Home / SEO / WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?
category url kaldırma

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress category yazısını nasıl kaldırabilirsiniz? Kategori yapılarını değiştirmek için yapmanız gerekenler? Category yazısı isim değişikliği nasıl yapılır?

WordPress alt yapısı dünya genelinde %30’dan fazla kullanılan bir sistemdir. Bir çok blog, haber, eticaret sisteminin dahi alt yapısını wordpress sağlamaktadır. Tercih edilmesindeki en büyük neden eklentilerinin çok hızlı geliştirilmesi, seo eklentilerinin bulunması ve çok rahatlıkla arayüz değişiminin yapılmasıdır.

Category Yazısı Neden Kaldırılmalıdır?

Google SERP arama sonuçlarına baktığınızda bir çok sitenin kategorileri ile geldiğini görebilirsiniz. Nedeni gösterilecek ürün sayısı ve içeriğin en sık olduğu alan olmasından dolayıdır. WordPress kurulumu yaptığınızda standart “default” olarak kategorilerin adı category olarak gelmektedir. Bir çok webmaster kategorinin adını değiştirmek için yazılımın kodlarıyla oynamak zorunda kalıyor. Aslında çok basit çözümleri var ve bugün size bu çözümlerden bahsedeceğim.

Category Yazısını Kaldırma

İşlemlere başlamadan önce yedek almayı unutmayınız.

İşlemlere başlamadan önce full yedek almayı lütfen ihmal etmeyiniz. Ayrıca sisteminizin wordpress alt yapısında olması gerekmektedir.

Category yazısını kaldırmayıp sadece ismini değiştirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler

kategori isim değiştirme

WordPress Admin paneline giriş yapın > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesini tıklayın. Sayfayı aşağı doğru çektikten sonra İsteğe Bağlı yazan bölümün altında Kategori Temeli ve Etiket Temeli yazan bölümlerin adını değiştirin. Yapmanız gereken işlem bu kadar. Eğer cache eklentisi kullanıyor iseniz, cache silmeyi unutmayın.

Kategori Yazını Eklenti ile Kaldırma

Category yazısını kaldırmak için bir çok ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Ben genellikle No Category Base (WPML) eklentisini tercih ediyorum.

No Category Base (WPML)

Eklentiyi kurmak için yapmanız gerekenler;

WordPress admin paneline giriş yapın > Eklentiler > Yeni Ekle > sekmesine No Category Base (WPML) yazın > Hemen yükle sekmesini tıkladıktan sonra, etkinleştiri tıklayın. Eklentinin bir ayarı bulunmamaktadır. Sadece aktif etmeniz yeterlidir.

Eklenti kurulmadan önceki URL’yapısı;

 https://www.muslumaslanturk.com.tr/category/seo/

Eklenti Kurulduktan sonraki URL’yapısı

 https://www.muslumaslanturk.com.tr/seo/

Artık category veya kategori adının URL yapısından kaldırılma işlemi tamamdır.

URL yapısını değiştirirken aynı isimde sayfa veya içerik olmamasına dikkat etmelisiniz. Farkında olmadan sayfa veya içeriğinizi kaldırmış olursunuz.
Tüm işlemler bitikten sonra eski URL yapınızın yeni URL yapısına yönlendirilmesi gerekmektedir.

Bunun için 301 yönlendirme yapmanız gerekiyor. Eğer eklenti ile yapmak isterseniz Redirection 301 yönlendirme eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklenti veya kategori ismi değiştirme sorun yaşarsanız yorum alanından yardım talep edebilirsiniz. Farklı sistemlerin alt yapısını değiştirmek için bir yazılımcı desteği almanızı tavsiye ederim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Yorumlar

  1. Küçük ama önemli bir ayrıntı daha . Youtube daki biraz eski derslerinizde zaten kelam etmiştiniz ve ben uygulamıştım. Bunların döküman haline gelmesi kaçıranlar için çok güzel fırsat. Youtube daki derslerin tamamını izleyenler Türkiye’nin en büyük seo dökümanlarına sahip olabilirler. Şahsi görüşüm

    Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir