersin eğer kullanıcıya değer katmıyorsa iyi sıralamalar almak mümkün değildir. Başlıklar hem okuyucular hem de arama motoru için önemlidir. Bu yüzden başlıklarda doğru anahtar kelimeler kullanılarak anlamlı başlıklar oluşturulmalıdır.

Yoast SEO gibi eklentileri kullanıyorsanız makaleyi yayına almadan önce arama motorlarında nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Bu da sizlere makaleyi kusursuz bir şekilde yayımlamanıza imkanı tanıyacaktır.

Başlık meta taglarını eklemek için her zaman eklentilerden yararlanmayabilirsiniz. Bu meta tagları eklemek için HTML içerisine aşağıdaki meta tagları ekleyebilirsiniz.

Başlık etiketi kullanımı

Not: Kullandığınız başlık etiketlerinde anlaşılır olabilmek için her zaman açıklayıcı olmaya özen gösterin.

2) Meta Açıklama (Meta Description) Kullanımı

Bazı SEO uzmanları meta açıklamaların önemsiz olduğunu söylese de bu kısmın en az başlıklar kadar önemli olduğunu bilmenizi isteriz.

Makalelerinize ekleyeceğiniz meta açıklamalar, içeriğin doğru bir şekilde tanımlanmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar genelde yapılan meta açıklamalara göre tıklama yaptıklarından dolayı kesinlikle SEO açısından zaman harcamayı gerektiren bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Düne kadar meta açıklamalar 150 ila 160 karakterle sınırlı tutuluyordu. Yapılan son güncellemeyle birlikte artık daha uzun meta açıklamaların yazılması mümkündür.

Yoast gibi SEO eklentileri kullanıyorsanız eklenti menüsünden gerekli meta açıklamalarını rahat bir şekilde girebilirsiniz. SEO eklentisi kullanmaya kişiler de ilgili meta tagları HTML içerisine aşağıdaki gibi girebilir.

Meta açıklama kullanımı

Not: Meta açıklama yazarken içeriğiniz ile alakalı en kapsamlı cümleleri kurmaya çalışın. Ayrıca kurduğunuz cümlelerin tıklama alması için ilgi çekici nitelikte olmasına özen gösterin.

3) Robotlar İçin Meta Tag Kullanımı

Yazdığınız makalelerin indekslenip indekslenmemesini belirlemek için robot meta tagları kullanılmaktadır. Sistemlerde kullanılan robots.txt dosyalarının da benzer amacı taşıdığını söyleyebiliriz.

Belirli sayfaların indekslenmesini engellemek için meta taglar kullanılırken, robots.txt aracılığıyla web sitenin tamamı ya da belirli bir bölümü indekslenmeye kapatılabilir.

Arama motoruna indeksleri açmak ya da indeksleri kapatmak adına kullanılan meta taglar aşağıdaki gibidir.

Meta tag robot

Robotlar için olan meta taglar eğer eklenmezse arama motoru botları direkt olarak sayfayı indekslemeye açık olarak kabul eder ve indexler. Özellikle web sitenizde yer alan ince içerikleri dizine ekletmemek için bu meta taglarını kullanabilirsiniz.

4) Görsellere Alt Text (Alt Açıklama) Girilmesi

Arama motorlarının web sitenizde yer alan görsellerin neyle alakalı olduğunu anlayabilmesi için görsellere alt açıklama girilmesi gerekmektedir. Alt açıklamalar sayesinde görsel aramalarda iyi sıralamalar almak mümkündür.

Görsel öğelere alt açıklama girerken açıklamaların sadece anahtar kelimelerden oluşmamasına dikkat edin. Sadece bir anahtar kelimeye yoğunlaşmak arama motorlarının agresif çalışma olarak değerlendirmesine ve sıralama kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu etkisinden dolayı görselde yer alan öğeler sadece anahtar kelime kullanarak değil de geniş bir yelpaze içerisinde ele alınmalıdır.

Resimlere alt açıklama girilmesi

Not: Resimlere alt açıklama girilmesinin önemli bir meta tag olduğunu kesinlikle unutmayın. Eğer daha önceden girilmiş olan görsellere alt açıklama girilmediyse iyi bir optimizasyon yaparak görsel aramalarda iyi sıralama alabilirsiniz.

5) Canonical Tag Kullanımı

Canonical tag, aynı bilgileri ya da yakın bilgileri içeren web sayfalarını ilişkilendirmek adına kullanılan bir meta tagdır. Aynı içeriğe sahip sayfaların bir web sitede olması yinelenen içerik probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda ana makale dışında yer alan diğer benzer makalelerde Canonical tag kullanılarak yinelenen içerik problemi ortadan kaldırılabilir.

Sizin de web sitenizde benzer içerikleri olan sayfalarınız varsa, canonical etiketini aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

Canonical tag

Çift içerik problemi ciddi bir SEO sorunudur. Web sitenizde özdeş içerikler varsa ve son zamanlarda ciddi gerilemeler yaşıyorsanız ilgili sayfalar için canonical etiketini kullanarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

3) H1 H2 H3 (Header Tag) Kullanımı

Bir sayfayı yapılandırmak adına kullanılan başlıklar H1 H2 H3 etiketleriyle tanımlanır ve bunlara header tag denilmektedir. Makalelerde bu tagların kullanılması okunabilirlik düzeyini artırır. Buna paralel olarak kullanıcı deneyimini de artıcı yönde etkisi vardır.

Bir makalenin ne ile alakalı olduğunu anlamak için arama motorları ilgili sayfalarda kullanılan header tagları da inceler. Bu etkisinden dolayı iyi sıralamalar almak adına uygun bir hiyerarşide header tagların kullanılması gerekmektedir.

H1 tagları her zaman sayfa başlıklarının tanımlanması adına kullanılır. H2, H3 ve H3 gibi taglar ise makalelerin kırılma noktalarında alt başlıkları tanımlamak adına kullanılır. Aşırı şekilde kullanılmaları SEO puanını düşürebileceğinden dolayı gerekli olan kısımlarda kullanmaya dikkat edilmelidir. Örnek kullanım için bu makalemizde yer alan header tagları incelemenizi tavsiye ederim. Sizler de makalelerinizi bu hiyerarşiye sağdık kalarak optimize ederseniz, kısa süre içerisinde web site trafiğinizdeki artışı gözlemleyebilirsiniz.

Makalemizin başından beri sizlere meta tagların öneminden ve kullanım şekillerinden bahsettik. Bu güne kadar makalelerinizi kaleme alırken bunlara dikkat etmediyseniz derinlemesine bir şekilde optimizasyon yapmanız gerekebilir. Yukarıda yer alan tüm meta tag tavsiyelerini web sitenizde uygulayarak arama motorları tarafından net bir şekilde anlaşılan sayfalar oluşturmak mümkündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,83. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Yorumlar

  1. Bu siteden çok şey öğrendim. Daha öğreneceğimiz çok şey var. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir