WordPress İçin En İyi SEO Eklentileri Nelerdir?

Wordpress İçin En İyi SEO Eklentileri Nelerdir?

WordPress SEO konusunda dünyanın en gelişmiş içerik yönetim sistemleri içerisinde yer alıyor. Çıktığı ilk günden bu yana sürekli kullanıcı sayısı artıyor ve WordPress her geçen gün daha da gelişiyor. Farklı kullanımları, farklı özellikleri olan eklentiler SEO açısından farklı şekillerde fayda sağlıyor.

Bu yazımızda WordPress için SEO eklentilerine ve özelliklerine değineceğiz. Bu eklentilerle siz de sitenizi daha iyi hale getirebilir, SEO için gerekli düzenlemeleri daha kolay yapabilirsiniz.

 

All in SEO Pack

All in SEO Pack eklentisi en çok tercih edilen eklentilerden biri. Hem oldukça kapsamlı olması, hem de default ayarlarının çok değiştirilmeye ihtiyacı olmaması sebebiyle kullanımı basittir. SEO konusunda bilgi sahibi olmayan kullanıcılar bile rahatlıkla kullanabilir.

Bu eklenti ile sitenizin tag ve meta tag sistemini genelden en ince ayrıntısına kadar düzgün bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Kopya içerikleri önleyebilir, Google Analytics desteğinden yararlanabilirsiniz.

Eklentinin işe yarar birçok özelliği bulunmaktadır. Kullanımını kolayca öğrenebilir, sitenizi çabuk şekilde SEO’ya uyumlu hale getirebilirsiniz.

 


Wordpress SEO by Yoast

Dünyada en çok tercih edilen SEO eklentilerinden biri olan Yoast, birçok özellik sunmaktadır. Kısıtlı ücretsiz sürümü ve ücretli sürümü ile sitenizi daha iyi hale getirir ve SEO çalışmalarınızda yardımcı olur. Akıllı etiket entegrasyonu, sayfa analizleri, XML site haritası, RSS optimizasyon, robots.txt düzenleme özellikleri en çok dikkat çeken uygulamalardır.

Uygulamanın ayarları doğru yapıldığında, siteniz için büyük fayda sağlayacaktır.

 

 

 

 

SEO Ultimate

SEO Ultimate gözlerden kaçmış ve pek tercih edilmeyen bir eklentidir. Fakat bu eklenti de SEO açısından birçok beklentiyi karşılayabilmektedir. Meta açıklamalarını yeniden yazma, iç linkler için anchor text oluşturma gibi özelliklerde size yardımcı olacaktır. Ayrıca rich snappet oluşturma, yazar vurgulayıcı, canonical URL’ler, 404 sayfası ve link maske oluşturma vb. optimizasyon özellikleri vardır.

 


Premium SEO Pack

Premium SEO Pack birkaç tane eklentinin yaptığı işi tek başına yapabilecek güce sahip bir eklentidir. SEO ve sosyal medya optimizasyonunu tek başına çok iyi şekilde yapabilir. Öne çıkan özellikleri arasında; anahtar kelime sırası takip monitörü, 404 monitör, otomatik sitemap.xml oluşturucu, temiz <head> </head> kodları, meta title format, backlink builder, seo friendly images, rich snippets, dahili Google Analytics gösterimi, local SEO, dahili ticket desteği vs. bulunmaktadır. Program oldukça kapsamlıdır. Siz de isterseniz 40$’a bu eklentiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Google XML Sitemaps

Adından da anlaşılacağı gibi bir site haritası eklentisidir. Dinamik yapıda olan bu site haritası eklentisi ile sitenize eklediğiniz her içerik arama motorlarına doğru şekillerde sunulacaktır.

 

 

Redirection

Bu eklenti ile blogunuzu başka bir adrese yönlendirmek oldukça kolay. 301 kullanması sebebiyle yönlendirme işlemini çok basit şekilde yapabilirsiniz.

 

 

 

 

SEO Friendly Images

Görsellerin kullanıcı deneyimi açısından önemi oldukça büyük. Kullanıcıyı rahatsız eden, uyumsuz veya yanlış boyutlu görseller yazıları okunaksız hale getirebiliyor. Bunun yanında görsellerin SEO için önemi de günden güne artıyor.

SEO Friendly Images eklentisi ile görsellerinizi SEO’ya uygun hale getirebilirsiniz. Açıklama ve title, görsel ismi gibi çoğu zaman görmezden gelinen detayların otomatik olarak doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Squirrly

Squirrly blog yazarları için oldukça güzel özelliklere sahiptir. Uygulama kullanıcı ve arama dostu makaleler yazmanızı sağlar. Siz yazıyı yazarken sağ tarafta kelime analizi yapabilir, en uygun kelimeleri seçebilirsiniz. Fotoğraf, sosyal ağ gibi özellikleri ile de oldukça faydalı bir eklentidir.

 

 

 

 

 

W3 Total Cache

Sitenizin trafiği arttığında ve siteniz günden güne içeriklerle dolmaya başladığında siteniz ister istemez yavaşlar. Bu yavaşlamayı azaltmak için bazı eklentiler kullanmanız sitenizin faydasına olacaktır. W3 Total Cache ve diğer cache eklentileri sitenizde cache işlemi yapar ve bu sayede sitenizi hızlandırır.

 

 

 

 

Sociable

Sosyal imleme SEO açısından oldukça güzeldir. Bu yüzden kullanıcıları içeriklerinizi sosyal ağlarda paylaşmaya teşvik etmelisiniz.

 

 

 

Broken Link Checker

Sitenizdeki kırık linkler sizin için büyük bir hata ve engeldir. Hem sitenizin izleniminin kötüye gitmemesi için hem de SEO açısından olumsuz puan almamak için kırık linkleri bulmalısınız. Bu eklentiyi kullanarak sitenizdeki bütün kırık linkleri bulup düzeltebilirsiniz.

 

 

HeadSpace2

Kolay kullanımı olan HeadSpace2 eklentisi ile yazılardaki, anasayfadaki, sayfadaki vs tüm meta etiketlerini yapılandırabilirsiniz. Bu eklenti bazı SEO eklentileri ile uyumludur ve senkronize şekilde çalışabilir. Anahtar kelime önerme gibi farklı özellikleri de vardır.

 

 

SEO Smart Links

Bu eklenti site içi linkleme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Girdiğiniz kelime öbeklerini istediğiniz linklere otomatik olarak yönlendirmek istiyorsanız bu eklentiyi mutlaka kullanmalısınız.

 

 

 

Scribe for WordPress

Scribe eklentisi bazı SEO eklentileriyle senkronize şekilde çalışabilir. İçerik pazarlama araçları, etkileşim veya optimizasyon gibi hizmetleri vardır.

 

 

Sharebar

Bu eklenti adından da anlaşılabileceği gibi içeriklerinizin paylaşılmasında yardımcıdır. Ayrıca sosyal imleme de yapar.

 

 

External Links

External Links eklentisi oldukça önemlidir. Her sitede mutlaka kullanılması gerekir. Birçok site Facebook, Twitter gibi linklere dofollow link verir. Bu küçük gibi görünen detay esasında siteniz için önemli olabilmektedir. Bu yüzden External Links ile link çıkışlarını nofollow’a çevirebilirsiniz. Nofollow’a çevirdiğiniz linkler için kısaca Google’a “bu sitenin benimle alakası yok” demiş oluyorsunuz. Spam gibi algılanan link çıkışlarının veya pr’ınıza etki edebilecek kötü içeriklerin de önüne geçebiliyorsunuz.

 

WP Product Review

Özellikle ürün ve benzeri işler üzerine yoğunlaşıyorsanız bu eklenti oldukça faydalı olacaktır. Eklenti ile ürün/servis incelemesi ve akıllı etiket entegrasyonu yapabilirsiniz. Arama motorlarınıza içerik alanınızı tanıtmak daha kolay hale gelir.

 

 

 

WordPress Mobile Pack

Bu eklenti ile sitenizi bir mobil uygulama gibi göstermek ve mobil uygulama haline getirmek çok kolay. Telefonun modeli, ekranın büyüklüğü gibi etmenler fark etmeksizin her mobil kullanıcıya iyi bir deneyim sunabilirsiniz.