Zengin Sonuçlar ve Zengin Sonuçlar Test Aracına Giriş

zengin sonuçlar

Yıllar içinde, web sitenizin içeriğini vurgulamanızı sağlayacak yollar dramatik bir şekilde arttı. Geçmişte, bunlara snippet, zengin kartlar veya zenginleştirilmiş sonuçlar olarak adlandırdık. İleriye dönük -terminolojiyi basitleştirmek için- ancak bundan sonra Google dokümanların da “zengin sonuçlar” olarak adlandırılacaktır. Ayrıca, sayfalarınızda bulunan yapılandırılmış verileri daha basit kontrol etmeniz için zengin sonuçlar test aracı yayınlandı.

Rich Results Test Aracı Hakkında Bilgiler

Yeni yayınlanan test aracı, sadece yapılandırılmış veri türlerine odaklanarak zengin sonuçları göstermek üzere tasarlandı. Sayfanızda yer alan veri kaynakları, JSON-LD (tavsiye edilen), Microdata veya RDFa algılayarak sonuçlara yansıtacaktır. Yeni araç, arama’daki görünümün daha doğru bir şekilde yansımasını sağlar ve dinamik olarak yapısal verileri yayınlamadan önce test edip geliştirme imkanı sunar. Test aracı şuan tarifler, işler, filmler ve kurslar için kullanılan zengin sonuçlarını desteklemektedir ancak bu sadece ilk adım olup zamanla genişleyerek yeni özellikler eklenecektir.

Bir sayfayı test etmek oldukça basittir. Test aracını açıp, bir URL ekleyin ve testi çalıştır yapmanız yeterlidir. Eğer sorun varsa araç geçersiz kodları vurgular. Eğer site geliştirmelerini birden fazla insan yapıyorsa sağ alt kısımdan paylaş simgesine tıklayarak çıkan sonuçları diğer insanlara yollayabilirsiniz. Ayrıca uygun sayfalarınızda ön izleme yaparak zengin sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Son olarak testi geçen sayfaları, dizine eklemek için Google gibi getir yapabilirsiniz.

Sonuç

Google her yılın başlangıcında bir özelliği üzerine yoğunlaşarak yıl içinde geliştirmelere devam ediyor. Geçtiğimiz yılın merkezinde AMP geliştirmelerini takip etmiştik, 2018 yılı ise zengin sonuçların yılı olacak gibi gözüküyor. Sitelerin kullandığı zengin sonuçlar geçmişte sonuçlara az yansırken artık kod yapısı uygun tüm sitelerin sonuçları yansımaya başladı. Kısaca, arama sonuçlarında daha açıklayıcı olmak, insanların dikkatini çekmek ve daha fazla organik ziyaretçi almak için zengin sonuçlara yönelmeye başlamalısınız.