Home / SEO / Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi
yapay zeka ve seo ilişkisi

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Dünya genelinde tanınan markaların önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapay zeka teknolojisini geliştirmek adına ortalama olarak 60 milyar dolar harcaması beklenmektedir. Yapay zeka denildiği zaman birçoğumuzun aklına insan yerini tutan robotlar gelse de aslında durum biraz daha farklı. Yapay zeka belirli sınırlar içerisinde yer alan ancak geniş bir alanı kapsayan pazarlama stratejisi de diyebiliriz.

Yapay zeka teknolojisi çok sayıdaki veriyi kısa süre içerisinde işlemek ve hataya neden olmadan kararlar verebilmek adına çeşitli yazılımlara gömülen sistemlerdir.

Günümüzde makine öğrenimi ve yapay zekalar sürücüsü olmayan arabalarda ve uçaklarda kullanılsa da belirli bir potansiyele sahip olmasından dolayı insan hayatını kolaylaştıracak etkisi olan alanlarda da denenmeye başlamıştır.

Yapay zekanın gelişmesini sağlayan en önemli konu, yapay zekanın bir alt dalı olarak kabul edilen maline öğrenmesidir. Makine öğrenmesi, genel olarak çevreden verilerek alan ve bunları özel programlarda işleyen bir algoritmaya dayanmaktadır. Buradan yola çıktığımızda makine öğreniminin bir deneyim kazanma olduğu söylenebilir.

Yapay zeka ve bunun alt dalı olan makine öğrenimi arama motorları üstünde de etkisini ciddi anlamda göstermektedir. Şimdi sizlere arama motoru olarak kabul gören arama motorlarının yapay zeka ile olan ilişkilerini sunmaya çalışacağım.

Google Yapay Zeka

Yapay zeka Google

 • Google, RankBrain güncellemesiyle birlikte yapılan aramaları analiz etmek ve daha doğru organik sonuçlar sunabilmek adına makine öğrenimi teknolojisinden yararlanmaktadır. Makine öğrenimi metinsel veriler için geçerli olduğu gibi resim ve video aramaları için de geçerlidir.
 • AdWords ve Google Analytics, performans bilgilerini elde etmek ve reklam hedeflerini geliştirmek adına makine öğrenimini kullanmaktadır.
 • Google, yapay zekayı geleceğin teknolojisi olarak gördüğünden dolayı yaklaşık olarak 500 Milyon Dolar yatırım yaparak yapay zeka konusunda uzmanlaşmış olan şirketleri satın almıştır.

Amazon Yapay Zekası

Yapay zeka Amazon

 • 2017 yılının tatil sezonuna girildiğinde, Amazon üstünden en yüksek satışı yapan Amazon bünyesinde yer alan ve her geçen gün geliştirin yapay zeka asistanı olmuştur.
 • Yapay zeka konusunda en erken çalışmalara başlayan şirket Amazon’dur. Çeşitli algoritmalar geliştirerek yapay zekanın bir hayli gelişmesini sağlayan Amazon yetkilileri, bizlere yeni ürünler önerebilmek adına davranışlarımızı analiz edip deneyim kazanan makine öğrenimini kullanmaktadır.
 • Amazon e-ticaret için geliştirmiş oldukları yapay zeka destekli teslimat uçaklarını kullanmaktadır. Yapmış olduğu denemeler dünya genelinde yakından takip edilmektedir.

Facebook Yapay Zeka

Yapay zeka Facebook

 • Facebook sistemi, bireyleri tanımak ve görsellerde yer alan içeriği anlamak adına yapay zekadan yararlanmaktadır.
 • Kullanıcıların haber kaynağında yer alan içerikleri oluşturmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Sosyal medya kuruluşlarında yapay zekayı ve makine öğrenimini en etkili şekilde kullanan kuruluş şüphesiz Facebook’tur.
 • Facebook bünyesinde yer alan tahmin motorunun saniye bazında 6 milyondan fazla tahmin gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Apple Yapay Zeka

Yapay zeka Apple

 • Apple cihazlarında cihaz sahibinin yüzünü tanımak, güvenliği arttırmak ve cihaz sahibinin cihazın kilidini açması için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.
 • Apple yapay zeka konusunda daha da gelişmeler sağlamak adına IBM ile ortaklık yaptı.

Yapay zeka ve makine öğrenimi bu teknolojiyi kullanan kuruluşlar tarafından bile bazen tam olarak anlaşılmamaktadır ancak faydaları bariz bir şekilde görülmektedir.

SEO ve İçerikler İçin Geçerli Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusu iyi bir şekilde kavrandıysa bunların içeriklere ve SEO çalışmalarına olan etkileri üstünde durulması gerekmektedir. Arama motoru dünyasında yapay zekanın etkilerinin neler olduğunu gelin şimdi öğrenelim.

Sorguları Anlama

Google arama yapan kişinin doğru sonuçlara ulaşması için makine öğrenimi algoritmalarını kullanmaktadır. Google yapay zeka yazılımları, kullanıcıların geçmiş davranış ve konumlarına bakarak pizza araması yaptığı zaman pizza tarifimi yoksa pizza satan işletmemi aradığını makine öğrenimi sayesinde anlayabilecek düzeydedir.

Kişiselleştirme

Geliştirilen makine öğrenimi, tüm kullanıcılara farklı sonuçların yansıtılmasını sağlamaktadır. Bu da makine öğrenimi sayesinde geçmiş aramalar kullanarak insanların ihtiyaçlarının belirlenebildiğini göstermektedir.

Sesli Arama

Google asistan ve internet dünyasında yer alan diğer dijital asistanlar kullanıcılarla görüşmek ve isteklerini önceden anlamak adına yapay zeka teknolojisini kullanmaktadır. Yapılan sesli aramalarda doğru cevapların elde edilmesinde kullanılan yapısal verilerin etkisi büyüktür. Bu yüzden web site sahiplerinin iyi sıralamalar alabilmesi için yapısal verileri kullanması önemlidir.

Multimedya Aramaları

Arama motorlarını geliştirmiş olduğu yapay zeka uygulamaları görsellerin, videoların ve ses kayıtlarının yorumlanmasında da kullanılmaktadır. Bu yüzden görsellerin, videoların ve ses kayıtlarının iyi bir şekilde optimize edilmesi iyi sıralamalar almak için önemlidir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi bizlere zaman tasarrufu sağladığı gibi kullanıcıları daha iyi tanımıza yardımcı olmaktadır. Yapay zeka sayesinde elde edilen bilgiler referans alınarak çeşitli stratejiler geliştirilip bu yönde iyileştirmeler yapılabilir. Yapılan iyileştirmeler sayesinde daha etkili sonuçların alınması mümkündür.

Yapay zeka teknolojisinin insanların elinden işini alacağına dair bir inanış olsa da yapay zeka teknolojisi insan eliyle geliştirildiği için her daim insana muhtaç olacaktır. Yapay zeka teknolojisi SEO alanında sadece öneriler sunmaktan öteye geçmeyecektir. Sunulan önerilere uygun düzenlemelerin yapılması yine her zaman insanın tekelinde olmaya devam edecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlginizi Çekebilir

Woocommerce URL yapısı

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi. İçerik Woocommerce Nedir?Woocommerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir