Home / SEO / Web Sitelerin Arama Sonuçlarında Önbelleğe Alınmış Halini Görme
Önbelleğe alınmış sayfalar

Web Sitelerin Arama Sonuçlarında Önbelleğe Alınmış Halini Görme

Web sitelerin önbelleğe alınmış bağlantıları, Google botlarının ziyaret ettiği sayfaları nasıl gördüğünü göstermektedir. Bir web sitenin önbelleğe alınmış haline bakarak sayfaların Google botları tarafından nasıl göründüğünü analiz etmek mümkündür.

Google botları, web site sayfalarının kullanılabilir olmaması durumunda okuyuculara bilgi sunabilmek adına web site sayfalarının anlık görüntüsünü almaktadır. Daha sonra bu önbelleğe alınmış sayfalar Google’ın bir parçası haline gelmektedir. Arama sonucu ekranındayken index listesinde bulunan web sitelerin önbellek yazan butonuna tıklayarak ilgili sayfaların önbelleğe alınmış halini görebilirsiniz.

Bir web sitede yer alan bilgilere ulaşamıyorsanız ya da ilgili web sitenin aşırı derecede yavaş açılmasından dolayı şikayetleriniz varsa ilgili sayfaların önbelleğe alınmış haline daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Web Sitelerin Önbelleğe Alınmış Haline Nasıl Bakılır?

  • Öncelikli olarak Google arama motorunu kullanarak arama istediğiniz sitenin ilgili sayfasını arayın.
  • Arama sonucu ekranında yer alan indeksin hemen sağında yer alan aşağı yönlü olan oku tıklayın.
  • Açılan pencerede yer alan önbellek sekmesini tıklayın.
  • Önbelleğe alınmış sayfa açıldığı zaman eğer orijinal sayfaya dönmek isterseniz ilgili sayfanın üst kısımda yer alan bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Eğer ilgili sayfaları ve önbelleğe alınmış hallerini arama motoru sonuçlarından kaldırmak istiyorsanız mülkünüzün kayıtlı olduğu Google Search Console hesabını kullanabilirsiniz. Google Search Console mülkü içerisinde yer alan URL Kaldır uygulaması hem sayfanın hem de önbelleğe alınmış halinin dizinlerden kaldırılmasını sağlayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir